برداشتن كليه

[sbu_post_image]

سرطان کلیه و برداشتن كليه

تحقيقات نشان مي دهد با معاينه درون كليه و برداشتن جزئي ورم كليه‌هايي كه دچار بيماري سرطان هستند، مي توان آنها رادرمان كرد.

به گزارش سلامت نیوزبه نقل از پايگاه خبري الرياض، بر اساس اين تحقيقات تا كنون عمل‌هاي جراحي دستگاه هاي مجاري ادرار، با معاينه درون كليه توانسته تا 92/0 درصد از افراد مبتلا را درمان كند.
بنابراين گزارش، اگر ميزان سرطان كليه 4 سانتيمتر و يا كمتر باشد، مي‌توان با برداشتن جزئي ورم، از طرف بافت كليه سالم و حفظ بقيه كليه آن را درمان كرد.
يادآور مي شود، درسالهاي اخير متخصصان از روش معاينه درون كليه و برداشتن جزئي كليه، استفاده كرده اند كه با مشكل خونريزي 10 درصدي روبرو شده اند.

برداشتن کلیه و درمان سرطان کلیه

متخصصان می گویند برداشتن کلیه تنها راه درمان تومورهای کوچک کلیه نیست و لازم نیست جراحان همه اندام را بردارند.
به گزارش هلث دی ، محققان دانشگاه میشیگان دریافته اند که نوعی درمان بنام نفرکتومی جزئی که کمتر تهاجمی است اغلب برای درمان تومور کلیوی در مراحل اولیه بکار نمی رود درحالیکه در مورد بسیاری از بیماران قابل استفاده است.
این روش که تنها قسمت سرطانی را حذف می کند ، باعث می شود بقیه کلیه دست نخورده باقی بماند و بهبود کیفیت زندگی و محافظت از عملکرد ناقص کلیه رابهمراه دارد.
هرچه تومور کوچکتر باشد احتمال استفاده از روش فوق میسر تر است البته محققان می گویند این روش جراحی مضراتی نیز داشته باشد.
حذف کل کلیه بیش از نفرکتومی جزئی از طریق جراحی لاپاروسکپی که تنها نیازمندایجاد یک شکاف کوچک بوده بهبودی سریع تری را بدنبال دارد ، امکان پذیر است در حالیکه نفرکتومی هم از طریق لاپاروسکپی انجام پذیر است اما از نظر تکنیکی دشوار است و در هیچ بیمارستانی انجام نمی گیرد.
شاید این یکی از دلایل رواج حذف همه کلیه باشد. برای اکثر جراحان نفرکتومی جزئی دشوار تر از برداشتن همه کلیه است.

منبع : iransalamat وsalamatnews

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان