افتادگی رحم

افتادگی رحم
افتادگی رحم
افتادگی رحم

افتادگی رحم

یک متخصص زنان: زایمان طبیعی تاثیری در ایجاد افتادگی رحم ندارد

یک جراح و متخصص زنان با بیان اینکه درخواست سزارین جهت پیشگیری از افتادگی رحم غیرمنطقی بوده با موازین علمی مطابقت ندارد، گفت: نگرانی زنان در مورد عوارض زایمان طبیعی یک ترس نابجا است.

پرولاپس (پایین افتادگی رحم)، در پی زایمان‌های پی در پی ایجاد می‌شود، این عارضه به دلیل کشش زیاد رباط ها و شل شدن عضلات پایین لگن و اطراف واژن ایجاد شده و موجب می‌شود رحم با زور زدن به داخل واژن رانده شود.

در موارد شدید رحم از مهبل بیرون آمده و دهانه آن آسیب می‌بیند.

این جراح و متخصص زنان با اشاره به اینکه پایین افتادگی شدید موجب سیستوسل (افتادگی مثانه) و رکتوسل (بیرون زدگی رکتوم) می‌شود، گفت: در موارد شدید به دلیل بیرون زدگی مکرر مخاط واژن زخم می‌شود.

وی همچنین افزود: در مراحل پیشرفته به وضوح نمایان شده، گاه با بی اختیاری ادراری یا احتباس ادرار همراه است که این حالت موجب بروز عفونت ادرار و سیر بالا رونده عفونت به کلیه‌های بیمار می‌شود.

پرولاپس رحم در خانم‌هایی که زایمان نکرده‌اند هم گاهی دیده می‌شود، گفت: این عارضه در افرادی که جثه‌ای فوق العاده لاغر داشته و عضلات قوی ندارند ایجاد می‌شود.

برخلاف تصور عامه‌ی مردم زایمان طبیعی تاثیری در ایجاد این عارضه ندارد، چنانچه زایمان طبیعی زیر نظر پزشک مجرب انجام شود به هیچ وجه موجب پایین افتادگی رحم نخواهد شد، بنابراین درخواست سزارین جهت پیشگیری از افتادگی رحم غیر منطقی بوده با موازین علمی مطابقت ندارد و نگرانی خانم ها در مورد عوارض زایمان طبیعی یک ترس نابجا است.

وی در خصوص معالجه این عارضه گفت: جراحی از طریق واژن انجام می شود ولی در سنین میانسالی بهترین روش برداشتن رحم از راه واژن است، در این عمل علاوه بر معالجه‌ی پایین افتادگی رحم، سیستوسل ورکتوسل نیز هم زمان ترمیم می‌شود، پس از عمل نیز بهبودی حاصل شده، دوره ی نقاهت به سرعت سپری می‌شود.

در روش‌هایی که جراحی از طریق شکم انجام می‌شود، عمل با عوارض و درد و ناراحتی بیشتر همراه است.

 منبع:  isna

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان