ژن سرطان پروستات

[sbu_post_image]

ژن های بروز و گسترش سرطان پروستات شناسایی شدند

دانشمندان ژن های مهم كنترل كننده رشد و گسترش سرطان پروستات را شناسایی كردند. این كشف می تواند به ارایه درمان های جدید برای كاهش سرعت گسترش و حتی متوقف سازی این بیماری منجر شود.

پژوهشگران امیدوارند با ارایه داروهایی بتوانند پیشرفت بیماری را آهسته و حتی متوقف كنند .
دانشمندان شورای تحقیقات پزشكی ادینگبورگ بر روی سلول های موسوم به استرومایی كه سرطانی نیستند اما نقش مهمی در كنترل گسترش بیماری ایفا می كنند،متمركز شدند.
دانشمندان با مقایسه سلول های استرومایی گرفته شده از پروستات های سالم ، بیمار و جنینی، 15 ژن را شناسایی كردند كه گفته می شود نقش مهمی در رشد سلول های سرطانی دارند.
سلول های استرومایی نقش مهمی در رشد سرطان دارند. اگرچه خودشان سرطانی نیستند اما می توانند اثر مهمی بر روی چگونگی رشد تومورها داشته باشند.اگرچه تاثیر غیر مستقیم است اما كم اهمیت نیست. در واقع این سلول های طبیعی پروستات هستند كه رشد سرطان را موجب می شوند و تنظیم می كنند.
نتایج این تحقیقات در نشریه آنكوژن منتشر شده است.

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان