بی اختیاری ادراری فوریتی

بی اختیاری ادراری فوریتی

فردی که دچار بی اختیاری ادراری فوریتی می شود احساس ناگهانی و دفع فوری ادرار پیدا می کند که به دنبال آن بطور بی اختیاری ادرار میکند. این وضعیت در افراد مختلف دارای شدتهای متفاوتی می باشد. در نوع خفیف این نوع بی اختیاری ادراری، فرد معمولا می تواند قبل از اینکه ادرار از او خارج شود خود را به یک توالت برساند. با اینحال در موارد شدید این نوع بی اختیاری، به محض اینکه مثانه شروع به تخلیه ادرار نماید، غیر ممکن است که جلوی ادرار آن گرفته شود.

علل بی اختیاری ادراری فوریتی

بی اختیاری ادراری فوریتی بیشتر بر اثر تحریک پذیری عظلات مثانه ایجاد میشود. وقتی این عضلات تحریک میشوند. به طور بی اختیار منقبض شده و مثانه را از ادرار خالی میکنند.تحریک پذیری مثانه میتوانند به علت عفونت یا التهاب لایه پوشاننده مثانه ایجاد شود. بی اختیاری ادراری در خانم ها(به خصوص بعد از یائسگی) ممکن است براثر ضعف عضلات گردن مثانه و عضلات کف لگن یا به علت مشکلات زنانگی مثل افتادگی رحم (پرولاپس رحم) ایجاد گردد. بی اختیاری ادراری فوریتی میتواند همچنین به علت اختلالاتی مثل سنگ کلیه رخ دهد.سایر علل بروز این وضعیت، اختلالاتی هستند که سیستم عصبی را گرفتار میکنند مثل سکته مغزی،ام اس یا صدمات وارده به نخاع، در بعضی موارد تصورمیشود که اضطراب در افرادبتواند باعث بروز این وضعیت شود.

درمان بی اختیاری ادراری فوریتی

پزشک اورولوژی از شما خواهد خواست که موارد زیر را در طی روز یادداشت نمایید:

روزی چند بار نیاز به دفع ادرار پیدا می کنید؟

مقدار ادراری که می کنید چه اندازه است؟

روزی چقدر مایعات مصرف می کنید؟

همچنین پزشک اورولوژی ممکن است برایتان تقاضای انجام آزمایش ادرار کند تا ببیند که آیا عفونت ادراری دارید یا نه. پزشک شما را معاینه خواهد نمود تا مشخص شود که آیابه بیماری زمینه ای دیگر هم مبتلا هستید.

ابتدا باید هر گونه بیماری زمینه ای دیگر که باعث بروز این بی اختیاری ادراری شده است را درمان نماییم.اگر هیچگونه بیماری زمینه ای وجود نداشت، اقداماتی را می توان برای درمان این وضعیت انجام داد. برای مثال، شما می توانید یاد بگیرید که با طولانی تر کردن فاصله بین دفعاتی که ادرار می کنید، کنترل عملکرد مثانه تان را بدست آورید.

انجام تمرینات ورزشی برای تقویت عضلات کف لگن که کنترل خروجی مثانه را به عهده دارد، روش دیگری برای درمان این مشکل می باشد. اگر سیگاری هستید باید سعی کنید که سیگارکشیدن را کنار بگذارید زیرا مشخص شده است که سیگار می تواند باعث تحریک مثانه شود. همچنین توصیه می شود که از نوشیدن نوشابه های حاوی کافئین و الکل خودداری شود. به علاوه پزشک ممکن است یک داروی آنتی کولینرژیک مثل اوکسی بوتینین برایتان تجویز نماید تا باعث کاهش تحریک پذیری دیواره مثانه شود. با انجام تمرینات ورزشی میتوان به تقویت عضلات کف لگن کمک نمود. این عضلات از مثانه، رحم، و رکتوم (راست روده) محافظت و پشتیبانی می کنند. اگر این تمرینات ورزشی منظم انجام شوند هم به درمان و هم به پیشگیری از بروز بی اختیاری ادراری کمک می کنند.

شما می توانید این تمرینات را هم در حالت نشسته، هم درحالت ایستاده و هم در حالت خوابیده انجام دهید. هرچه مدت زمان بیشتری این تمرینات را انجام دهید بهتر خواهد بود. به طور ایده آل در هر ساعت، پنج دقیقه در طی روز این تمرینات را انجام دهید.

برای اینکه عضلات کف لگن راشناسایی نمایید و آنها را بهتر بشناسید، تصور نمایید که در حال ادرار کردن هستید و به ناگهان مجبور هستید که ادرارتان را قطع نمایید. عضلاتی که در اطراف مهبل،پیشابراه و رکتوم (راستروده) احساس می کنید که سفت شده اند، همان عضلات کف لگن می باشند.

برای تقویت این عضلات، تمرینات زیر را انجام دهید:

عضلات کف لگن را منقبض کرده و 10 ثانیه به همین وضعیت نگه دارید

عضلات رابه آهستگی شل نمایید

این تمرین را 5 تا 10 بار تکرار نمایید و در طی روز هر چند بار که می توانید این کار را انجام دهید

منبع: دکتری

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان