بيماريهاي شرياني كليه

[sbu_post_image]

بيماريهاي شرياني كليه

طبق آمار 3 درصد فشار خون ها به علت تنگی شریان کلیه بروز می کند.

بیش از 90 درصد فشار خون ها علت ندارند و از 10 درصد مابقی که علتی برای آنها یافت می شود، بیماری کلیه شایعترین آن است. پس از بیماری های کلیه، تنگی شریان کلیه دومین علت فشار خون بالا محسوب می شود و به دلیل اینکه بيماريهاي شرياني كليه قابل درمان است تشخیص بيماريهاي شرياني كليه اهمیت به سزایی دارد.

انواع بيماريهاي شرياني كليه

دو نوع تنگی شریان کلیه وجود دارد. بيماريهاي شرياني كليه که در سن بالا و در مردان دیده می شود عمدتا به علت تصلب شرایین و معمولا در اثر مصرف چربی ها، سیگار کشیدن،سن بالا و دیابت بروز می کند. در این عارضه، ترکیبی از درمان های دارویی و قرار دادن استنت مناسب است.

نوع دوم بيماريهاي شرياني كليه ، در سنین جوانی و در زنان دیده می شود که ژنتیکی بوده، در این نوع بخش عضلانی شریان کلیه رشد بیش از حد دارد و سبب تنگی و فشار خون می شود. بالن زدن شریان کلیه راه اصلی درمان این نوع بيماريهاي شرياني كليه است.

طبق آمار 3 درصد فشار خون ها به علت بيماريهاي شرياني كليه بروز می کند که متاسفانه آمار درستی در دسترس نیست. ولی مطالعاتی که در کشورهای مشابه صورت گرفته نشان می دهد که شیوع بيماريهاي شرياني كليه در کشورمان نیز در همین حد است.

منبع : ایسنا

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان