50 درصد علت ناباروری مربوط به مردان و ۲۵درصد مربوط به زنان

ناباروری یکی از بیماری های شایع درهمه جای دنیا ازجمله ایران است. ۵۰ درصد علت ناباروری مربوط به مردان و ۲۵درصد مربوط به زنان است . در۲۵ درصد موارد زن و مرد هردوطبیعی هستند ولی به دلایل ناشناخته صاحب فرزند نمی شوند.

واریکوسل از شایع ترین دلایل ناباروری در مردان است که از قرن اول میلادی توسط طبیبی به نام سلوس مطرح شده و درقرن دهم میلادی یکی از دانشمندان بنام ابوالقاسم خلف زهراوی که درشهراسپانیای فعلی زندگی می کرده ؛ شرح داده که استاد وی سلوس، برای درمان واریکوسل برداشتن بیضه مبتلا را ذکرنموده است. امروزه شایع‌ترین جراحی ناباروری مردان عمل واریکوسل است که حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد مردان ۲۰ تا ۲۵ ساله را درگیر می ‌کند.

درحال حاضر عمل واریکوسل به صورت قطع ورید اسپرماتیک داخلی چپ که به صورت عمل باز و در پائین و سمت چپ شکم انجام می شود و درصورتی که فرد ازدواج کرده و یا قبل ازازدواج متوجه غیرطبیعی بودن ناحیه ذکر شده گردد برای درمان باید به اورولوژیست مراجعه نماید. هرچند این بیماری ازجمله موارد شایع بوده و ازگذشته شناخته شده است ولی ناشناخته های فراوانی هم دارد.

تشخیص واریکوسل با معاینه شخص درحالت ایستاده یا خوابیده انجام می شود و درموارد لزوم می توان با انجام سونوگرافی ساده یا رنگی به تشخیص رسید.

۵۵ درصد مردان نابارور که تحت عمل واریکوسل درمان می شوند. عمل واریکوسل ازجمله جراحی های سهل می باشد که فقط باید توسط اورولوژیست صورت پذیرد و طبق مطالعه ای که درمجله پیوند کلیه و بیماری های کلیه عربستان سعودی به چاپ رسانیده ایم حدود ۵۵ درصد مردان نابارور که تحت عمل واریکوسل قرار می گیرند درمان می شوند. هرزوج که یک سال پس ازازدواج هنوز صاحب فرزند نشده باشند باید به پزشک مربوطه و درمورد مردان باید به اورولوژیست مراجعه شود

منبع: ایران سلامت

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یکTagged with: