/ 5.

۳ دقیقه

تشخيص و عوامل سرطان غدد فوق کليه

آنچه می خوانید...
()

تومورهاي کورتکس غدد فوق کليه

اين تومورها دو نوع اصلي دارد. بيشتر آنها خوش خيم بوده و ادنوم ناميده مي شود. تومورهاي بدخيم بسيار کم هستند.

ادنوم هاي کورتکس غدد فوق کليه

اين تومورها خوش خيم هستند. اينها تومورهاي کوچکي بوده و کوچکتر از (5)سانتي متر قطر دارند. اين تومورها به طور معمول فقط در يک طرف به وجود مي آيند؛ اما؛ گاهي دو طرفه اند. بيشتر افراد مبتلا به آدنوم هيچ علامتي ندارند. بسياري از اين تومورها به طور اتفاقي در ضمن بررسي مشکلات ديگر ناحيه شکمي به وسيله سي تي اسکن يا MRI کشف مي شود. اين امر باعث مي شود که اين تومورها را اتفاقي يا ضمني بنامند. بسياري از آنها تومورهاي غيرعملکردي ناميده مي شوند.

اين بدين معني است که در مسير توليد هورمون اختلال به وجود نيامده است و ميزان ترشح هورمون به وسيله تومور آن قدر نيست که مشکل ايجاد کند. بقيه آدنوم ها مقادير فراوان هورمون استروئيدي توليد مي کنند که ممکن است علائمي را در فرد به وجود آورند. بسياري از اين علائم در آدنوم و کارسينوم يکسان است. اما، ادنوم ها بيشتر از کارسينوم ها آلدسترون توليد مي کنند. اين امر فشار خون را افزايش مي دهد. آدنوم ها را مي توان با جراحي درمان کرد. جراحي با ايجاد برشي در جلوي شکم يا در پشت انجام مي شود. روش جراحي جديدي به نام برداشتن آدرنال از طريق لاپاراسکوپي به جراح اجازه مي دهد تا با وسيله اي به نام لاپاراسکوپ، غده آدرنال به همراه ادنوم را بردارد.

سرطان آدرنوکورتيکال

نوعي از سرطان که در بخش کورتکس غده فوق کليه به وجود مي آيد، سرطان آدرنوکورتيکال ناميده مي شود. اين تومور، عموماً به دليل توليد هورمون هايي که افزايش وزن و احتباس مايع در بدن، بلوغ زودرس يا موهاي زائد صورت يا بدن در خانم ها را سبب مي گردد، تشخيص داده مي شود. برخي از اين تومورها رشد کرده و بسيار بزرگ مي شوند و به اندام هاي ديگري که در حفره شکم قرار دارند، فشار آورده و علائمي ايجاد مي کنند. اين تومورها عموماً از آدنوم ها بزرگ تر هستند.

بیشتر بخوانید
غدد فوق کلیوی

عوامل خطر در سرطان غدد فوق کليه

1.پيشينه خانوادگي: بسياري از اين موارد سرطان ارثي نيست و به صورت تک گير رخ مي دهد.

2. سن: بسياري از اين نوع سرطان ها در افراد مسن رخ مي دهد؛ اما، سرطان بخش قشري غده فوق کليه در بين افراد (40)تا (50)ساله يا بچه ها بيشتر ديده مي شود.

تشخيص سرطان غدد فوق کليه

تشخيص زودهنگام اين سرطان مشکل است و تومورها بيشتر هنگامي که بسيار بزرگ شده اند تشخيص داده مي شود. اين سرطان در بچه ها به دليل حساس تر بودن بدن شان نسبت به هورمون ها زودتر تشخيص داده مي شود همچنين علائم ناشي از افزايش ترشح هورمون ها در بچه ها زودتر آشکار مي گردد و از روش هاي تصوير برداري براي تشخيص توده استفاده مي شود. از توده مشاهده شد، نمونه برداري انجام خواهد شد. آزمايش خون و ادرار نيز براي تعيين ميزان هورمون انجام مي شود. اگر مشخص شد که فرد مبتلا به سرطان است، آزمايشات ديگري براي تعيين ميزان گسترش سرطان به انجام خواهد رسيد.

منبع:راسخون

/ 5.

(Visited 6 times, 1 visits today)

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار
پس از گذراندن پزشکی عمومی و با توجه به نبودن پزشک ارولوژی خانم در مناطق مختلف کشور ، در رشته ارولوژی تخصص گرفتم. همزمان استخدام شرکت نفت شده و در مناطق مختلف و محروم جنوب خدمت کردم. جهت رفاه حال بیماران خانم ، دوره های تکمیلی در رشته بی اختیاری خانم ها و روشهای نوین درمان بی اختیاری را در فرانسه تحت نظر دکتر پاسکال و در ایتالیا تحت نظر دکتر آلتونا گذراندم.