instagram
telegram
phone
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

هر-شب-قبل-از-خواب-موهایتان-را-برُس-بکشید

در پیوند مو با روش غیر جراحی ، واحدهای فولیکولی (حاوی 1-4 تار مو) توسط وسیله ظریفی بنام پانچ یک به یک از پشت سر خارج می شود و نیازی به جراحی پوست نیست. این روش در سال 2002 در کشور آمریکا رایج شد. در این روش خط بخیه وجود ندارد بلکه در محل برداشت هر یک از فولیکول ها نقطه سفید کوچکی در پوست باقی می ماند که قابل دید نیست. به همین جهت افرادی که موهای خود را خیلی کوتاه نگه می دارند بسیار مناسب کاشت مو با این روش هستند.

مراحل درمان

برداشت فولیکول های مو

ابتدا موهای سر به طور کامل با موزر تراشیده می شود(با شماره 1 یا 2) . سپس ناحیه برداشت موها در پشت سر(بانک مو)علامت گذاری می شود. موهای این ناحیه برای ترمیم مو مردان استفاده میشوند زیرا در برابر اثرات هورمون های مردانه مقاومند وهرگز نمی ریزند.

سپس خط رویش مو در جلوی سر طراحی می شود. طراحی خط مو بسیار حساس و مهم است. اگر این خط درست و اصولی طراحی شود نتیجه عمل کاملا طبیعی خواهد بود و در آینده کسی متوجه پیوند موی فرد نخواهد شد.

در نهایت بیمار به اتاق عمل راهنمایی شده و بر روی تخت دراز می کشد. پس از ضدعفونی کردن پوست سر با بتادین ، برای بیحس کردن پوست لیدوکایین تزریق می شود. تزریق بیحسی توسط سوزن های بسیار ظریف انجام می شود و دردناک نیست.

سپس با استفاده از پانچ های کوچک و با چشم مسلح (عینک با بزرگ نمایی 2.5 تا 5 برابر) برداشت موها از پشت سرشروع می شود. پانچ درواقع سوزن باریک فلزی به قطر 0.75 تا 1.2 میلیمتر است.

پانچ های FIT سوزن های بسیار باریک هستند (حداکثر 1.2 میلیمتر)

پانچ دسته دار یک میلیمتری جهت برداشت مو از ناحیه پشت سر مورد استفاده قرار می گیرد

برداشت موها از پشت سر با پانچ دستی یا میکروموتور انجام می شود و بسته به تعداد گرافت ها چند ساعتی طول می کشد. در پایان پشت سر پانسمان می شود و بیمار به پشت برمی گردد. جالب است بدانید سوراخ های پشت سر نیاز به بخیه ندارد و با سرعت باور نکردنی تنها ظرف چند روز بهبود می یابد.

میکروموتورسرعت برداشت موها را بیشتر می کند

فولیکول های برداشت شده در ظرف شیشه ای حاوی سرم نمکی خنک قرار داده می شوند تا در دمای اتاق آسیب نبینند.

در عمل‌های کاشت مو معمولاً از موی سر استفاده می‌شود، با این حال گاهی موی کافی روی سر بیماران وجود ندارد و بانک موی سر آنان برای دستیابی به نتیجه دلخواه کافی نیست. در چنین مواردی می‌توان موی بدن را برای کاشت مو BHT به کار برد، چون موی بدن از نظر ساختار و کیفیت شباهت بسیاری به موی سر دارد. مو را می‌توان از پا، بازو، شکم، قفسه سینه، پشت بدن، زیربغل یا حتی صورت گرفت.
موهای اهدایی معمولاً از قسمت تراشیده سر، برای مثال پشت یا کنار سر، گرفته می‌شود. اما اگر بیمار در این نواحی از سر موی کافی نداشته باشد، بعضی از عمل‌های کاشت مو قابل انجام نخواهد بود. یکی از دلایل نداشتن بانک موی کافی ریزش موی معمول و دلیل دیگر این است که به دلیل کاشت مو در گذشته نمی‌توان دیگر از پوست سر به عنوان ناحیه اهدا کننده استفاده کرد. نتایج کاشت مو با موی اهدایی نامناسب معمولاً رضایت‌بخش نیست، چرا که ریزش مو را فقط در حد جزیی جبران می‌کند. به علاوه جای زخم جلب توجه خواهد کرد.

کاشت مو بدون جراحی

ناحیه طاسی پس از ضدعفونی با بتادین با تزریق لیدکایین بیحس می شود. سپس با استفاده از وسایل جراحی ظریف در پوست سر تعداد زیادی شکاف یا سوراخ زده می شود.اندازه شکاف ها 0.8-1.5 میلیمتر است. در این مرحله رعایت زاویه طبیعی رشد موها بسیار مهم است زیرا فولیکول های مو زاویه شکاف ها را به خود می گیرند. زاویه موها در نواحی مختلف سرمتفاوت است که مورد توجه قرار می گیرد. عمق شکاف ها نیز تنها 3-4 میلیمتر است.شکاف های خیلی سطحی یا خیلی عمیق مناسب نیست زیرا فولیکول ها به خوبی در پوست سر قرار نمی گیرند و بعد از رشد نمای عروسکی پیدا می کنند. بعد از آماده شدن همه شکا ف ها مرحله کاشت موی طبیعی آغاز می شود.

کاشت فولیکول های مو : کاشت گرافت ها توسط یک یا دو تکنسین زبردست و با استفاده از پنس های ظریف انجام می شود. گرافت ها یک به یک در داخل شکاف های پوست سر قرار داده می شود.این کار به سرعت و بدون فشار به ریشه موها انجام می شود. گرافت های یک تارمویی در خط رویش مو کاشته می شود تا خط مونمای عروسکی پیدا نکند. گرافت های حاوی 2 یا 3 تار مو در نواحی عقب تر کاشته می شود.مرطوب نگه داشتن ریشه موهای کاشته شده در طول عمل بسیار مهم است به همین جهت در این مرحله سر فرد بارها با سرم نمکی شسته می شود. کاشت مو بسته به تعداد گرافت ها 2 یا 3 ساعت طول می کشد در نهایت بازبینی انجام می شود و سر بیمار پانسمان می شود و بیمار مرخص می گردد.

مراقبت های بعد از عمل

پس از انجام عمل میبایست تا چند روز از مصرف داروهایی كه سبب اختلال در روند انعقاد خون میشوند اجتناب نمود. این داروها شامل: آسپرین، بروفن، ایندومتاسین، دیكلوفناك، مفنامیك آسید، سلكسیب، سلكوكسیب، پیروكسیكام،ویتامینE و مولتی ویتامینها میباشند.

برای اكثر بیماران، پس از عمل آنتی بیوتیك جهت كاهش احتمال عفونتها تجویز میشود. پس از اتمام کار، سر پانسمان شده و بیمار پس از 48 تا 72 ساعت دوش می گیرد و دیگر احتیاج به پانسمانهای بعدی نخواهد بود.

بیمار میبایست به مدت 5 روز از فعالیتهای ورزشی و كارهای سنگین اجتناب نماید و به مدت 10 روز از شنا كردن خودداری كند.

كشیدن بخیه ها 10 روز پس از کاشت مو انجام خواهد شد.

پس از عمل پیوند مو، نیازی به داروهای مكمل و تقویت كننده مو نیست ولی میتوان از ویتامین C جهت تسریع ترمیم موی سر، استفاده نمود.

2 تا 4 هفته پس از درمان موهای كاشته شده ریزش پیدا كرده و پس از دو تا سه ماه مجددا” شروع به رشد خواهند كرد كه این رشد مجدد معمولا با ایجاد خارش و جوشهای گذرا همراه است.

بهترین نتیجه معمولا پس از 6 تا 8 ماه و گاهی یكسال بعد مشهود خواهد بود.

بعضی از بیماران جهت ایجاد تراكم بیشتر نیازمند دو جلسه درمان خواهند بود كه بهترین فاصله زمانی بین پیوندها 6ماه تا یكسال است.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.