post_image

تست PSA

سرطان پروستات گاه سالها بدون علایم انسدادی همراه بیمار است و زمانی خود را نشان می دهد که کار از کار گذشته است و اقدام موثر در ارتباط با آن نمی توان انجام داد. بهترین روش برای مقابله با سرطان پروستات روش غربالگری است یعنی معاینه سالانه پروستات بوسیله تست PSA و معاینه مقعدی همه مردان بالای ۵۰ سال. اگر در تست PSA بیش از عدد ۴ نانوگرم نشان داده شود میتواند هشداری مبنی بر سرطان پروستات باشد البته در صورت لمس توده در معاینه مقعدی.

پرهیز غذایی خاصی برای پیشگیری از بزرگی خوش‌خیم پروستات وجود ندارد.اما افرادی که در سرطان پروستات سابقه فامیلی دارند بهتر است از عوامل خطرزا مثل سیگار و مصرف چربی‌ها و هورمون تستوسترون دوری کرده و از غذاهای حاوی لیکوپن که به ویژه در گوجه فرنگی به وفور یافت می‌شود، بیشتر استفاده کنند.

اندازه پروستات در تصاویر سونوگرافی موجب نگرانی نیست. چون ارتباطی بین علایم بیماری وبزرگی پروستات وجود ندارد.ممکن است شخصی با بزرگی زیاد پروستات بدون انسداد و عدم نیاز به دارو به زندگی ادامه دهد و فردی با پروستات خیلی کوچکتر با علایم فراوان به درمان نیاز داشته باشد. اندازه پروستات تنها تعیین کننده نوع جراحی پروستات  برای اورولوژیست است. هدف از جراحی رفع انسداد ادراری و احتباس احتمالی ادرار است و هدف کوچک کردن پروستات نیست مگر اینکه با سرطان پروستات مواجه باشیم.

روش جراحی باز در پروستات‌های بزرگتر از ۱۰۰ گرم موثرتر است. و نسبت به روشهای دیگر عارضه کمتری دارد در ۲۵ درصد موارد سرطان در ناحیه میانی پروستات ایجاد می‌شود. حدود ۷۰ درصد موارد سرطان پروستات در قسمت بیرونی پروستات است که به وسیله تست  PSA و معاینه مقعد و یا سونوگرافی قابل شناسایی و پیگیری می‌باشد.

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک