افتادگی مثانه چیست؟

[sbu_post_image]

 افتادگی مثانه 

افتادگی مثانه یا فتق مثانه در اثر ضعف و شل شدن عضلات پشتیبان مثانه ایجاد می‌شود.

مثانه، عضوی کیسه مانند در ناحیه لگن است که کار ذخیره سازی ادرار را انجام می‌دهد. زمانی که حدود سه چهارم مثانه پر شود، با ارسال پیام به مغز، فرد احساس ادرار می‌کند و باید مثانه‌اش را تخلیه کند.

افتادگی مثانه که در اثر ضعف عضلات پشتیبان مثانه ایجاد می‌شود. افتادگی مثانه در خانم‌ها شیوع بیشتری دارد، افتادگی مثانه بیشتر در دوران یائسگی خود را نشان می‌دهد. زیرا در دوران یائسگی با کاهش ترشح هورمون استروژن و شل شدن عضلات در اطراف واژن، این بیماری بروز می‌کند. علاوه بر یائسگی، زایمان‌های طبیعی و وارد آوردن فشار بر از عوامل ایجاد افتادگی مثانه به شمار می‌آیند. افتادگی مثانه بر اساس شدت آن طبقه بندی شده و بر اساس میزان افتادگی، مشکلات متفاوتی ایجاد می‌کند.

افتادگی مثانه را میتوان در رده‌های خفیف، متوسط، شدید و کامل دسته بندی کرد. در نوع خفیف افتادگی، فقط قسمت کوچکی از مثانه به داخل واژن برآمده می‌شود. در نوع متوسط، مثانه وارد دهانه واژن می‌شود. اما در نوع شدید افتادگی، مثانه از دهانه واژن بیرون می‌زند و در نوع کامل، مثانه به طور کامل از واژن بیرون می‌زند. نوع کامل افتادگی مثانه، عموما با افتادگی سایر عناصر لگنی مثل رحم همراه است.

علایم افتادگی مثانه

– مشاهده بافتی توپ مانند در ناحیه واژن
– کمر درد
– نزدیکی دردناک
عفونت‌های پی در پی مثانه
بی اختیاری ادرار
– درد در ناحیه لگن
– بافت بیرون زده از واژن
– احساس عدم تخلیه کامل ادرار

پیشگیری افتادگی مثانه

– از وارد آوردن فشار به کمر و لگن خودداری کنید.
– ورزش مرتب را در برنامه روزانه خود بگذارید.
– سرفه‌های خود را پیگیری و درمان کنید.
– درمان چاقی.
– درمان یبوست.
تمرینات کیگل.

برگرفته از سایت همشهری

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان