کاشت مو وعوارض

0.244996001338100656_jazzaab_ir

کاشت مو به روش جدید یک عمل راحت ، قابل پیش بینی ونتایج آن مورد رضایت اکثر بیماران می باشد. هر چند که این عمل بسیار ساده و بی خطر می باشد ولی رعایت کامل نکات ایمنی به منظور حفظ سلامت بیمار و رسیدن به بالا ترین درصد رشد موهای کاشته شده در اولویت قرار می گیرد.

عمل در مکانی انجام می شود که تجهیزات جراحی آن کامل بوده و علایم حیاتی بیمار مرتب کنترل می شود.به دلیل ظرافت زیاد عمل وبالا بردن سرعت کار یک تیم این نوع پیوند مو را انجام می دهند.در تمام طول مدت عمل بیمار هوشیار بوده و می تواند فیلم مورد علاقه خود را ببیند و با پزشک و بقیه افراد تیم صحبت کند.

چگونگی کاشت

با پيشرفت‌های علمی جديد، داشتن موهای طبيعی و قابل رشد برای افراد دچار طاسی امكان پذير شده است. در اين روش يك نوار از موهای دايمی پشت سر برداشته مي‌شود و سپس با استفاده از روش‌های خاصی به قطعات ميكروگرافت (حاوي 1 تا 3 مو) و ميني گرافت (حاوي 3 تا 8 مو) تقسيم مي‌شود. اين قطعات در نواحي بدون مو يا كم موی جلوی سر كاشته می ‌شوند. پيوند ميكروگرافت می ‌تواند موجب ايجاد خط موی كاملا طبيعی در جلوی سر شود.بسته به شدت طاسی سر، از 1000 تا 4000 يا بيشتر تار مو كاشته می ‌شود تا تراكم مناسبی از موها در اين ناحيه ايجاد شود. در صورت طاسی شديد ممكن است بيش از يك جلسه برای ايجاد پوشش مناسب موها لازم باشد. موهای پيوند شده اغلب طی 18 تا 22 هفته پس از عمل، شروع به رشد كرده و در تمام طول عمر به رشد خود ادامه مي‌دهند.این عمل ۴ تا ۶ ساعت طول می کشد و بیمار در این مدت برای خوردن و آشامیدن میان وعده ساده ممنوعیتی ندارد.

علت ریزش مو

شایعترین علت ریزش مو ارثی است. ارث، شایع ‌ترین علت ریزش مو در زن ‌ها و مردها می‌باشد. انسان‌ها، ژن ریزش مو را ممكن است از یكی از والدین یا اجداد خود به ارث ببرد. وجود ژن ریزش مو به تنهائی اثرات خود را نمی ‌توان بروز دهد مگر، هورمون تستونسترون یا هورمون موسوم به هورمون مردانه افزایش یابد و معمولاً این افزایش هورمون در حوالی سن بلوغ و بعد از آن ظاهر می‌شود، و به مرور موهای ضخیم و پررنگ, کم‌ رنگ ‌تر، نازك ‌تر و كم‌ رشد تر می‌شوند و رفته رفته به موهای كركی كم رشد و كم ‌رنگ تبدیل می‌شود.در حال حاضر راه‌ حل قطعی برای درمان این نوع ریزش موی ارثی وجود ندارد ولیكن می‌توان به‌ وسیله دارو از آن جلوگیری كرد و یا آن را به تعویق انداخت.سن شروع و میزان سرعت ریزش و طرح و شكل ریزش مو در هر فرد و زن و مرد فرق می‌كند، عواملی مثل بیماری‌های شدید، سوء تغذیه یا كمبود ویتامین‌ها و املاح معدنی و بعضی اختلالات هورمونی می‌تواند در شروع یا تسریع در روند ریزش مو اثرگذار باشند.عوامل دیگری مثل رنگ مو، نوع آب، شستشوی روزانه و شامپو كردن روزانه، سشوار كردن نقشی در شروع ریزش مو نوع مردانه ندارد، گذاشتن كلاه، مقنعه نمی‌تواند از علل ریزش مو محسوب شود.

کاشت به روشFIT

این روش کاشت مو برای اولين بار در ايران توسط متخصصان پيوند موی كلينيك كاشت مو ايران فيت با موفقيت به اجرا درآمد. آمار بيشترين مراجعين ترميم مو و دستيابی به بالاترين تراكم كاشت مو در يك نوبت از مهمترين امتيازات اين تيم مي باشد. تيم تخصصی كاشت مو ايران فيت بر اين باورند كه كاشت و پيوند مو يك فرآيند ساده پزشكي نيست بلكه تلفيقی از علم پزشكی، هنر و تجربه می باشد كه نتيجه نهايی آن چهره ای زيبا و مناسب برای فرد است.در كاشت مو طبيعي به روش FIT تيغ جراحی به كار برده نمی شود، واحدهای فوليكولی موهای بغل و پشت سر (و در برخی موارد موهای بدن) با ابزار ظريف و اختصاصی اين كلينيك كاشت مو در شرايط كاملا استريل بصورت تك تك برداشته شده و با ابزار بسيار ظريف ديگری در قسمت طاس يا كم پشت سر، ابرو يا ريش پيوند می شود. چون موهای كاشته شده از نواحی برداشته می شوند كه فاقد گيرنده برای هورمونهای مردانه می باشند لذا اين مو ها تا پايان عمر باقی مانده و نخواهند ريخت.

مزاياي كاشت مو به روش FIT :

–  محل برداشت جهت پيوند مو در پشت سر غير قابل رويت

–  پوست محل كاشت مو كاملا طبيعی و بدون فرورفتگی و برجستگی

–  ظاهر موهای كاشته شده كاملا طبيعی

–  كسب بالاترين تراكم ممكن كاشت مو در يك جلسه

–  فراهم نمودن درصد رشد مو 90% تا 100% موهای كاشته شده

–  ايجاد طبيعی ترين خط رويش مو در جلو سر نسبت به ساير روش های كاشت مو مشابه

– امكان تكرار جلسات كاشت مو به فواصل 6 ماهه حتي تا چهار بار جهت تكميل پوشش ناحيه طاس يا پر پشت تر كردن ناحيه

–  امكان استفاده از موهای بدن (سينه و كتف) جهت پيوند مو به سر در صورت نياز

– عدم نياز به دوران نقاهت پس از پيوند مو به دليل سر پايی بودن

– عدم نياز به مراجعه جهت ويزيت پس از جلسه كاشت مو

محدودیت های کاشت

1- تعداد موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو

واضح است که هرچقدر منطقه دهنده مو (پشت سر) در فرد کوچک تر و محدودتر باشد تعداد موهای آن هم کمترشده و بالطبع نتیجه کاشت مو هم ضعیف تر خواهدبود.

2- کیفیت موهای قابل برداشت از منطقه دهنده مو

هرچقدر مو نازک تر و ضعیف تر باشد میزان پوشانندگی آن نسبت به موهای ضخیم و قوی کمتر بوده و تراکم کمتری ایجاد می کنند. در ضمن موهای مجعد و فِر پوشش ظاهری بیشتری نسبت به موهای صاف بوجود می آورند.

3- تطابق رنگ پوست سر با رنگ مو

ملاحظه شده است که هرچقدر رنگ مو با رنگ پوست به همدیگر نزدیک تر باشند، آن ناحیه با پوشش موی بیشتری به نظر می آید. برای مثال موی بلوند و سفید با پوست روشن و یا موی مشکی با پوست تیره چنین حالتی را بوجود می آورند.

4 – کاشت موهای قبلی در بیمار به هر روشی که انجام شده باشد

در صورت انجام پیوند موی قبلی نه تنها بانک موی فرد در پشت سر آسیب دیده و تعداد موهای قابل برداشت شخص در عمل فعلی بسیار کمتر می گردد بلکه قرار دادن گرافت ها به دلیل فرآیند ترمیم زخم و ایجاد اسکار در مناطق طاس مشکل تر و همچنین امکان زنده ماندن آنها و رویش موی جدید نیز کاهش پیدا می نماید.

5- وسعت منطقه طاس و شدت طاسی

واضح است که با افزایش سطح منطقه طاس و نیز شدت ریزش مو در فرد (و با توجه به محدودیت تعداد موهای قابل برداشت) میزان تراکم موهای کاشته شده (یعنی تعداد موها در هر سانتیمترمربع) نیز کاهش می یابد.

مراقبت های بعد از عمل

بعد از انجام عمل  یکسری اعمال به منظور حفاظت از منطقه دریافت کننده گرافت‎ های کاشت مو باید انجام شود. باید منطقه ‎ای که پیوند مو در آن صورت گرفته است را از در معرض نور خورشید قرار گرفتن دور کرد و دو روز بعد از جراحی برای شستشوی محل مذکور باید از شامپو استفاده کرد. بعضی از جراحان به بیماران خود پیشنهاد میکنند روز بعد از جراحی از شامپو استفاده کنند. استفاده از شامپو بسیار مهم است چون باعث جلوگیری از دلمه بستن زخم در اطراف محور مو می شود. این دلمه‎های پوستی به محور مو میچسبند و خطر ریزش فولیکول‎های موی تازه کاشته شده در طول 6 تا 10 روز بعد از عمل افزایش پیدا می‎کند. در طول 10 روز اول، تقریبا تمامی موهای کاشته شده، بواسطه تغییر محلی که داشته اند آسیب پذیر می‎شوند و ریزش خواهند داشت. چنین امری کاملا طبیعی است. بعد از 2 تا 3 ماه موهای جدیدی از فولیکولهای جابجا شده شروع به شکل گیری می‎کنند. موی بیماران به حالت عادی شروع به رشد می‎کند و در طول 6 تا 9 ماه بعدی به ضخیم شدن ادامه می‎دهد. هرگونه ریزش موی بعدی به صورت محتمل از مناطقی که تحت عمل کاشت مو قرار نگرفته اند، صورت می‎گیرد. بعضی از بیماران برای به تعویق انداختن ریزش مو از دارو استفاده می ‎کنند در حالیکه سایر افراد برای مبارزه با این امر در نهایت تن به یک عمل پیوند موی دیگر می ‎دهند.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

 

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال 1354 در روستای وری از منطقه چهاردانگه استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

اطلاعات تماس

  • آدرس مطب

    تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک

  • تلفن مطب

    09376387750 – 02166571448

  • روز های کاری

    یکشنبه و سه شنبه ، ساعت 16 الی 20

دسترسی مطب

Call Now Buttonمشاوره و تماس