کاشت مو

hair_revitalization

همواره انسان بدنبال کسب حس اعتماد به نفس بوده که ظاهر هرشخص نقش اساسی در ایجاد این حس دارد واز سالیان بسیار دور داشتن موهای انبوه وزیبا نشانه ای از اعتماد به نفس وزیبایی بشمار می رود. 20تا 30 درصد آقایان دچار طاسی سر می باشند و تعداد بسیار زیادتری در مرحله از دست دادن موهای خودمی باشند ونه تنها آقایان بلکه خانم ها نیز کم و بیش به این عارضه گرفتار می باشند.

علل ریزش مو

اشخاصی که حجم و تراکم موهایشان طبیعی است از دست دادن روزانه بطور متوسط 50تارمو امری طبیعی قلمداد می شود. ریزش موها بصورت دوره ای می تواند کاهش یا افزایش داشته باشد مثلا درفصل پائیز شاهدافزایش ریزش موها بصورت طبیعی می باشیم.

عوامل موثر در افزایش ریزش موها متعدد می باشد که برخی از آنها شامل:

 کمبودویتامین – کم خونی – بیماریهای تیروئیدی – کمبودآهن – اختلالات گردش خون – بیماریهای روانی واسترس – زایمان وشیردهی – بیماریهای قارچی پوست ومو – شیمی درمانی – مصرف داروها و آسیب موها در اثر عوامل فیزیکی (ناشی از کشش زیادومحکم بافتن موها) ویاعوامل شیمیایی (رنگ ،دکلره ،…) ولیکن شایعترین علت ریزش در خانم ها وآقایان نوع موروثی یا همان ژنتیکی می باشد که اصطلاحا به آن (Androgenic Alopecia) گفته می شود.

کاشت مو

کاشت و پیوند مو این روزها با چند روش انجام می شود، که اغلب آن ها بسیار مطمئن هستند و تا به حال نیز نتایج خوبی دیده شده است و اکثر بیماران از انجام آن رضایت داشته اند. هرچند این عمل بسیار ساده و بی خطر است اما رعایت کامل نکات ایمنی و تخصص پزشک برای حفظ سلامت بیمار و به دست آمدن نتیجه مطلوب ضروری است، همچنین به دلیل حساسیت زیاد این عمل لازم است به طور تیمی انجام شود.

بنابراین اگر شما هم داوطلب کاشت و پیوند مو هستید، نخستین گام مهم یافتن یک جراح باتجربه است تا در قبال صرف وقت و هزینه جراحی بتوانید به نتیجه رضایت بخش برسید و همچنین لازم است که خودتان نیز اطلاعات بیشتری درباره پیوند مو بدانید. این روزها ۲ روش FUTو FITجزو رایج ترین روش های کاشت مو هستند همچنین کاشت مو BHT روش جدیدی برای کسانی است که بانک موی مناسبی ندارند ،  که با مشورت پزشک خود می توانید مناسب ترین را انتخاب کنید، در واقع فولیکول های مو را به صورت تک تک و با همان حالت طبیعی می کارند، موهای کاشته شده همانند موهای طبیعی رشد خواهند کرد.

هزینه کاشت مو

این عمل ، جراحی زیبایی است و بیمه ها مخارج آن را پوشش نمی دهند.هزینه عمل بسته به سابقه کاری و مهارت پزشک معالج و محلی که در آن جراحی را انجام می دهد متفاوت است .هزینه ای که از بیمار دریافت می شود شامل دستمزد پزشک ، هزینه کلینیک و هزینه داروها و لوازم مصرفی است. هزینه کاشت مو بسته به روش عمل ، تعداد جلسات و تعداد گرافت ها متغیر است.

در نظر داشته باشید که وقتی شما زیر نظر پزشک متخصص پوست و مو قرار می گیرید آسودگی خاطر شما از کیفیت عمل و نهایتا رضایت شما از نتیجه عمل، بسیار بسیارمهم تر از مبلغی است که پرداخت می کنید. هر چند هزینه اولیه عمل در ظاهر زیاداست ولی مطمئناً این هزینه در قبال آنچه بدست می آورید (زیبایی ، جوانی ، اعتماد به نفس و پیشرفت در کار و زندگی) اندک است.

تذکر مهم

با توجه به این که تعداد متخصصین پوست و مو که در زمینه کاشت و پیوند مو فعال هستند بسیار محدود است ، افراد غیر متخصص سودجو وارد این حیطه شده اند و نظارت کافی بر روی آنان وجود ندارد. بنابراین مردم خودشان باید هوشیار باشند و حتما قبل از عمل نکات زیر را مطالعه کرده و مسائل مطرح شده را جدی بگیرند تا بعدا دچار مشکل نشوند زیرا اولا بانک موی هر فرد محدود بوده و در صورت تخریب قابل جایگزینی و قابل استفاده نیست، دوما نتایج ناقص و غیر طبیعی قابل اصلاح نبوده و تا پایان عمر بیمار و خانواده شان را آزار خواهد داد. بنابراین تنها هزینه را ملاک انتخاب خود قرار ندهند.

مراقبت های بعد از کاشت مو

کمپرس یخ بر روی پانسمان موجود در منطقه کاشت در قسمت جلوی سر ساعتی یکبار هر نوبت بیست دقیقه بلافاصله پس از اتمام کاشت مو تا وقت خوابیدن در روز اول مفید بوده و اکیداً توصیه می شود.

برای دو هفته محل برداشت مو در پشت سر را به طور مرتب در طول روز و شب گرم و مرطوب نگه دارید. کمپرس با حوله گرم و خیس و یا اسفنج مرطوب و گرم برای این منظور مفید هستند.گرم و مرطوب نگه داشتن موضع برداشت مو کمک شایانی به بهبود سری عتر زخ مها کرده و اسکار )جوشگاه( محل برداشت نیز کمتر مشخص خواهد شد.

در دو هفته اول پس از FUT بهتر است که فرد از خم کردن سر خود از ناحیه گردن رو به جلو خودداری نماید زیرا با این کار به پوست پشت سرکشش بیشتری وارد شده و لذا امکان برجا یگذاری جوشگاه )اسکار( محل برداشت مو در پشت سرافزایش می یابد.

 بهتر است که پس از عمل مابقی روز را در منزل استراحت کرده و در چند شب اول هنگام استراحت دو بالش نرم طوری زیر سر قرار داده شود كه به حالت نیمه نشسته بخوابید. برای یك هفته از انجام اعمالی که ممکن است باعث خونریزی در محل کاشت مو شوند اکیداً خودداری شود مثل کارهای سنگین كه نیاز به زور زدن و فشارآوردن زیاد دارد، حركات سریع و سرف ههای شدید و خم شدن زیاد در حالت ایستاده مانند بستن بند کفش یا برداشتن اجسام از روی زمین.

روز بعد از پیوند جهت برداشت پانسمان سر مراجعه شود. پس از شستشوی اولیه در کلینیک کاشت مو لازم است كه محل پیوند مو روزانه با شامپوی بچه به صورت ملایم و با فشار کم شسته شود. طریقه صحیح شستشوی سر آموزش داده خواهد شد. شستن مرتب سر به خصوص در منطقه کاشت از اهمیت زیادی برخوردار است و برخلاف تصور بیماران اگر به درستی انجام شود نه تنها موجب بیرون آمدن موهای کاشته شده نخواهد شد بلکه باعث زدوده شدن لکه های خون، بتادین، دَلَمه و سایرآثار به جا مانده از جراحی نیز شده و خارش احتمالی پس ازعمل را نیز تخفیف می دهد.

اگر بیمار سرش را خوب بشوید 4- 3 روز بعد از عمل منطقه کاشت کاملاً تمیز بوده فقط کمی قرمز و ملتهب است ولی درصورت عدم شستشوی کافی منطقه کاشت مو پُر از پوسته، شوره و چربی است و لذا احتمال دارد که بعداً دچار جوشهای چرکی و کیست مویی شود که درمان آنها بسیار سخت است و احتمال آسیب رسیدن به موهای کاشته شده نیز می رود.

معمولاً 2- 1 هفته طول می کشد تا قرمزی و التهاب سر به طور کامل برطرف گردد. برای پوشانیدن محل کاشت می توانید از کلاه معمولی استفاده کنید.کلاه بایستی لبه دار، از جنس پارچه ای قابل شستشو، نرم و تا حدامکان گشاد بوده ب هطور یکه با موهای کاشته شده تماس نداشته باشد. کلاه را بایستی هر روز بشویید.

 كَبَره)کِراست (هایی كه در محل كاشت وجود دارند با شستشوی ملایم روزانه و در عرض چند روز خودبه خود افتاده و لذا از كندن و دس تکاری آنها اكیداً خودداری شود. کلاه گیس در هفته اول ممنوع و در صورت یکه بیمار بخواهد در هفته دوم از آن استفاده نماید بهتر است که از 12 ساعت در روز بیشتر نباشد. از هفته سوم کلاه گیس آزاد است.

فعالیت بدنی شدید و ورزش تا یک هفته ممنوع و سپس ورزش سبک )به جز شنا( با احتیاط از نظر ضربه به سر آزاد است. پس از دو هفته همه نوع ورزش مجاز می باشد.

قراردادن منطقه پیوند مو در معرض هوای آزاد و نور خورشید بسیار مفید است.

بعد از کاشت موی طبیعی مرخصی از محل كار لازم نبوده، معمولاً مشکل خاصی پیش نیامده و فرد می تواند یک الی دو روز بعد به سرکارش بازگردد.

در تکنیک FUT دو هفته بعد از عمل بخیه های پشت سر توسط پزشک کشیده می شوند. نخ بخیه از جنس نایلون بسیار ظریف بوده و بخیه از نوع متداوم (Running)است. کشیدن بخیه ها بسیار راحت و آسان است و درد ندارد ولی بایستی حتماً توسط پزشک انجام شود. محل کشیدن بخی هها به صورت طبیعی مقداری التهاب داشته و متورم است که ظرف چند روز برطرف می گردد.

به طور کلی دو هفته پس از انجام کاشت مو به هر روشی که باشد، همه چیز به حالت طبیعی برمی گردد به این معنی که شستشوی سر به صورت عادی و با فشار معمولی آب انجام شده و فعالیت های روزمره و ورزشی فرد نیز عادی می گردد.

ریزش مو نه تنها از جذابیت ظاهری می‌کاهد، بلکه به اعتماد به نفس فرد در روابط خانوادگی، اجتماعی و شغلی نیز لطمه می‌زند. خوشبختانه امروزه روش‌های مدرنی برای کاشت و ترمیم مو وجود دارد که یکی از آنها روش کاشت مو hrt  است. در روش HRT از گرافت‌ (پیوند) شبیه به پوست خاصی بهره گرفته می‌شود که در ناحیه‌های طاس یا کم پشت قرار داده می‌شود. موهای ترمیمی از موهای طبیعی بیمار قابل تشخیص نیست و از نظر رنگ و بافت تفاوتی بین موهای کاشته شده و طبیعی وجود ندارد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال 1354 در روستای وری از منطقه چهاردانگه استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

اطلاعات تماس

  • آدرس مطب

    تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک

  • تلفن مطب

    09376387750 – 02166571448

  • روز های کاری

    یکشنبه و سه شنبه ، ساعت 16 الی 20

دسترسی مطب

Call Now Buttonمشاوره و تماس