انسداد ادراری

[sbu_post_image]

 انسداد ادراری

انسداد ادراری یک انسداد جریان ادرار در خارج از بدن است.مانع جریان ادرار را کند یا متوقف میسازد،که میتواند فشار به کلیه ها وارد سازد.فشار میتواند کلیه ها را برای انجام وظایف خود سخت تر سازد.هر قسمتی از مجرای ادراری میتواند بسته شود. این شامل میشود بر:
· کلیه ها، که ادرار را میسازند.
· حالب ها، که لوله هایی هستند که ادرار ازکلیه ها به مثانه حمل میکنند.
· مثانه، که ادرار را ذخیره مینماید.
· اورترا، که لوله ای است که ادرار از مثانه تخلیه میکند.

انسداد ادراری و نارسایی کلیه

عوامل ارثي مانند تنگي و انسداد مجاري ادراري، نقص متابوليکي و يا هر گونه اشکال در سوخت و ساز بدن مي تواند باعث افزايش مواد سمي در بدن، به ويژه در کودکان، شده و سبب نارسايي کليه ها شود. عوامل اکتسابي مانند جراحت ها و بيماري هاي مجاري ادراري، عفونت ها و به ويژه سنگ کليه نيز از علل شايع نارسايي کليه هستند که با اجراي برنامه هاي آموزشي و درماني مي توان به راحتي از بروز آنها جلوگيري کرد.

علت انسداد ادراری

علل بسیاری برای بسته شدن وجود دارد.بسیاری از علل به سن شما واین که مرد یا زن هستید بستگی دارد.
در مردان بالغ و زنان، سنگهای کلیه یک علت شایع انسداد ادراری است.تومورها و سرطان های سیستم ادراری همچنین ممکن است انسداد را باعث شوند.
در مردان بالغ مسنتر، بزرگ شدن غده پروستات به اندازه ی زیاد ممکن است یک انسداد را ایجاد کند.این مشکل یک هایپرتروفی خوشخیم پروستات یا یک پروستات بزرگ شده نامیده میشود.پروستات اورترا را احاطه میکند.وقتی بیش از حد بزرگ شود،عبور ادرار را برای یک مرد سخت تر میسازد.گاهی اوقات پروستات ممکن است سرطانی شود.سرطان ممکن است فشار بر اورترا وارد سازد و جریان ادرار را بلوک کند.
در زنان مسنتر، تومورها و سرطانها نیز میتوانند منجر به انسداد ادراری شوند.
برخی از داروها نیز میتوانند منجر به انسداد ادراری شوند.بعضی نمونه ها داروهای سرماخوردگی،داروهای آلرژی ، و داروهای ضد افسردگی هستند.

علایم انسداد ادراری

علامت اصلی درد کرامپی، گاهی اوقات شدید ، در شکم شما،پهلو، یا پشت است .هر چند، بعضی از انواع انسداد ممکن است درد زیادی ایجاد نکند.
شما ممکن است احساس مداوم نیاز شدید به ادرار کردن را داشته باشید اما در ادرار کردن مشکلی داشته باشید. شما ممکن است بهیچ وجه قادر به ادرار کردن نباشید، یا جریان ادرار ممکن است از حد معمول کمتر باشد.جریان احتمال دارد متوقف و آغاز شود وشما ممکن است قادر به کنترل آن نباشید.شما ممکن است پس از ادرار کردن دریبلینگ داشته باشید.

تشخیص انسداد ادراری

تامین کنندگان مراقبت سلامت شما از دردتان و تاریخچه مشکلات ادراریتان خواهد پرسید.او شمارا معاینه خواهد کرد و ادرارتان را به منظور وجود خون،پروتئین ،قند، ونشانه های عفونت تست خواهد کرد.شما ممکن است تست های زیر را برروی شکمتان داشته باشید تا به یافتن اینکه جایی که انسداد واقع است کمک کند:
· X-RAY
· اولتراسوند
· CTاسکن
· MRI

درمان انسداد ادراری

درمان انسداد ادراری به علت آن وابسته است.هدف دوباره نرمال شدن جریان ادرار است.این اقدام درد را تسکین می بخشد و از اسیب به کلیه ها و مجرای ادرار پیشگیری میکند.
اگر انسداد در میان کلیه و مثانه باشد (سنگ کلیه مثال خوبی برای این چنین انسدادی است)،بعد یک درناژتیوب که STENTخوانده میشود ممکن است باقی بماندتا ادرار را از کلیه تا هنگامی که انسداد با درمان های اضافی برطرف شود تخلیه کند.
اگر انسداد میان مثانه و محلی که ادرار بدن شما را ترک میکند باشد، یک کاتتر معمولاّ گزارده میشود در میان اورترا تا ادرار از مثانه تخلیه کند.کاتتر لوله ای کم عرض،باریک ،انعطاف پذیر است.کاتتر معمولاّدر محل باقی میماند برای حداقل دو روزتا از مشکل برای دوباره باز شدن جلوگیری کند،همچنین به مثانه اجازه میدهد به وضعیت نرمال بازگردد پس از اینکه بیش از حد نگهداری کشیده شده است به علت میزان بیش ازنرمال ادرار بدلیل انسداد.

عوارض انسداد ادراری

مدتی که زمان میگیرد تا مشکل تسکین یابد به علت بستگی دارد.برای مثال، اگر مشکل بوسیله یک دارو ایجاد شده باشد،پس تا زمانی باقی خواهد ماند که دارو خارج از سیستم شما باشد.اگر با یک سنگ کلیه ایجاد شده باشد،پس انسداد تا هنگامی که سنگ عبور کند یا برداشته شود باقی خواهد ماند. اگر انسدا با یک تومور ایجاد شده باشد، مثلا تومور مثانه، پس آن تا هنگامی که تومور برداشته شود یا درمان شود تا کوچکتر شود باقی خواهد ماند.

چگونه من میتوانم از خودم مراقبت کنم؟

از دستورالعمل هلای تامین کننده مراقب سلامت خود پیروی کنید.

پیشگیری از انسداد ادراری

نوشیدن مقادیر زیاد آب ادرار شما را رقیق خواهد کرد بنابراین سنگ های کلیه احتمال کمی برای تشکیل دارند.مردان، بخصوص هنگامی که مسنتر میشوند، باید یک آزمایش سالانه از پروستات و آزمایشات خونی داشته باشد تا سطح آنتی ژن مخصوص پروستات اندازه گیری شود((PSA.سطوح PSAهنگامی که پروستات بزرگ شده باشد یا سرطانی شده باشد بالا میرود.
برخی از علل انسدادادراری قابل پیشگیری نیستند.

منابع: سایت پزشکی، سایت دانشگاه علوم پزشکی مشهد

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان