کاشت دندان مصنوعی

وقتی یک نفر دندان های خود را از دست می دهد، ممکن است با مشکلات متعدد در این رابطه مواجه شود. فرد ممکن است با از دست دادن دندان های خود با کاهش اعتماد به نفس در زمان لبخند زدن مواجه شود و در ارتباط با صحبت کردن و خوردن غذاهای خاص مشکلات جدی داشته باشد. به هر حال با تقبل هزینه دندان مصنوعی ابزارهای سفارشی ساخته شده برای جایگزینی با دندان های از بین رفته و بازیابی ظاهر و عملکرد مناسب دندان ها بهره میبریم . این دندان ها می تواند به صورت کامل یا جزئی تهیه شود. دندان مصنوعی کامل در زمانی استفاده می شود که همه دندان های فرد از بین رفته باشند و نوع جزئی آن در زمانی بکار می رود که فقط بخشی از دندان ها در دهان بیمار از بین رفته باشند. دندان مصنوعی شامل نواع متحرک و ثابت می باشد.

7074526_l-1774x2365

مشکلات ناشی از دندان مصنوعی

– دندان های مصنوعی به مرور زمان لثه را از بین می برند که در این مواقع باید از سطح لایه دار بین دندان و لثه استفاده کرد. استفاده از پنبه و دستمال کاغذی در این گونه مواقع فایده‌ای ندارد و باید از موادی در دهان استفاده شود که دهان و دندان‌ها را همیشه مرطوب نگه دارند.

– اگر جنس دندان مصنوعی خوب باشد، فک‌ها و استخوان‌های دهانی را ماساژ می‌دهد. ولی در هر صورت بعد از مدتی دندان مصنوعی موجب از بین رفتن و تحلیل استخوان دهان می شود.

– احتمال لق زدن دندان مصنوعی متحرک وجود دارد که می تواند به دلیل قرار گرفتن بزاق دهان در زیر دندان مصنوعی باشد و حتی ممکن است به دنبال عطسه و خمیازه، دندان مصنوعی به بیرون پرتاب شود و فشار به دندان مصنوعی می‌تواند موجب جابه جا شدن دندان ها شود.

– عارضه اصلی دندان مصنوعی در برخی از افراد، وجود لبه‌های بلند است که می‌تواند موجب زخم شدن دهان و لثه‌ها شده و نسوج اضافی ایجاد کند که برای طولانی مدت این زخم‌ها می‌تواند موجب تحریک لثه‌ها و ایجاد تومورهای‌های بدخیم دهانی شود.

چند نکته در مورد نگهداری دندان مصنوعی :

– بعد از طی مراحل کاشت دندان مصنوعی  به یچوجه غذاهای سفت خورده نشود و از غذاهای نرم استفاده گردد حتی اگر این توانایی وجود داشته باشد.
– حتما شبها قبل از خواب دندانها را از دهان بیرون آورده و ضمن شستن با مسواک و یک مایع شوینده مثل مایع ظرفشویی ویا خمیردندان ، آن را در یک ظرف آب غرق کرده و لثه های خود را با یک استکان کوچک آب گرم و یک قاشق چای خوری نمک غرغره کرده و بدون دندان بخوابید.
– اگر در ماه اول گذاشتن دندان جاهایی از لثه براثر دندان مصنوعی آزرده شود و یا زخم گردد حین وجود زخم به سازنده دندان مراجعه گردد تا نسبت به ترمیم زخم اقدام گردد.
– هنگام شستن دندان مصنوعی در دست مواظبت کافی انجام پذیرد تا از دست رها نشود و بزمین افتد و یاباکاسه سرامیک روشویی برخورد پیدا کند و بشکند
بنابر این همانطور که برای هر اقدامی درزندگی یک آگاهی اولیه و شناختی لازم است من سعی کردم این آگاهیه اولیه را در مورد دندان مصنوعی که حاصل تجربه کاری من در این سالها میباشد بطور بسیار مختصر در این مقاله برای شما به اشتراک بگذارم. . امیدوارم مفید واقع شود.

implant_content_1

ایمپلنت دندان

ایمپلنت پین های باریکی هستند که از تیتانیوم خالص سازگار ساخته شده که درون استخوان فک گذاشته می شود.دندان متحرک، قابل اتصال به این ایمپلنت ها هستند. حدود 3 تا 6 ماه زمان لازم برای رشد و ترمیم استخوان اطراف ایمپلنت است.هنگام انتخاب ایمپلنت دندان میزان استخوان در دسترس، میزان استحکام استخوان و زمان گذاشتن ایمپلنت در نظر گرفته می شود. اگر استخوان کافی برای گذاشتن ایمپلنت در دسترس نباشد می توان در شرایط خاص مقداری استخوان برگرفته از نقاط دیگر پیوند زد.همچنین بر حسب میزان سختی استخوان انواع پیچ دار و بدون پیچ ایمپلنت انتخاب می شود. ایمپلنت دندان می تواند بلافاصله پس از از دست رفتن دندان و کشیدن آن یا پس از زمان طولانی ترمیم، جایگزین شود. شکل ایمپلنت مانند ریشه دندان طبیعی است. پس از از دست رفتن دندان در صورت عدم جایگزینی سریع با ایمپلنت امکان تحلیل استخوان و کاهش توانایی جویدن و کج شدن دندانهای کناری است. اگر گذاشتن با تاخیر ایمپلنت پیشنهاد می شود ایمپلنت های کوچکتر و استوانه ای به دلیل در دسترس بودن استخوان کمتر استفاده می شود

اجزای تشکیل دهنده ایمپلنت و تاج روی آن:

1- ایمپلنت: قطعه ای فلزی استوانه ای شکل از جنس تیتانیوم ودراغلب موارد همراه با رزوه های پیچی شکل.
2- اباتمنت: قطعه ای از جنس تیتانیوم یا طلا که به ایمپلنت متصل میشود ( ازطریق یک اتصال دهنده یا پیچ ) این همان قسمتی است که کار تاج دندان را انجام میدهد وبا یک روکش روی آن کامل میشود.3- روکش: معمولا از جنس چینی متصل شده به فلز ویا انواع سرامیکی میباشد و توسط سیمان مخصوص و یا پیچ به قسمت اباتمنت متصل میشود.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال 1354 در روستای وری از منطقه چهاردانگه استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

اطلاعات تماس

  • آدرس مطب

    تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک

  • تلفن مطب

    09376387750 – 02166571448

  • روز های کاری

    یکشنبه و سه شنبه ، ساعت 16 الی 20

دسترسی مطب

Call Now Buttonمشاوره و تماس