کاشت موی طبیعی

230122

علل ریزش مو

هر پزشکی قبل از این که بخواهد ریزش موها را درمان کند باید علت ریزش موها را به درستی تشخیص دهد.

▪ عوامل تغذیه ای: یکی از شایع ترین علل ریزش موها، عوامل تغذیه ای و به خصوص فقر آهن است، البته کمبود روی، کلسیم و پروتئین و… نیز می توانند باعث ریزش مو شوند.

▪ بیماری یا جراحی سخت: ۳یا ۴ماه پس از یک بیماری سخت یا جراحی خشن به خاطر استرسی که به وجود می آید ممکن است به طور ناگهانی تعداد زیادی از موها بریزند که البته موقتی است. بیماری هایی مثل دیابت نیز می توانند ریزش مو ایجاد کنند.

▪ اختلالات هورمونی: اگر مشکل تیروئیدی وجود داشته باشد، چه پرکار و چه کم کار، می تواند باعث ریزش موی شما شود ولی با حل مشکل تیروئید، این مشکل هم حل خواهد شد. شاید تعادل هورمون های زنانه مثل استروژن یا مردانه مثل آندروژن به هم خورده باشد که باز هم می تواند از علل ریزش مو باشد. متعادل کردن این هورمون ها نیز به حل ریزش مو منجر خواهد شد.

▪ چربی پوست سر: اگر پوست سر چرب باشد یا حتی پوست شوره داشته باشد ممکن است ریزش مو بیشتر شود.

▪ خشکی پوست سر: گاهی نیز خشکی شدید پوست سر و انواع درماتیت ها و زمانی که گردش خون خوبی در این منطقه وجود ندارد، ممکن است باعث ریزش موها شوند.

▪ بارداری: ریزش مو در بسیار از خانم ها بعد از گذشت ۳ماه از بچه دار شدن بیشتر می شود. این به خاطر این هست که در زمان بارداری افزایش مقدار هورمون های زنانه سبب می شود تا بدن موهایی را که باید می ریختند نگاه دارد و پس از بارداری که سطح هورمون ها نرمال می شود، موهای اضافه ریزش پیدا می کنند.

▪ داروها: بعضی داروها نیز باعث ایجاد این مشکل می شوند، مثلا داروهایی مثل داروهای ضد انعقاد خون (وارفارین، هپارین)، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد نقرس، شیمی درمانی که برای سرطان ها استفاده می شود. قطع این داروها به کاهش ریزش مو بسیار کمک کننده است.

عفونت: بعضی از عفونت ها مثل عفونت های قارچی(قارچ کچلی) یا حتی رعایت نکردن بهداشت باعث ریزش مو می شوند که با درمان آن با داروهای ضد قارچ، می توان از ریزش مو جلوگیری کرد.

کاشت موی طبیعی

یکی از روش‌های قطعی درمان در از دست دادن دائمی بخشی از موی سر، ریش، سبیل، مژه یا ابرو می‌باشد. افرادی که به علت برخی بیماری‌ها یا سوختگی و اسکار ناشی از تصادفات و جراحات مختلف یا اسکار ناشی از جراحی دچار ریزش موی غیر قابل برگشت در قسمتی از سر، ابرو، مژه یا سبیل خود شده‌اند یا از روش‌های کاشت قبل راضی نیستند، می‌توانند از این راهکار درمانی بهره ببرند.

تکنیک‌هایی که می‌توان برای جراحی کاشت موی طبیعی استفاده کرد

در روش کاشت مو fut ، یک بافت نواری از ناحیه دهنده پشت سر برداشته می‌شود و محل برداشت بخیه می‌خورد. بافت نواری توسط پرسنل مجرب و توسط میکروسکوپ‌های مخصوص (استریومیکروسکوپ) تقسیم بندی شده و در نواحی مورد نظر در منطقه گیرنده کاشته می‌شود.

در حالی که با روش FITتوسط پانچ‌های ظریف از سر یا بدن برداشت شده و در نواحی گیرنده کاشته می‌شود اسکار ناشی از برداشت به راحتی قابل ترمیم بوده و محل برداشت بخیه نمی‌خورد.یکی از تکنیک‌های نوین که قابل انجام است، کاربرد روش‌های مناسب در بهبود خون‌رسانی در ناحیه اسکار است که اغلب با مشکل مواجه است. با کمک این تکنیک‌ها قبل از انجام کاشت موی طبیعی ، خون‌رسانی در محل بهتر شده و در نتیجه پیوند مو با نتایج قابل قبول‌تری همراه خواهد بود.

با آسیب پوست، مکانیسم‌های ترمیم ظرف مدت کوتاهی منجر به ترمیم آسیب‌دیدگی و ایجاد بافت جدید می‌شود. آسیب‌دیدگی‌های عمقی پوست از جمله در سوختگی‌های عمقی پوست، جراحات، زخم‌های عمیق پوست و برخی بیماری‌های پوست مثل لیکن پلان، آبله مرغان، جوش غرور جوانی و لوپوس مشاهده می‌شود. طی این آسیب‌دیدگی سیستم ترمیم‌کننده تا حدی می‌تواند پوست را ترمیم کند و در نهایت محل جراحت پوست یا بافت غیر طبیعی به نام اسکار (جوشگاه) پوشیده می‌شود.

معمولاً اسکار بافت طبیعی خاصیت کش‌سانی ندارد و رنگ و قوام آن با پوست اطراف متفاوت است. در درمان اسکارها می‌توان از روش متعدد مثل برداشت بافت اسکار یا در صورتی که بزرگ باشد، می‌توان آن را کوچک کرد تا کمتر در معرض دید باشد ولی در هر صورت رد بخیه در پوست باقی می‌ماند.از طرفی اگر بافت اسکار در مناطق مودار بدن باشد مثل پوست سر، ریش، سبیل و ابرو،‌ می‌توان با کاشت مو آن را از نظر مخفی کرد.

عوامل و مشکلاتی که در ارتباط با بافت اسکار وجود دارد اغلب به خون‌رسانی ضعیف در محل اسکار و سفت بودن محل اسکار برمی‌گردد. به دلیل وجود مقدار زیادی بافت سفت (فیبروز) در اسکار ممکن است که موهای کاشته شده در جهت دلخواه رشد نکند.با استفاده از تکنیک‌های نوین جهت خون‌رسانی بهتر و همچنین بهره‌گیری از گرافت‌های حداقل دارای 2 –3 تار مو می‌توان پوشانندگی بهتری در محل ایجاد کرد.

در کاشت مو bht يا برداشت مو از بدن، فوليکول‌هاي مو به جاي آنکه از پوست سر برداشته شود، از نواحي اهدا کننده در ساير قسمت‌هاي بدن برداشته مي‌شود. بین پوست سر و پوست بدن به عنوان ناحیه اهدا کننده فولیکول‌ها برای کاشت مو، تفاوت‌های متعددی وجود دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به آرایش واحدهای فولیکولی، ساختار و میزان نرمی پوست، عمق فولیکول‌های مو در زیر پوست، و از همه مهم‌تر ضخامت و ميزان پیچش تارهای مو اشاره کرد.

متقاضیان کاشت مو

آیا کاندید مناسبی برای پیوند مو هستید؟

تعدادی ازمهم ترین نکات قابل بررسی در متن زیر عنوان شده و کمک می کند تا شما بتوانید تا حدودی خود را به عنوان یک کاندید پیوند و کاشت مو از بدن به سر ارزیابی کنید.در گذشته به دلیل استفاده از روشهای قدیمی پیوند مو  و ترمیم مو  بسیاری از افراد طاس کاندید خوبی برای جراحی نبودند در حالیکه امروزه با روش های جدید اغلب متقاضیان پیوند مو قادر به عمل می باشند.

سن

معمولا آقایان 18 تا 25 ساله کاندید مناسبی برای کاشت موی طبیعی نمی باشند بجز موارد خاص با نظر پزشک و متخصص پوست و مو زیرا با بررسی میزان ریزش موی فعلی آنها پیش بینی گسترش یافتن طاسی در آینده امکان پذیر نمی باشد.اگر در یک فرد جوان با موی کم پشت ناحیه پیشانی با یک جلسه پیوند مو بنا به در خواست خود فرد یک خط رویش موی جدید که پرتر و پایین تر از خط طبیعی است ایجاد شود این عمل بسیار فرد را راضی می کند ولی این رضایت موقتی خواهد بود زیرا بعدا با پیشرفت طبیعی ریزش مو در پشت این خط جدید میزان طاسی او تا حدی گسترش یافته که موهای باقی مانده در پشت سر به حدی نیست که بتواند پوشش قابل قبولی را تا خط رویش جدید او ایجاد کند. این افراد بهتر است از داروهای ضد ریزش مو، PRP و مزوتراپی استفاده نموده و در سالهای بعدی مراجعه نمایند. لازم به ذکر است در مورد پیوند موی خانمها مسئله سن مطرح نیست.

وضعیت سلامت

به منظور بررسی وضعیت سلامت فرد گرفتن شرح حال کامل و انجام آزمایشات لازم ضروری می باشد.  بیماران دیابتی و فشار خون بالا قبل از عمل بایستی بیماری آنها کنترل شده باشد.  بیماریهای عفونی و مشکلات پوستی قبل از عمل باید درمان شوند.

بانک مو

کسانی کاندید خوب برای کاشت موی طبیعی هستند که در ناحیه پشت سرشان تراکم بالایی ازفولیکولهای مو داشته باشند.تراکم به معنی تعداد موها در واحد سطح می باشد.اگر تراکم بالا باشد موهای قابل دسترس برای کاشت در ناحیه جلوی سر بیشتر است. موهای ضخیم و مجعد ظاهر پر تری ایجاد می کنند. افرادی که تراکم خوبی ندارند نتیجه عمل کاملا رضایت بخش نیست.

میزان شلی پوست سر

میزان شلی پوست مشخص می کند تا چه میزان از پوست پشت سر می توان بر داشت تا با حداقل کشش بتوان بخیه زد واحتمال اسکار بخیه کاهش یابد . مسلما پوستهای شل تر میزان مجاز برداشت پوست بیشتر از پوست سفت می باشد.

آیا کاشتمو ضمانتی دارد؟

این جراحی به هر روشی, باید توسط پزشك و تیم پزشكی انجام شود و در كل یك جراحی محسوب می‌شود و با عوارض ترمیم مو همراه است و در كل ,در علم پزشكی در درمان بیماریها چه به روش جراحی یا داروئی پزشك باید از روشی استفاده كند كه علمی و بی‌ضرری آن به اثبات رسیده باشد و این روش باید , مناسب سن، جنس و یا شرایط آن شخص باشد، معهذا ممكن است در شرایطی كه هیچ‌ گونه قصور پزشكی انجام نشده ولی به ‌دلیل ناشناخته و شرایط بدنی شخص ,موهای كاشته شده رشد نكند، پس هیچ‌گونه تضمینی نمی‌تواند داد، چون علم پزشكی مثل ریاضی كه 2+2 می‌شود چهار نمی‌باشد، لیكن چنانچه پزشك بیمار را درست انتخاب كرده و اقدامات جراحی کاشت موی طبیعی انجام شد منطبق بر اصول علمی باشد، نتیجه, طبیعتاً باید دلخواه باشد ولیكن تضمین و گارانتی دادن پزشك قبل از عمل از نظر اخلاق پزشكی و هم علم جراحی و پزشكی یك اقدام نادرست و غیراخلاقی برای جلب بیمار می‌باشد.

ز سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال 1354 در روستای وری از منطقه چهاردانگه استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

اطلاعات تماس

  • آدرس مطب

    تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک

  • تلفن مطب

    09376387750 – 02166571448

  • روز های کاری

    یکشنبه و سه شنبه ، ساعت 16 الی 20

دسترسی مطب

Call Now Buttonمشاوره و تماس