ترمیم آسیب کلیه

[sbu_post_image]

ترمیم آسیب کلیه با رژیم غذایی خاص

دانشمندان معتقدند، یک رژیم کنترل شده غذایی که میزان زیادی چربی و مقدار کمی نشاسته دارد می تواند آسیب های وارد شده به کلیه را در موش های مبتلا به دیابت جبران کند.اکنون بررسی های جدید بر روی موش ها نشان داده است که یک رژیم غذایی آکنده از چربی که نشاسته آن ناچیز است می تواند آسیب ناشی از قند بالای به مجراهای کلیه را جبران کند.در انگلیس دو میلیون و 800 هزار نفر مبتلا به دیابت نوع یک یا دو هستند که حدود یک سوم آنها دچار آسیب دیدگی کلیه می شوند.محققان در دانشکده پزشکی ماونت ساینای در نیویورک از موش هایی که مبتلا به هر دو نوع دیابت بودند استفاده کردند.زمانی که کلیه موش ها آسیب دید، نیمی از موش ها برای هشت هفته تحت چنین رژیمی قرار گرفتند.کارشناسان هشدار می دهند که این رژیم به شدت کنترل شده که حاوی 87 درصد چربی است تاثیر گرسنگی را تکرار می کند و نباید بدون مشورت پزشکی دنبال شود.
پس از هشت هفته محققان متوجه شدند که صدمات کلیه موش ها درمان شده است.پروفسور “چارلز مابز” سرپرست این مطالعات گفت این اولین بار است که نشان داده می شود دخالت غذایی به تنهایی کافی است تا این مشکل جدی دیابت برطرف شود.وی با اشاره به نوید بخش بودن این شیوه درمانی تاکید کرد: تا زمان آزمایش های انسانی آن را به کسی توصیه نمی کنم.وی تصریح کرد: یک موضوع دیگر هست که محققان باید دریابندکه چه فرآیند و عواملی باعث جبران آسیب کلیه ها می شود.کارشناسانی که در این مطالعه دست نداشته اند گفته اند که نمی تواند فواید چنین رژیمی را برای انسان پیش بینی کرد.مبتلایان به دیابت که از آسیب دیدگی کلیه رنج می برند اکنون باید چشم انتظار نتایج آزمایش مشابه به روی انسان بمانند. اما موسسه دیابت انگلیس این پرسش را مطرح کرده است که شاید بسیاری از بیماران نتوانند چنین رژیمی را تحمل کنند. نتایج این مطالعه در نشریه “پلاس وان” چاپ شده است.

برگرفته از سایت دنیای غذا

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان