instagram
telegram
phone
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

مزایا و کاربرد ایمپلنت چیست ؟

با به کار گیر ایمپلنت دندان از تحلیل استخوان در یک ناحیه بی دندان جلوگیری خواهد شد . مناسب ترین و آرمانی ترین شرایط استفاده از ایمپلنت ، وجود استخوان فک به اندازه کافی کیفیت مناسب است . در شرایط کمبود استخوان در هر دو فک بیمار با استفاده با استفاده از مواد پیوندی واستخوان ساز وتکنیک های جدید امکان به کارگیری ایمپلنت های دندانی فراهم می شود .

اجزای ایمپلنت کدام است؟
– ریشه (فیکسچر)
– تاج (آباتمنت)

طول عمرهای ایمپلنت ها ی دندانی چقدر است ؟

با پیشرفت هایی که دندانپزشکی نوین داشته انتظار می رود بیشتر ایمپلنت ها عمر نا محدودی داشته باشند البته طول عمر یک درمان ایمپلنت بستگی به عوامل متعددی دارد که بهداشت ونحوه نگهداری توسط بیمار ، قطر و طول ایمپلنت ، توزیع صحیح نیروها روی ایمپلنت موثرند .

برای چه کسانی نمی توان ایمپلنت گذاشت ؟

در مواردی که بدن توانایی ترمیم و التیام را نداشته باشد ( مانند دیابت کنترل نشده ) امکان استفاده از ایمپلنت نیست . البته در صورتی که دیابت فرد تحت کنترل پزشک قرار گیرد درمان موفقیت آمیز خواهد بود . در افرادی که برای درمان سرطان ها ، شیمی درمانی می شوند پس از پایان درمان های مذکور امکان گذاشتن ایمپلنت وجود دارد .

چند دندان می‌تواند توسط ایمپلنت حمایت شود؟

تمام اشکال متداول جایگزینی دندان‌ها از قبیل پل‌ها یا دندان مصنوعی می‌تواند بوسیله استفاده از ایمپلنت‌های دندانی انجام پذیرد. اگر شما فقط یک دندان طبیعی را از دست داده باشید یک ایمپلنت برای جایگزین‌نمودن کافی خواهد بود در فضاهای بزرگتر که تعداد دندان بیشتری از دست رفته، لزوما نیاز به استفاده از یک ایمپلنت برای هر دندان نمی‌باشد، هر چند تعداد دقیقی ایمپلنت بستگی به کیفیت و میزان استخوان در ناحیه‌ای که ایمپلنت کار گذاشته می‌شود، خواهد داشت. دانسیته (تراکم استخوان) در فک بالا عموما ضعیفتر از فک پایین می‌باشد و اگر در فک بالا اصلا هیچ دندانی وجود نداشته باشد حداقل شش ایمپلنت برای جایگزینی کامل دندان‌ها ، صورت ثابت کافی خواهد بود. در فک پایین بخصوص در جلوی آن استخوان خیلی محکم می‌باشد بنابراین نیاز به ایمپلنت‌های کمتری نسبت به فک بالا وجود خواهد داشت و تعداد چهار ایمپلنت می‌تواند ده دندان یا بیشتر از در فک پایین حمایت نماید. اگر چه استفاده از 5 تا 6 ایمپلنت متداول می‌باشد. ایمپلنت‌های دندانی معمولا از اصول مهندسی پیروی می‌کنند، آنها باید در یک استخوان قوی کار گذاشته شوند.

نقش ایمپلنت‌های دندانی در حفظ استخوان

این امر یکی از مهمترین عملکردهای ایمپلنت‌های دندانی می‌باشد. وقتی ایمپلنت کار گذاشته می‌شود هر روز نیروی فانکشنال استخوان اطراف آن را تحریک نموده موجب محکم‌تر شدن و قوی‌تر شدن استخوان می‌گردد.

Implant1

وقتی دندان پزشک میان نگهداری و بازسازی دندان و کشیدن و جایگزینی آن با ایمپلنت ما را بر سر دو راهی قرار می دهد، چطور باید میان نگهداری یک دندان شدیدا آسیب دیده یا جایگزینی آن با ایمپلنت دندانی تصمیم بگیریم؟

اگر دندانی، هرچند از طریق انجام درمان های متعدد، قابل نگهداری با طول عمر منطقی باشد اولویت با حفظ دندان است. دندان به شدت تخریب شده در بد ترین حالت نیاز به مراحل درمانی زیر دارد: درمان ریشه، جراحی افزایش طول تاج دندان، ترمیم تاج و روکش دندان. معمولا بعد از شرح دادن این راه طولانی بلافاصله این سول را از بیمار می شنویم: «دکتر! اگر قرار است من سه بار برای این دندان هزینه کنم بهتر نیست کمی بیشتر هزینه کنم و ایمپلنت کنم؟» گران تر بودن یک روش درمانی لزوما به معنای بهتر بودن آن نیست. همان طور که هزینه تهیه یک چشم مصنوعی قطعا بسیار بیشتر از عینک طبی خواهد بود؛ اما برای جبران ضعف دید چشم، عینک زدن بهتر از تخلیه چشم واستفاده از چشم مصنوعی است. از طرفی ممکن است موفقیت درمان در هریک از سه مرحله این راه طولانی با ریسک هایی مواجه باشد؛ مثلا وجود قطعه شکسته شده ای از وسایل درمان ریشه قبلی که قابل خارج کردن نباشد (مرحله اول)، یا عدم وجود لثه کافی برای انجام جراحی افزایش طول تاج (مرحله دوم)، یاعدم وجود دیواره های تاجی قوی برای بازسازی تاج (مرحله سوم.) طبق قانون احتمالات ریسک شکست کل درمان از ضرب کردن میزان ریسک هریک از سه مرحله در هم حاصل می شود. در مواردی که حفظ یک دندان به شدت آسیب دیده، ریسک شکست بالا و غیرمنطقی داشته باشد استفاده از ایمپلنت ها و تقبل هزینه ایمپلنت ، با توجه به میزان موفقیت بسیار بالای آنها، منطقی تر است.

چه كسي درمان ايمپلنت را انجام مي دهد؟

در برخي از موارد كار ايمپلنت به صورت تيمي انجام مي شود .بدين معني كه جراحي ايمپلنت توسط جراح لثه ويا جراح فك وصورت و مراحل پروتزي توسط دندانپزشك و يا متخصص پروتز انجام مي گردد.در مواردي نيز دندانپزشكي كه دورة جراحي و پروتز ايمپلنت هر دو را گذرانده به تنهائي اقدام به قراردادن ايمپلنتها و پروتز آنها مي كند.در هر حال براي انتخاب پزشك مناسب به ميزان تجربه هاي قبلي وي با ايمپلنت ها دقت كافي مبذول نمائيد.

طول درمان ایمپلنت چقدر است؟

طول مدت جراحی معمولا از نیم ساعت تا دو ساعت می باشد و بسته به تعداد ایمپلنتها و شرایط فکی بیمار تغییر می کند .در مواردی که علاوه بر کاشت ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان و یا تغییر شرایط کف حفره سینوس در فک بالا نیاز باشد ،زمان کاشت ایمپلنت بیشتر خواهد بود .
پس از کاشت ایمپلنت تا قرار دادن پروتز روی آن زمانی حدود 6هفته تا 3ماه موردنیازاست ،تا کاملا ایمپلنت ها در شرایط بدور از تکان و لرزش به آرامی به استخوان فک بیمار جوش بخورد و ایمپلنت در جای خود کاملا محکم شود سپس دندانپزشک مبادرت به قرار دادن پروتز روی ایمپلنت می کن د . برای کنترل درد کاشت دندان با پزشک خود مشورت نمایید ،  البته در مواردی باتوجه به کمیت استخوانی فک بیمار و نوع ایمپلنت خاصی که طراحی شده است تا بار گذاری فوری روی آن صورت گیرد ،بنا به تشخیص جراح دندانپزشک می توان بلافاصله پس از جراحی کاشت ایمپلنت ،پروتز را روی ایمپلنت قرار داد.

نحوه مراقبت و نگهداری از ایمپلنت ها چگونه است؟

به علت فلزی بودن ایمپلنت نمی پوسد اما امکان عوارض کاشت دندان ازجمله بیماری لثه وجود دارد که مسواک بین دندانی الزامی است.
نگهداری از ایمپلنت همچون دندان طبیعی است و استفاده از مسواک و نخ دندان و دهانشویه حتما توصیه می شود.

هزینه و قيمت ایمپلنت چقدر است؟

در رابطه با هزینه کاشت دندان  باید توسط دندانپزشک خود معاینه شده و با او مشاوره کنيد. در بسياری موارد این مبلغ
با هزینه روشهای درمانی سنتی(بریج یاُپل) تفاوت چندانی نخواهد داشت.
معمولا هزینه درمان یک ایمپلنت خوب و مناسب با روکش مناسب روی آن٬ جمعا حدود ۲ ميليون تومان است.

 

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Call Now Buttonبا ما در تماس باشید