تشخیص ودرمان نازائی با روش لاپاروسکوپی

لاپاروسکوپی چیست؟

لاپاروسکوپی یک روش جراحی نوینی است که به جراح این امکان را میدهد که از طریق چند برش بسیار کوچک دستگاه لاپاروسکوپ و وسایل جراحی را وارد بدن کند.یک لاپاروسکوپ در واقع یک لوله حاوی فیبرهای نوری ویک تلسکوپ است که به یک دوربین ویک کابل نوری متصل است.جراح با استفاده از لاپاروسکوپی توانائی ان را می یابد که بدون انجام برشهای بزرگ داخل لگن و شکم را ببیند وحتی جراحی های مهمی را انجام دهد.

چه وقتی لاپاروسکوپی در نازائی انجام می شود؟

پزشک شماممکن است جهت دریافتن علت نازائی شما روش جراحی لاپاروسکوپی را پیشنهاد کند.معمولا”پس ازاین که سایرتستهای تشخیص نازایی انجام و تکمیل شد این روش پیشنهاد می شود. اگرشمادردهای لگنی دارید این دردها ممکن است نشانه ای ازالتهاب مزمن لگن یا اندومتروزیوزیس باشد.

این روش برای تشخیص ودرمان چسبندگیهای ناشی ازاین بیماریها پیشنهاد می شود.ممکن است در عکس رادیولوژی، هیستروسالینگوگرافی یا بسته بودن یک یاهردو لوله گزارش شود.شاید دچارسندرم تخمدان پلی کیستیک باشید که به درمانهای معمول دارویی پاسخی نداده اید و یا کیست های بزرگ تخمدان داشته باشید.

با لاپاروسکوپی بدون این که برش بزرگی روی شکم داده شود داخل لگن به خوبی دیده می شود.تلسکوپ با بزرگنمایی هشت برابر، دیدبهتری به جراح می دهد .جراح ازیک برش یک سانتیمتری تمام حفره شکم ولگن شمارا می بیند.ودرصورت وجود چسبندگی می تواند چسبندگیها را آزادکند. البته هرلوله رحمی بسته را نمی توان احیاء ، وهر چسبندگی رانمی توان آزاد کرد.اما جراحی کیست تخمدان درهراندازه ای ، با لاپاروسکوپی به خوبی قابل انجام است.

دربیماری اندومتروزیوزیس که به صورت گسترده ای لگن را درگیر می کند با لاپاروسکوپی درمان بهتری محقق می شود. درسندرم تخمدانهای پلی کیستیک جراح می تواند تعدادی از کیستهای ریز تخمدان را کوتر کند(بسوزاند) وبا کوتر قستمی ازنسج تخمدان میزان اندروژنها را پایین آورد و تعادل هورمونی ایجادکند.این کار به باروری طبیعی کمک قابل توجهی می کند. همچنین لاپاروسکوپی جهت تشخیص و درمان حاملگی خارج از رحم به کارمیرود.

چگونه لاپاروسکوپی انجام می شود؟

لاپاروسکوپی دربیمارستان و زیربیهوشی عمومی انجام می گیرد . جراح ممکن است دستورهایی جهت آمادگی قبل از جراحی به شما بدهد، ازقبیل ناشتابودن(حداقل هشت ساعت قبل از جراحی) ویا مصرف شیاف برای تخلیه روده هاو…

دراتاق عمل ابتدا از طریق رگ دستتان مایع و داروهای آرام بخش تزریق می شود.ماسکی روی صورتتان قرار می گیرد و سپس به طور کامل بیهوش می شوید(بیهوشی موضعی یا نخاعی در روش جراحی لاپاروسکوپی امکانپذیر نیست). پس از بیهوشی کامل ، جراح برش کوچک یک سانتیمتری اطراف ناف ایجاد می کند. سوزنی توخالی از طریق این برش وارد شکم می شود و ازاین طریق گاز دی اکسیدکربن وارد شکم می شود.

البته فشار شکم و مقدار ورودی گاز با دستگاهی کاملآ” کنترل می شود.پس از آنکه فضایی مناسب درداخل شکم به وجود آمددستگاه لاپاروسکوپ از این سوراخ و وسایل جراحی ازطریق سوراخهای کوچکتری وارد بدن می شود. جراح زیر دید کامل کارجراحی را انجام می دهد.

چه احساسی حین عمل و پس از آن خواهید داشت؟

درطول جراحی بیمار کاملا” بیهوش بوده و هیچ دردی را حس نمی کند.پس از به هوش آمدن ممکن است سوزشی در گلو احساس کند. این حس به علت تعبیه لوله ای درگلو برای انتقال اکسیژن است که درست قبل از به هوش آمدن خارج می شود. ممکن است به خاطر برشهای کوچک سوزشی اطراف آنها احساس شود، ولی این درد به مراتب کمتراز روش جراحی باز، با برشهای بزرگ است.

همچنین ممکن است گاز دی اکسیدکربن باعث دردی درشانه چپ بیمارشود که رفع آن کمی طول بکشد. بیمار می تواند همان روز عمل و یا روز بعد بیمارستان را ترک کند. این امر بستگی به وسعت جراحی انجام شده دارد.

ریسک های لاپاروسکوپی کدام اند؟

چون به هرحال لاپاروسکوپی یک روش جراحی به شمارمی رود ممکن است عوارضی داشته باشد که به مراتب از عوارض جراحی باز کمتراست.عوارضی نظیر عفونت زخم جراحی و هماتوم دیواره شکم ویا عوارضی چون صدمه به اعضای داخل لگن که نادر است اما ممکن. این به تجربه و تکنیک جراح و نیز به شدت بیماری و چسبندگیهای بدن بیمار بستگی دارد. عوارض ناشی از بیهوشی عمومی همانند جراحی باز وجود خواهد داشت.

نتایچ عمل لاپاروسکوپی در نازایی

جراح به خوبی می تواند داخل لگن را دیده و رحم و لوله های رحمی و تخمدانها را ارزیابی کند. از طریق دهانه رحم محلول رنگی و استریل را وارد رحم کرده و باز بودن لوله ها را بررسی کند و درصورت بسته بودن لوله ها آنها را ترمیم نماید. چسبندگی های لگن را آزاد و از نظر وجود آندومتریوزیس بررسی کند و نمونه برداری لازم را انجام دهدوکیست های تخمدان و میومهای کوچک را در صورت لزوم خارج کند.بنابراین شما ممکن است پس ازگذشت چندماه از جراحی ، به طور طبیعی باردار شوید.اگر چنین اتفاقی نیفتاد به درمان دارویی نیز نیاز خواهید داشت.

منبع: مجله سلامت

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان