instagram
telegram
phone
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.
بی اختیاری ادراری نوع استرس

بی اختیاری ادراری نوع استرس بر اثر ضعف کف لگن و پیشابراه ایجاد میشود این عضلات از مثانه حمایت کرده و به کنترل بازوبسته شدن خروجی مثانه در هنگام ادرار کردن کمک میکند. ضعف عضلات باعث میشود که ادرار از مثانه به بیرون چکه کند. وقتی که فشار داخل شکم افزایش می یابد ادرار بدون اختیار بیرون می ریزد. بی اختیاری نوع استرس که خفیف باشد در هنگام فعالیتهای مثل سرفه کردن، ادرار از مثانه به بیرون ریخته می شود.

بی اختیاری ادراری و نوع استرس شایعترین نوع بی اختیاری می باشد و بیشتر در خانم ها دیده میشود. این وضعیت در حین حاملگی و بعد از زایمان به طور شایعی رخ می دهد. همچنین بعد از انجام جراحی قسمت لگن، درطی یائسگی(که کاهش هورمون استروژن باعث از بین رفتن قدرت ارتجاعی عضلات لگن میشود) وبا افزایش سن افراد، این نوع بی اختیاری شایع می باشد. بی اختیاری ادراری نوع استرس ممکن استدرپرولاپس (بیرون افتادگی) رحم و مهبل، پرولاپس رکتوم و پرولاپس مثانه نیز دیده شود. این وضعیت در افرادی که دچار سرفه های مداوم هستند بیشتر ممکن است که رخ دهد. به ندرت ممکن است که بعد از عمل جراحی پروستات این نوع بی اختیاری ادراری در آقایان دیده شود.

نحوه تشخیص بی اختیاری ادراری نوع استرس

پزشک اورولوژی بعد از پرسیدن سوالاتی مثل: چقدر آب می خورید؟ چند بار در روز ادرار می کنید؟ میزان ادرار شما چقدر است؟در چه مواقعی ادرار از شما نشت می کند؟ می تواند به تشخیص بی اختیاری ادراری به نوع استرس برسد. او ممکن است یک معاینه لگنی انجام دهد تا وضعیت عضلات کف لگن شما را ارزیابی نماید و ببینید که آیا شما دارای پرولاپس (بیرون افتادگی) رحم هستید یا نه.

همچنین برای ارزیابی عملکرد مثانه تان ممکن است که شما را برای بررسی اورودینامیک به بیمارستان بفرستد.

نحوه درمان بی اختیاری ادراری نوع استرس

تقویت عضلات کف لگن با انجام تمرینات ورزشی خاص، روش مناسبی برای درمان این نوع ار بی اختیاری ادراری می باشد(صرف نظر از اینکه علت ایجاد آن چه می باشد). اگر این نوع بی اختیاری بعد از زایمان ایجاد شده باشد، قدرت عضلات کف لگن به تدریج به حالت طبیعی خود باز می گردد اما انجام تمرینات ورزشی می تواند سرعت بهبودیآن را افزایش بدهد. به خانم های یائسه ممکن است توصیه به استفاده از هورمون درمانی شود تا با ضعف عضلات کف لگن مقابله شود. اگر شما اضافه وزن دارید ممکن است پزشک برای کم کردن وزنتان یک رژیم غذایی خاص را ارائه نماید. در موارد شدید این نوع بی اختیاری ادراری، انجام جراحی برای قرار دادن مثانه در وضعیت صحیح و تقویت محافظ هایش می تواند به بازگرداندن کنترل طبیعی مثانه کمک نماید.

منبع: دکتری

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یکDid you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

دیدگاه ها بسته شده است