نحوه عمل جراحی وازکتومی

images?q=tbn:ANd9GcTO6
وازکتومی

وازکتومی یا بستن لوله ها در مردان عملی است که طی ان “واز” لوله ای که اسپرمها را به مجرا منتقل میکند بسته میشود. وازکتومی روشی مطمئن و کارامد برای پیشگیری از بارداری است  و بر خلاف بستن لوله ها در خانم ها وازکتومی عملی است ارزان که با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی قابل انجام است. این عمل با روش ها و تکنیک های گوناگون قابل انجام است اما شایع ترین روش فعلی روش وازکتومی بدون تیغ یا( No Scalple Vasevtomy ) می باشد. در این روش با برشی کوچک “واز” یا همان لوله منی بر گرفته می شود و پس از زدن گره روی دو انتهای آن وسط آن چیده می شود.

عوارض وازکتومی

از عوارض وازکتومی می توان به خونریزی و عفونت زخم و درد حاد یا مزمن بیضه ها اشاره نمود. گاهی توده کوچک سفتی در محل بستن لوله ها قابل لمس است که گرانولوم نامیده می شود. در مطالعات گوناگون شکست وازکتومی و باز شدن خودبخود بسته به نوع روش عمل متغیر گزارش شده اما حداکثر نیم تا پنج درصد گزارش شده است.

تعدادی از بیماران پس از عمل بنا به علل گوناگون تمایل به بچه دار شدن و باز گرداندن این عمل دارند.

نحوه عمل جراحی وازکتومی

برای انجام عمل وازکتومی، دو روش وجود دارد که عبارت‌اند از:
1) وازکتومی با استفاده از تیغ جراحی و بخیه زدن
2) وازکتومی بدون استفاده از تیغ جراحی.
برای اینکه عمل جراحی وازکتومی را بهتر بفهمیم، بهتر است ابتدا کمی درباره دستگاه تناسلی مردان و عملکرد آن مطالبی بیان شود. بیضه‌ها عضوی از بدن هستند که اسپرم و هورمون جنسی مردانه تستوسترون تولید می‌کنند. بیضه‌ها در داخل کیسه‌ای به نام اسکروتوم قرار دارند. هر بیضه به لوله‌ای کوچک و پیچ در پیچ به نام اپیدیدیم متصل است.

وازکتومی و از بین بردن باروری

با وازکتومی وقتی کانال‌ها قطع می‌شوند، اسپرماتوزویید از بین می‌رود و مجددا جذب ارگانیسم می‌شود. برخلاف عقاید اشتباه رایج، وازکتومی سبب بروز درد یا سرطان نمی‌شود و هیچ خطری برای مرد ندارد و حدود صد سال است که مردان بسیاری از طریق آن جلوی فرزنددار شدن خود را می‌گیرند.

منبع:نیک صالحی   دکتر صالحی

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان