خروپف

دلایل ایجاد خروپف در بارداری عبارتند از:

1- ورم بینی

ممکن است تورم بینی تا حدودی یکی از دلایل ایجاد خروپف در خواب شب باشد. سطح بالای هورمون استروژن و پروژسترون در طول بارداری به ضخیم شدن غشای مخاطی پوشاننده بینی کمک کرده و حتی می تواند تولید مخاط در بینی را افزایش دهد.

2- بالا رفتن حجم خون

در طول دوران بارداری حجم خون بالاتر رفته و رگ ها پهن تر می شوند. این امر نیز موجب می شود تا غشای بینی متورم شود.

3- وزن بالا

وزن بالایی که خانم های باردار در طول بارداری بدست می آورند موجب می شود تا برای آن ها در هنگام خواب مشکل تنفسی ایجاد شود. علت آن می تواند وجود بافت های اضافه در اطراف گردن و حلق باشد.

خروپف بلند در هنگام خواب نیز می تواند یکی از نشانه های آپنه خواب باشد. در این وضعیت مجرای تنفسی بسته شده و باعث نفس تنگی می شود. چنانچه در هنگام خواب متوجه خروپف زیاد، صداهای خاص مثل نفس نفس یا خرناس شدید، با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

4- دیابت

در بعضی تحقیقات بدست آمده، خروپف می تواند یکی از نشانه های دیابت بارداری باشد. بنابراین چنانچه در هنگام خواب خروپف می کنید، با پزشک خود مشورت کرده و از میزان قند خون خودتان اطمینان حاصل کنید.

22d1ea149ac3dec0885647dc8617a5501

خطرات خروپف خانم باردار

طبق تحقیقات مادران بارداری که سه روز یا بیشتر از آن در طول هفته در خواب خروپف می کنند، احتمال زیاد دارد تا نوزادانی کوچک تر و کم وزن تر به دنیا بیاورند. شانس زایمان طبیعی در این دسته از خانم های باردار پایین است.

این اطلاعات که پس از تحقیق روی بیش از 1600 خانم باردار بدست آمده است نشان می دهد این مورد درباره خانم های بارداری که قبل از بارداری و یا در طول این دوران خروپف می کنند، صادق تر است.
تحقیقات دیگری که در این زمینه انجام شده است نشان می دهد خر خر کردن در طول بارداری می تواند منجر به ایجاد مشکلات متعدد مربوط به سلامت مادر مثل فشار خون بالا و پره اکلامپسی (مسمومیت بارداری) شود.

فشار خون بالا و پره اکلامپسی از آنجایی که خطر زایمان زودرس را افزایش می دهند، با کوچک و کم وزن بودن نوزاد در ارتباط هستند.

پژوهشگران از دانشگاه میشیگان با انجام یک مطالعه بر روی بیش از 1700 زن باردار دریافتند که شروع اولیه خروپف در دوران بارداری به شدت با بروز فشارخون بالا و پره اکلامپسی در این دوران مرتبط است.

نتایج حاصل از این تحقیق می‌افزاید حدود 25 درصد از زنانی که خروپف می‌کنند اغلب در دوران بارداری به آن دچار شده‌اند که این پدیده خطر ابتلا به فشارخون بالا را در آنها در مقایسه با زنانی که خروپف نمی کنند، افزایش می‌دهد.

محققان افزودند فشار خون بالا در دوران بارداری و بروز پره‌اکلامپسی می‌تواند باعث کاهش رشد نوزادان شده و احتمال تولد کودک نارس را افزایش دهد و سلامت قلبی عروقی مادر و کودک را تهدید کند.

نتایج دیگر این مطالعه افزود: تا 19 درصد از اختلالات فشارخون بالا در بارداری می‌تواند با درمان اختلالات تنفسی در خواب کاهش یابد و زنان باردار می‌توانند با بهره‌گیری از دستگاه فشار مثبت راه هوایی (CPAP) در خواب که با فشار هوای خفیف راه‌های هوایی را باز نگه می‌دارد، میزان خروپف و نهایتا فشارخون بالای خود را کاهش دهند.

به گفته محققان، اختلال فشار خون بالا یکی از علل عمده جهانی مرگ و میر نوزادان و مادران است که سالانه هزینه بالایی برای درمان دارد که تشخیص پره‌اکلامپسی بر فشارخون بالا و وجود پروتئین در ادرار بعد از هفته بیستم حاملگی است.

خروپف مداوم و مکرر یک اختلال تنفسی در خواب است که به صورت خروپف کردن در 3 تا 4 شب در هفته است.

اقداماتی را که در موارد خرخر خفیف به بیماران توصیه می کنیم به شرح زیر است:

– کاهش وزن اضافی در صورت چاق بودن

– ترک مصرف الکل و سیگار

– اصلاح وضعیت خواب: در حالت طاقباز خرخر تشدید می شود. اگر فردی که خرخر می کند عادت دارد طاق باز بخوابد باید کاری کنیم که حتما به پهلو بخوابد. برای این کار روش هایی وجود دارد، مثلا به پشت پیراهن وی جیبی دوخته و داخل این جیب وسیله ای مثل توپ تنیس قرار دهیم. وقتی بیمار طاقباز بخوابد توپ ناراحتش می کند و در نتیجه به طور ناخودآگاه غلط زده و به پهلو می خوابد.

– استفاده از گشاد کننده سوراخ بینی برای کسانی که علت خرخرشان انسداد بینی است و انسداد بینی آنها به نحوی است که با عمل جراحی قابل اصلاح نیست و یا این که بیمار تمایلی به عمل ندارد. این گشاد کننده وسیله ای است که سوراخ های بینی را از هم باز کرده و باعث خواهد شد انسداد هنگام خواب کمتر شده و مریض راحت تر باشد. این وسایل را می توان از داروخانه ها تهیه نمود.

– استفاده از ماسک برای کسانی که قادر به استفاده از گشادکننده ها نیستند . عملکرد ماسک بدین صورت است که هوا با فشار بیشتری وارد بینی شده و این فشار مسیر داخل بینی را باز می کند. اشکال ماسک این است که ممکن است تحمل آن برای بیمار راحت نباشد.

– جراحی: روش آخر برای درمان خرخر، جراحی است. که به توضیح آن میپردازیم

رفع و درمان خروپف با عمل جراحي

براي درمان خروپف و به منظور كاهش انسداد يا باريك شدن ناحيه درگير، جراحي‌هاي خاصي انجام مي‌شود، اغلب باريك‌شدگي و انسداد فقط در يكي از مناطق نيست، بنابراين با جراحي يك قسمت خروپف كاهش مي‌يابد اما به طور كامل از بين نمي‌رود. جراحي معمولاً بر راه‌هاي بيني (سوراخ‌هاي بيني) و كام و زبان كوچك و زبان انجام مي‌شود. بسياري از جراحي‌ها در مطب پزشكي صورت مي‌گيرند. معمولاً در جراحي‌هايي كه روي بيني انجام مي‌شود تمركز بر روي بهبود باريكي راه عبور هوا وجود دارد. بسياري از مشكلات آناتوميك باعث ايجاد و يا بدتر شدن خروپف مي‌شود. سپتوم بيني، ديواري است در مركز بيني كه آن را به دو قسمت سوراخ‌هاي چپ و راست تقسيم مي‌كند كه اين تيغه مي‌تواند به يك طرف (قسمت جلوي تيغه) و يا به طرف ديگر (قسمت پشت تيغه) انحراف داشته باشد. معمولاً علت اين انحراف، مادرزادي و يا در اثر ضربه مي‌تواند باشد. انحراف سپتوم را مي‌توان با از بين بردن غضروف كج اصلاح كرد. اين جراحي، در اتاق عمل و تحت بيهوشي عمومي انجام مي‌شود. پس از اين جراحي، به علت از بين رفتن انسداد بيني، خروپف نيز بهبود مي‌يابد. پوليپ بيني معمولاً به علت رشد مخاط‌هاي بيني، به وجود مي‌آيد و رشد مخاط بيني ناشي از آلرژي است. اگر مخاط‌ها بيش از اندازه رشد كنند مي‌توانند باعث گرفتگي راه‌هاي تنفسي شوند كه بايد به‌وسيله عمل جراحي برداشته شوند.

پيش از اين، اين عمل در مطب پزشكان صورت مي‌گرفت اما امروزه در اتاق‌هاي جراحي و تحت بيهوشي عمومي انجام مي‌شود. از بين بردن پوليپ بيني، انسداد بيني را كاهش مي‌دهد و مي‌تواند خروپ را بهبود مي‌بخشد. خروپف مي‌تواند به علت بزرگي و يا نرمي كام و زبان كوچك باشد كه در بعضي اعمال جراحي، اين بافت به طور كل و يا قسمتي از آن برداشته مي‌شود و در بعضي ديگر فقط بافت آن منطقه را سفت مي‌كنند. كه اين كار با يك بي‌حسي موضعي در مطب دكتر انجام مي‌شود. در جراحي‌هاي زبان گفت معمولاً يك تا دو هفته، بيمار دچار ناراحتي و درد در ناحيه گلو مي‌شود كه به آنها داروهاي ضددرد داده مي‌شود. با سفت شدم كام، ارتعاشات كم و خروپف بهبود مي‌يابد.

از سری مطالب پزشکی عمومی و غیر تخصصی سایت (اطلاعات  عمومی و غیر تخصصی پزشکی برای افزایش دانش سلامت  و اطلاعات عمومی پزشکی بازدیدکنندگان)

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال 1354 در روستای وری از منطقه چهاردانگه استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

اطلاعات تماس

  • آدرس مطب

    تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک

  • تلفن مطب

    09376387750 – 02166571448

  • روز های کاری

    یکشنبه و سه شنبه ، ساعت 16 الی 20

دسترسی مطب

Call Now Buttonمشاوره و تماس