instagram
telegram
phone
رسوبات سیستم ادراری و سنگ ریزه
رسوبات سیستم ادراری و سنگ ریزه: علل،علائم و درمان
12 نوامبر 2019
مزایا و مراحل لاپاراسکوپی برای تشخیص و درمان بیماری ها
مزایا و مراحل لاپاراسکوپی برای تشخیص و درمان بیماری ها
4 دسامبر 2019

کاربرد لاپاراسکوپی برای تشخیص انواع سرطان، انسداد و عفونت

کاربرد لاپاراسکوپی برای تشخیص انواع سرطان، انسداد و عفونت
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

در عمل لاپاراسکوپی، پزشک شکمتان را با گاز پر کرده و از یک دستگاه لاپاراسکوپ (یک دوربین بلند و باریک) و ابزارهای جراحی برای مشاهده‌ی اندام‌های واقع در شکم یا لگنتان استفاده می‌کند. لاپاراسکوپی، یک عمل جراحی با کمترین حالت تهاجمی است. به این معنا که به جای ایجاد یک برش بزرگ در محل جراحی (برش جراحی)، پزشک چند برش کوچک را برای وارد کردن دوربین و ابزارهای جراحی ایجاد خواهد کرد.

کاربردهای لاپاروسکوپی


در حین انجام لاپاراسکوپی

از روش لاپاراسکوپی ممکن است برای تشخیص سرطان استفاده شود. این روش همچنین برای موارد زیر به کار برده می‌شود:

 • مشاهده‌ی اندام‌های داخلی
 • مشاهده‌ی موارد غیرعادی در بدن
 • نمونه برداری
 • معاینه‌ی اندام‌های داخل شکم و لگن از جمله غدد لنفاوی
 • نمونه گیری از بافت‌ها برای بررسی در زیر میکروسکوپ
 • تشخیص مرحله‌ی پیشرفت سرطان قبل از تصمیم گیری برای درمان
 • یافتن علت خونریزی داخلی، انسدادها یا انباشتگی مایع

از عمل لاپاراسکوپی همچنین در مواردی به غیر از تشخیص سرطان از جمله برداشتن اندام‌های بخصوصی در لگن و شکم مانند رحم، تخمدان‌ها، کیسه صفرا یا آپاندیس استفاده می‌کنند.

اکثر جراحی‌های روده را می‌توان با استفاده از تکنیک لاپاراسکوپی انجام داد. این عملها شامل جراحی برای بیماری کرون، ورم مخاط روده بزرگ (کولیت) ناشی از زخم، دیورتیکولیت ، سرطان، افتادگی مقعد یبوست شدید می‌باشند.

بیماری‌های زنان

عمل لاپاراسکوپی ممکن است برای یافتن علت بروز علائمی همچون درد شکم، درد لگن یا ورم شکم یا ناحیه‌ی لگن انجام شود. با انجام لاپاراسکوپی، پزشک قادر خواهد بود تا درون شکم بیمار را به وضوح مشاهده کند.

تعدادی از مشکلات و شرایطی که می‌توان با لاپاراسکوپی مشاهده کرد عبارت‌اند از:

 • اندومتریوزیس- وقتی تکه‌های کوچکی از دیواره‌ی رحم (اندومتریوم) در خارج از رحم یافته می‌شود.
 • بیماری التهابی لگن (PID)- التهابی در اندام‌های تولید مثل زنان: رحم، لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها و بافت‌های محاطی آن‌ها
 • بارداری اکتوپیک – بارداری خارج از رحم
 • کیست تخمدان- انباشتگی مایعات در یک تخمدان

در حین انجام لاپاراسکوپی می‌توان نمونه برداری‌ها، برداشتن تکه‌های کوچکی از بافت برای آزمایش یا تخلیه‌ی کیست‌ها را نیز انجام داد. همچنین چسبندگی‌ها (بافت اسکاری که باعث احساس درد می‌شود) را می‌توان با استفاده از لاپاراسکوپ جدا کرد.

مزایای لاپاروسکوپی


انجام لاپاراسکوپی به جای عمل جراحی سنتی و متداول (جراحی باز) به این معنا است که درد  و خونریزی کمتری بعد از انجام عمل خواهید داشت. بیمارانی که لاپاراسکوپی انجام می‌دهند معمولاً خیلی زود به خانه برگردند و خیلی سریع‌تر از افرادی که جراحی باز داشته‌اند، می‌توانند فعالیت‌های روزانه‌شان را از سر بگیرند. اکثر افرادی که عمل لاپاراسکوپی انجام می‌دهند می‌توانند 24 ساعت بعد از عمل جراحی‌شان، شروع به راه رفتن، خوردن و نوشیدن کنند.

عمل لاپاراسکوپی شما ممکن است با بستری در بیمارستان (پذیرش شدن در بیمارستان) یا به صورت یک عمل سرپایی انجام بگیرد. اگر این عمل به صورت سرپایی انجام شود، می‌توانید همان روز به خانه برگردید.

قبل از عمل لاپاراسکوپی


پرستار اطلاعاتی را درباره‌ی نحوه‌ی آماده شدن برای عملتان در اختیارتان قرار خواهد داد. پرستار و پزشک جراح همچنین اطلاعات بیشتری را در خصوص انجام عمل جراحی‌تان به شما خواهند داد.

اگر همان روز بعد از عمل به خانه برمی‌گردید، باید کسی همراهتان باشد تا شما را تا خانه همراهی کند. ممکن است به خاطر مواد بیهوشی تا چند ساعت بعد از عمل گیج و منگ باشید. اگر کسی همراهتان نیست تا شما را به خانه ببرد، به پرستار اطلاع دهید.

لباس‌های گشاد و آزاد و راحت بپوشید یا همراه خود ببرید. ممکن است بعد از عمل، شکمتان کمی متورم باشد یا احساس درد کند.

 نکات بخصوصی برای کودکان

برای آماده کردن کودکان قبل از انجام آزمایش یا عمل، می‌توان اضطراب آن‌ها کمی پایین آورد، روحیه‌ی همکاری‌شان را بیشتر کرد و به آن‌ها کمک کنیم تا مهارت‌های غلبه بر ترسشان را یاد بگیرند. برای آماده ‌سازی کودک، می‌توان آنچه را که قرار است در حین آزمایش رخ دهد از جمله هر چه را که می‌بیند، احساس می‌کند، می‌شنود، مزه می‌کند یا بو می‌کند برای او توضیح دهیم.

آماده سازی کودک برای انجام عمل لاپاراسکوپی به سن و تجربه‌ی کودک بستگی دارد.

 در حین انجام لاپاراسکوپی


شما را به اتاق عمل برده و کمک می‌کنند تا روی تخت جراحی دراز بکشید. متخصص بیهوشی (پزشکی یا تکنسینی که به شما داروی بیهوشی می‌دهد) یک لاین IV (داخل وریدی) وارد یکی از رگ‌ها (معمولاً در بازو یا دست) می‌کند. از لاین آی وی یا وریدی برای تزریق مایعات و ماده‌ی بیهوشی در حین عمل استفاده می‌شوند. متخصص بیهوشی ، ضربان قلب و تنفستان را نیز در طی عمل کنترل می‌کند.

هرگاه بی‌هوش شدید یا به اصطلاح به خواب رفتید، یک کاتتر یا سوند (یک لوله‌ی باریک و انعطاف‌پذیر) در مثانه‌تان قرار میگیرد تا ادرار را تخلیه کند. همچنین ممکن است لوله‌ای از راه بینی یا دهانتان وارد شکتان شود تا محتویات آن را تخلیه کند. این لوله‌ها معمولاً در اتاق عمل، قبل از بهوش آمدنتان خارج خواهند شد.

پزشک کار خود را با ایجاد برش کوچکی در نزدیکی نافتان شروع می‌کند. از طریق این برش، یک لوله‌ی نوک‌داری را وارد شکم کرده و سپس از طریق این لوله، گاز دی‌اکسید کربن را وارد می‌کنند. این گاز، دیواره‌ی شکمتان را باز کرده و اندام‌های داخلی  را از یکدیگر کمی دورتر می‌سازد. این کار فضای بیشتری را در شکمتان ایجاد میکند تا پزشک فضای کافی برای دیدن اندام‌ها و حرکت دادن ابزارهای جراحی داشته باشد.

سپس، پزشک برش دیگری را ایجاد کرده و یک دوربین فیلم‌برداری کوچکی را از طریق آن برش وارد شکتان می‌کند. این دوربین فیلم‌برداری روی انتهای یک ابزار جراحی باریک و بلند قرار دارد. این دوربین، تصویر بزرگی از اندام‌های داخلی‌تان را بر روی یک صفحه‌ی تلویزیون نمایش می‌دهد تا پزشک بتواند درون شکمتان را به خوبی ببیند.

اگر در حین انجام لاپاروسکوپی، به انجام بیوپسی (نمونه برداری) با عمل‌های دیگری نیاز باشد، پزشک برش‌های دیگری نیز ایجاد خواهد کرد. هر برش حدوداً 5 تا 12 میلی‌متر خواهد بود ، یعنی چیزی بین سایز یک پاک‌کن روی مداد و انتهای یک باطری قلمی.

پزشک جراح ممکن است عملتان را با یک ابزار روباتیک انجام دهد، به این عمل، لاپاراسکوپی روباتیک (robotic assisted laparoscopy) میگویند. در این روش، ابزار روباتیک، دوربین و دیگر ابزارهای جراحی را نگه می‌دارد .

وقتی عمل لاپاراسکوپی به اتمام رسید، گاز دی اکسید کربن از شکمتان آزاد و برداشته می‌شود. پزشک ، محل برش‌ها را با نخ بخیه میزند یا با درمابوند Dermabond- – (چسب بخیه ی پوست) یا نوارهای استری Steri-Strips-  – (نوار چسب جراحی) می‌بندد.

 بعد از عمل لاپاراسکوپی


وقتی بعد از عمل به هوش می‌آید، در بخش مراقبت‌های بعد از بیهوشی (PACU) خواهید بود. یک پرستار وضعیت شما را به دقت کنترل کرده و از شما مراقبت می‌کند. وقتی کاملاً بهوش آمدید، شما را به بخش بستری بیمارستان انتقال می‌دهند یا از بیمارستان مرخص می‌کنند.

قبل از ترک بیمارستان، پرستارتان دستورالعمل‌های لازم را درباره‌ی کنترل درد، رژیم غذایی، فعالیت‌ها و نحوه‌ی مراقبت از محل برش‌های جراحی و بخیه‌ها به شما خواهد داد.

در ادامه به دستورالعمل‌های کلی بعد از عمل لاپاراسکوپی اشاره می‌کنیم. اگر پزشک یا پرستارتان دستورالعمل‌های دیگری به غیر از این موارد پایین به شما داده اند، از دستورالعمل‌هایی که آن‌ها داده‌اند پیروی کنید.

 • در روز عملتان استراحت کنید. به خاطر داروی بیهوشی کمی احساس گیجی خواهید داشت.
 • تا 24 ساعت بعد از عمل ، رانندگی نکنید.
 • تا 24 ساعت بعد از عمل، از دوش گرفتن خودداری کنید.
 • بعد از 24 ساعت پس از عمل جراحی‌تان، می‌توانید به آرامی به کارهای عادی‌تان برگردید، البته این به وضعیتتان بستگی دارد.
 • حداقل تا 1 هفته بعد از عمل، از انجام کارهای سنگین خودداری کنید (به‌طور مثال، بلند کردن اجسام سنگین‌تر از 5 کیلوگرم)

برای گرفتن وقت ویزیت بعد از عملتان، با مطب پزشکتان تماس گرفته و نوبت بگیرید.

کنترل و مدیریت درد

درد بعد از عمل لاپاراسکوپی ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بسیاری از افراد شانه درد دارند که یکی از عوارض شایع ناشی از باز شدن فضای داخل شکمتان است. این درد می‌تواند خفیف یا شدید بوده و ممکن است برای 7 تا 10 روز ادامه داشته باشد. دردهای ناشی از برش‌های جراحی‌تان معمولاً خفیف بوده و می‌توانند تا چند روز ادامه داشته باشند.

پزشک یا پرستارتان درباره‌ی اینکه چه داروهایی را می‌توانید برای کنترل دردتان مصرف کنید به شما اطلاع خواهند داد.

مراقبت از  برش‌های جراحی

24 ساعت بعد از عمل لاپاراسکوپی، می‌توانید بانداژ روی برش‌های بردارید. نیازی به تعویض آن‌ها نیست. بعد از برداشتن باندها می‌توانید دوش بگیرید. قرار دادن محل برش‌ها در معرض هوا به بهبود آن‌ها کمک خواهد کرد.

اگر چسب‌های استری (Steri-Strips) یا درمابوند (Dermabond) بر روی برش‌هایتان قرار دارد، خودشان در ظرف 7 تا 10 روز میافتند. اگر بخیه خورده باشند، خودبه‌خود جذب می‌شوند.

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیریم ؟

در صورت داشتن موارد زیر حتماً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب 3 درجه یا بیشتر
 • دردی که با داروی مسکن کاسته نمی‌شود
 • قرمزی اطراف برش‌ها یا ترشح کردن آن‌ها
 • باد داشتن یا ورم شدید شکم

عوارض جانبی


عوارض جانبی عمل لاپاراسکوپی عبارت‌اند از:

 • گیجی یا ضعف
 • درد در شانه به خاطر گاز بکار رفته در طی عمل لاپاراسکوپی
 • درد در ناحیه‌ی برش جراحی
 • احساس نفخ
 • ناتوانی در ادرار کردن
 • تغییراتی در کار کردن روده‌ها

همانند سایر عمل‌های جراحی دیگر، عمل لاپاراسکوپی نیز خطراتی را به همراه خواهد داشت، ازجمله:

 • واکنش نسبت به داروی بیهوشی
 • آسیب به اندام‌ها و رگ‌ها
 • خونریزی
 • ایجاد لخته‌های خون
 • عفونت

اگر نتایج عمل غیرطبیعی و نادرست باشند، چه اتفاقی می‌افتد؟


بسته به نتایج حاصل شده، پزشک تصمیم خواهد گرفت که آیا به آزمایش‌های دیگر، درمان یا مراقبت‌های دیگری نیاز دارید یا خیر.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonمشاوره و تماس