سرطان پروستات و تست PSA

[sbu_post_image]

تست PSA

سرطان پروستات گاه سالها بدون علایم انسدادی همراه بیمار است و زمانی خود را نشان می دهد که کار از کار گذشته است و اقدام موثر در ارتباط با آن نمی توان انجام داد. بهترین روش برای مقابله با سرطان پروستات روش غربالگری است یعنی معاینه سالانه پروستات بوسیله تست PSA و معاینه مقعدی همه مردان بالاي 50 سال. اگر در تست PSA بيش از عدد 4 نانوگرم نشان داده شود میتواند هشداری مبنی بر سرطان پروستات باشد البته در صورت لمس توده در معاینه مقعدی.

پرهیز غذایی خاصی برای پيشگيري از بزرگي خوش‌خيم پروستات وجود ندارد.اما افرادي که در سرطان پروستات سابقه فامیلی دارند بهتر است از عوامل خطرزا مثل سيگار و مصرف چربي‌ها و هورمون تستوسترون دوري کرده و از غذاهاي حاوي ليکوپن که به ويژه در گوجه فرنگي به وفور يافت مي‌شود، بيشتر استفاده کنند.

اندازه پروستات در تصاویر سونوگرافي موجب نگرانی نیست. چون ارتباطی بین علایم بیماری وبزرگی پروستات وجود ندارد.ممکن است شخصی با بزرگی زیاد پروستات بدون انسداد و عدم نیاز به دارو به زندگی ادامه دهد و فردی با پروستات خیلی کوچکتر با علایم فراوان به درمان نیاز داشته باشد. اندازه پروستات تنها تعیین کننده نوع جراحي پروستات  براي اورولوژیست است. هدف از جراحی رفع انسداد ادراری و احتباس احتمالی ادرار است و هدف کوچک کردن پروستات نیست مگر اینکه با سرطان پروستات مواجه باشیم.

روش جراحي باز در پروستات‌هاي بزرگتر از 100 گرم موثرتر است. و نسبت به روشهاي ديگر عارضه کمتري دارد در 25 درصد موارد سرطان در ناحيه مياني پروستات ايجاد مي‌شود. حدود 70 درصد موارد سرطان پروستات در قسمت بيروني پروستات است که به وسيله تست  PSA و معاينه مقعد و يا سونوگرافي قابل شناسايي و پيگيري مي‌باشد.

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان