کمردرد و رابطه جنسی

رابطه جنسی  و کمردرد

 

کمردرد بیماری شایعی است که انواع مختلف دارد

 کمر درد گذرا 

دردی ناگهانی و شدید در ناحیه کمر،این نوع کمر درد ناشی از انجام حرکات نامناسب و یا کشیدگی بیش از حد ستون فقرات است. هر چند که این کمر درد گذرا است اما هیچگاه نباید کم اهمیت شمرده شود، چرا که میتواند اخطاری برای عود مجدد آن باشد و سریعا” باید جهت جلوگیری از تکرار کمر درد اقدام شود.

 کمر درد حاد

یک درد حاد در ناحیه کمر است ،این نوع کمر درد در اثر قرار گرفتن در وضعیتهای غلط، خم شدنهای مکرر و به مدت طولانی و یا ضربه به ستون فقرات کمری ایجاد می شود.

کمر دردی که کمتر از یکماه از شروع آن می گذرد را حاد می نامند.

این نوع درد کمر نشانه وقوع آسیب بافتی بوده و بدرجات مختلفی در فرد ایجاد ناتوانی می کند. هر چند که آسیب کوچک باشد ولی باید مراقب بود و از تکرار آن جلوگیری کرد. برای این منظور در وهله اول باید درمان علامتی جهت کنترل درد انجام شده و سپس در مورد بهبودی کامل اقدام و تمامی فعالیتهای طبیعی ستون فقرات را به شکل اولیه خود بازگرداند.

 کمر درد مزمن

 کمر دردی  که بیش از یکماه از بروز آن می گذرد را کمر درد مزمن می نامند. کمر درد مزمندر واقع در اثر عدم درمان و یا مقاومت بهدرمان کمر درد حاد ایجاد می گردد.

بدیهی است که درمان به موقع و مناسب کمر درد حاد، همواره درد مزمن را به حداقل می رساند، درد مزمن کمر باید به عنوان یک علامت جدی تلقی شده و کلیه معاینات بالینی و آزمایشات پاراکلینیکی جهت بیماریهای سیستمتیک انجام گردد. به هر صورت درد کمر مستلزم یک بررسی دقیق و درمان مناسب توسط گروهی درمانگر، متشکل از پزشک، متخصصفیزیوتراپی، متخصص روانپزشکی و…. میباشد.

بی‌میلی به رابطه جنسی

درد کمر در رابطه جنسی افراد تأثیرگذار است. نتیجه تحقیقی که توسط پژوهشکده پزشکی دانشگاه وین صورت گرفته حاکی از آن است که ۶۳ درصد مردانی که کمردرد دارند از ناتوانی جنسی رنج می‌برند. تمامی این مردان گفته‌اند که تا یک سال پیش از آغاز کمردرد چنین مشکلی نداشتند. بر اساس این تحقیق ۸۱ درصد مردان و ۹۱ درصد زنانی که گرفتار کمردرد هستند نسبت به رابطه جنسی بی‌علاقه‌اند. در این تحقیق هزار مرد و هزار زن داوطلب شرکت کردند که از درد مزمن ستون فقرات رنج می‌بردند.

تقویت عضلات کمر برای روابط جنسی

  داشتن کمري سالم و قوي مي تواند از خيلي اضطراب ها و نـگراني هاي دوران پيري جلوگيري کند. کمر درد يـکي از مـتـداول تـريـن دردهـا مـيــان افراد ميانـسـال اسـت، ولـي مي تـوانـد ايـن مسئـله را بـا ورزش هاي مناسب و سالم برطرف کرد. کمري خوش ريخت نه تنها از صدمات احتمالي جـلـوگيـري مـي کـنـد، بـلـکـه انـدامــتان را هم راست تر و ظاهرتان را نيز زيباتر مي کند.

ضخامت و V شکلي کـمري خوب دو ويژگي دارد: ضخامت و V شکلي. ضخامت کـمـر بــاعث مي شود که شانه هايتان به عقب برگردند و انـدامـتــان شکل مناسب تري پيدا کند و سينه تان را هم گردتر و خوش ترکيب تر نشان خواهد داد.
V شکل بودن کمر اين تصور را مي دهد که کمرتان باريکتر و شانه هايتان پهن تر هستند، که ويژگي هاي يک هيکل خوش فرم است. به ماهيچه هاي زير استخوان هاي شانه تان نيز توجه داشته باشيد چون معمولاً ناديده گرفته مي شوند. اين ماهيچه ها به منقبض کردن شانه هايتان نيز کمک مي کنند و ظاهر بهتري به آنها مي دهند.

 مدل گرفتن وزنه را تغيير دهيد
در اينجا به نکاتي مخصوص تازه کارها و بدنسازان حرفه اي اشاره مي کنيم که هنگام انجام تمرينات مربوط به کمر و پشت بايد در نظر داشته باشند. خوب است که هنگام انجام اين تمرينات طريقه ي گرفتن وزنه خود را گاه به گاه تغيير دهيد. دو مدل گرفتن وزنه وجود دارد: مدل معکوس و مدل اُورهَند. بيشتر افراد منحصراً از مدل اورهند استفاده مي کنند و از فوايد ارزنده ي مدل معکوس غافل هستند.
چرا استفاده از مدل معکوس هنگام انجام تمرينات پشت و کمر اينقدر مهم است؟ زماني که وزنه ها را با مدل معکوس مي کشيم، بافت هاي ماهيچه هايتان بيشتر تحريک مي شوند و عضلات به حرکات عادت نمي کنند.
اين تحريک اضافي به خاطر اين واقعيت است که مدل معکوس، انبساط و کشش را در هر حرکت بالاتر مي برد. کشش و انبساط را هم در حرکات بالا بردن و هم در پايين آوردن وزنه بالاتر مي برد. به علاوه عضلات پشت را درازتر مي کند.
فوايد ديگر گرفتن وزنه به حالت معکوس اين است که مي توانيد تا حد امکان روي عضلات فشار بياوريد. اين فشار در آخر حرکت براي همه ي نقاط بدن مهم است، اما در مورد حرکات مربوط به پشت اين نياز بيشتر مي شود. وقتي از مدل معکوس استفاده مي کنيد، استفاده از عضلات دو سر بازو را هم بيشتر مي کنيد که باعث مي شود کار بيشتري از بدن بکشيد.
به طور خلاصه بايد بگويم که خوب است هنگام انجام تمرينات پشت مدل گرفتن وزنه را در فواصل بين تمرينات تغيير دهيد.

استراحت مناسب
يک ورزشکار متوسط بايد يک يا دو بار در هفته بنابر شدت و ميزان برنامه ي تمريني خود، روي کمر و پشت خود کار کند. واضح است که هرچه شدت اين تمرينات بيشتر باشد، زمان استراحت بين تمرينات نيز بايد بيشتر شود. بهترين برنامه اين است که حداقل 48 ساعت بين هر دفعه تمرين پشتتان فاصله بيندازيد. به خاطر داشته باشيد که عضلات پشت جزء بزرگترين عضلات در کل بدنتان هستند. بنابراين وقتي با شدت زياد روي آنها کار مي کنيد، نياز به زمان استراحت طولاني است.
در اينجا نکات اساسي در انجام تمرينات پشت و کمر را براي انجام تمرينات به بهترين حالت ممکن ذکر مي کنيم. اگر تازه کار هستيد، 12 ستِ، 8 تا 12 حرکتي براي هر تمرين پشت حداقل يکبار در هفته انجام دهيد. اين ست ها را بايد بين 3 تا 4 تمرين بگذاريد. اگر مي خواهيد ماهيچه سازي کنيد، 3 تمرينِ 4 حرکتي بايد انجام دهيد. اما اگر مي خواهيد بدنسازي کنيد، 4 تمرينِ 3 حرکتي انجام دهيد.
ورزشکاران حرفه اي تر مي توانند بين 12 تا 16 ستِ 8 تا 12 حرکتي انجام دهند. بدن اين ورزشکاران معمولاً سريعتر استراحت مي کند و به اين تمرينات عادت کرده است. اگر تازه کار هستيد و بعد از ستِ دوازدهم احساس تازگي داريد، مي توانيد يک يا دو ستِ اضافه هم انجام دهيد. به طور کلي 90 ثانيه استراحت دادن به بدن بين هر ست ضروري است تا رفع خستگي شود.

این مقاله فقط برای  کسب اطلاع است و بدون دستور و مشورت پزشک خود درمانی نکنید و حتما با مشورت پزشک ورزش را شروع کنید

همه مقالات دکتر وریانی متخصص ارولوژی

درمان زود انزالی  ناتوانی جنسی سنک کلیه واریکوسل  پرستات

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان