در درمان عفونت‌هاي ادراري، به چه نكاتي بايد توجه كرد؟

نکاتی که در درمان عفونت‌هاي ادراري، بايد توجه كرد

– در مورد درمان، هدف از بين بردن ميكروب درون سيستم ادراري است كه بايد با آنتي‌بيوتيك مناسب و دورة درمان كافي صورت پذيرد ولي براي ريشه‌كن كردن و جلوگيري از عود عفونت در صورت وجود بيماري زمينه‌اي يا ناهنجاري‌هاي مادرزادي سيستم ادراري كه باعث افزايش شيوع و عود عفونت مي‌شود، بايد پس از تشخيص اين عوامل با درمان طبي يا جراحي اقدام به حذف و درمان بيماري‌هاي مساعدكننده و زمينه‌ساز عفونت كرد. طول درمان برحسب سن، جنس و محل عفونت در افراد متفاوت است.
در كودك سه ماهه، چون در يك‌سوم موارد، عفونت ادراري همراه با عفونت خوني است بايد درمان كامل عفونت خوني، كه شامل درمان تزريقي و بستري كردن نوزاد است، صورت بگيرد.
در كودك سه ماهه تا سه ساله معمولاً عفونت خوني همراه عفونت ادراري نادر است و دورة درمان 10 تا 14 روزه براي كنترل عفونت كافي است.
در كودك 3 تا 12 سال، اگر عفونت، سطحي و بدون تب باشد، درمان 3 تا 5 روزه كافي است و اگر عفونت عمقي و همراه تب و لرز باشد بايد درمان دو هفته‌اي انجام شود.
در مورد زنان هم برحسب باردار بودن يا نبودن، درمان متفاوت است كه قبلاً شرح آن داده شد.

توصیه هایی براي جلوگيري از آسيب‌هاي ناشي از عفونت‌هاي دستگاه ادراري

– كليه از اعضاي حياتي بدن انسان است. كساني كه كليه‌هاي خود را از دست مي‌دهند و تحت درمان دياليز قرار مي‌گيرند در زندگي با مشكلات زيادي مواجه مي‌شوند كه نه‌‌تنها خود آنها بلكه خانواده و اطرافيان را نيز درگير مي‌كند. همان‌طور كه اشاره شد عفونت ادراري در صورت عدم تشخيص به‌موقع و درمان كامل، قادر به تخريب كليه‌ها مي‌باشد. البته باز هم تأكيد مي‌كنم كه عفونت‌هاي سطحي مثانه كه شايع‌ترين حالت عفونت ادراري است هيچ اثر سوئي روي كليه‌ها ندارد ولي توصيه مي‌كنم با ديدن هر علامتي از عفونت ادراري به پزشك متخصص مراجعه كنيد و با انجام آزمايش ادرار و حداكثر سونوگرافي، در صورت تشخيص عفونت يا ساير بيماري‌هاي كليه، با درمان كامل از عارضه‌هاي بعدي جلوگيري كنيد

منبع:دانشجو

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان