تعریف اپيديديميت

بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

قرص بزرگ کننده طول آلت(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

[sbu_post_image]

 اپيديديميت

اپيديديميت شايع‌ترين علت التهاب داخل اسکروتوم است . با وجود اينکه اپيديديميت در گذشته ناشي از تحريک شيميايي به دنبال ريفلاکس ادرار تصور مي‌شد، ولي صعود معکوس پاتوژن منشا اصلي عفونت است و در بيشتر موارد باکتري‌ها مقصر هستند.همچنين نوع باکتري‌ها بسته به سن بيمار متفاوت است.

در مردان ، اپيديديميت بيشتر بر اثر عفونت جنسي با نيسريا گونوره يا کلاميديا تراکوماتيس ايجاد مي‌شود.اپيديديميت و اورکيت به طورمعمول در بيماران سرپايي مشاهده مي‌شوند واغلب مردان بين سنين14 تا35سال به اين وضعيت‌ها دچار مي‌شوند و کلاميديا تراکوماتيس و نيسريا گونوره، شايع‌ترين پاتوژن‌هاي اين گروه سني هستند.

اپيديديميت همچنين مي تواند اغلب بر اثر عفونت با پاتوژن‌هاي شايع دستگاه ادراري مانند اشريشيا کولي E. coli .نيزايجاد ‌شود

در مرداني که تماس جنسي از راه مقعد برقرار مي‌کنند، باکتري‌هاي کوليفرم پاتوژن‌هاي اصلي هستند؛ هرچند که عفونت با هموفيلوس آنفلوآنزا نيز به اين موضوع ربط داده شده است.

پاتوژن‌هاي ديگري که کمتر با اپيديديميت مرتبط‌اند عبارتند از اوره‌آپلاسما اوره‌آليتيکوم، پروتئوس ميرابيليس، کلبسيلا پنومونيه و سودومونا آئروژينوزا .

اپيديديميت باکتريايي غيراختصاصي بر اثر باکتري‌هاي ‌هوازي گوناگون ايجاد مي‌شود و اغلب با ناهنجاري‌هاي آناتوميک در ارتباط است.

اپيديديميت ثانويه به مايکوباکتريوم توبرکولوزيس نادر است ولي بايد در افراد پرخطر در نظر گرفته شود در بيماران آلوده به ويروس نقص ايمني انساني(HIV) يا مبتلا به نشانگان نقص ايمني اکتسابي(AIDS) علل قارچي و ويروسي از جمله سيتومگالوويروس نيز گزارش شده است.

دررابطه با اورکيت بايد گفت که ، به‌جز بيماري‌هاي ويروسي، عفونت‌هاي مجراي ادراري تناسلي به ندرت به طور اوليه بيضه را درگير مي‌کنند.و اوريون شايع‌ترين علت اورکيت ويروسي است ودر20تا30 درصد مردان مبتلا به عفونت اوريون ، اورکيت رخ مي‌دهد. اورکيت معمولا در بيماران مبتلا به اپيديديميت، همزمان رخ مي‌دهد و پاتوژن‌هاي مسوول بروز اين وضعيت‌ها يکسان هستند.

عفونت با منشا خوني عمده‌ترين راه عفونت بيضه به تنهايي است

علت  اپيديديميت

فعاليت جنسي، فعاليت فيزيکي شديد، دوچرخه يا موتورسواري و نشستن به مدت طولاني مانند هنگام مسافرت و مشاغل کم‌تحرک ، جراحي اخير دستگاه ادراري يا وسيله‌گذاري در دستگاه ادراري و اختلالات آناتوميک مانند انسداد پروستاتي در سالمندان و دريچه پيشابراهي خلفي يا تنگي دهانه پيشابراه در پسران نابالغ..

برگرفته از سایت دکتر کریمی

بزرگ کردن آلت تناسلی (برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

قرص بزرگ کننده طول آلت(برای مشاهده فیلم کلیک کنید)

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان