اختلالات اسپرم

 

[sbu_post_image]

منی

یا سیمن مایع جنسی مرد – حاوی سلولهای جنسی مرد یا اسپرمها که در طی انزال از آلت خارج می شود سه ویژگی اصلی مایع منی تعداد اسپرمها، حرکت اسپرمها و شکل انها است که باید در محدوده طبیعی باشد تا فرد توانایی باروری داشته باشد.

آنالیز مایع منی

اسپرماتوگرام-  وجود ناباروری با عامل مردانه تقریبا همیشه با آنالیز مایع منی  آشکار می شود. اما باید توجه داشت که حتی در صورت طبیعی بودن  کیفیت مایع منی،  ممکن است سایر عوامل مردانه ( مانند اختلال عملکرد جنسی)  در این زمینه دخالت داشته باشد.  ارزیابی اولیه  نابارئری با عامل مردانه ، شامل انالیز صحیح  حداقل ۲ نمونه مایع منی  است که با فاصله حداقل ۴ هفته گرفته شده باشند.  برای انجام این کار حداقل باید ۲-۳ روز قبال از نمونه گیری آمیزش نداشته باشید.

 آزواسپرمی

وقتی تعداد اسپرمهای موجود در مایع منی در آزمایش اسپرماتوگرام صفر گزارش شود. این عارضه در کل مردان حدود ۱ درصد است و در مردان نابارور حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد موارد رخ می دهد. آزواسپرمی به انوع انسدادی( طبیعی بودن تولید اسپرم) و غیر انسدادی( کاهش یا فقدان تولید اسپرم) طبقه بندی می شود.  انواع انسدادی در اثر عفونتهای شدید و یا آسیب   یا ناهنجاریهای مادرزادی  و انوع غیر انسدادی در اثر بیماریهای خود بیضه مانند نارسایی بیضه و اختلالات هورمونی  ایجاد می شوند.

هماتو اسپرمی

وجود خون در مایع سیمن به تنهایی بیماری نیست ولی می تواند نشانه ای از بیمارهای دیگر باشد به هر جال نگران نباشید این موضوع یعنی هماتو اسپرمی می تواند ناشی از مسائل خوش خیم باشد و نه بدخیم علل ان می تواند طیفی از بیماریها مانند عفونت مجاری ادرار- عفونتهای منتقله از راه امیزش_ پروستاتیت یا التهاب پروستات- ضربه به پروستات و یا بیضه ها باشد و در مردان جوان چندان نگران کننده نیست ولی نیاز به پیگیری دارد. به پزشکتان مراحعه کرده و در اولین فرصت توسط ایشان معاینه شوید.

وازووازستومی

عمل جراحی که برای باز کردن و ترمیم لوله های اسپرم بر( وازدفران) بسته شده در طی عمل وازکتومی انجام می گیرد. زیرا حدود ۵% از افرادی که وازکتومی شده‌اند بعد از عمل جراحی به دلایل متعدد تصمیم به برگشت عمل می‌گیرند. همچنین در بعضی مواقع بدنبال عمل فتق به واز(مجرای اسپرم بر) آسیب رسیده لذا وازووازوستومی ضرورت پیدا می‌کند.

منبع :zibasho

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان