تکرر ادرار؛ مشکلی آزار دهنده

ایجاد هر گونه اختلال در رفتار طبیعی ادراری نیازمند بررسی‌های تشخیصی دقیق است

مسلما ایجاد کوچک‌ترین تغییری در وضع دفع ادرار می‌تواند نشانه‌ای مهم و جدی باشد؛ نشانه‌ای که نباید بسادگی از کنار آن گذشت. در این میان، افزایش تعداد دفعات دفع ادرار(تکرر ادرار) یکی از شایع‌ترین و مهم‌ترین مسائلی است که می‌تواند افراد را درگیر کند. این بیماری زن، مرد، کودک و بزرگسال هم نمی‌شناسد و ممکن است برای تمام افراد ایجاد شود. شاید شما خودتان چنین وضعی را تجربه کرده باشید یا میان دوستان و اطرفیانتان کسانی را بشناسید که دائم باید برای دفع ادرار خودشان را به دستشویی برسانند و از تکرر ادرار رنج می‌برند، اما این که چنین مشکلی چرا ایجاد شده و برای درمان آن چکار باید کرد، موضوعی است که حتما به بررسی و پیگیری‌ دقیق‌تر نیاز دارد و تنها کاری که از دست بیمار برمی‌آید، مراجعه به پزشک اورولوژی و پیگیری اقدامات اوست.

تکرر ادرار را چنین تعریف می‌کنیم:

 به طور کلی تمام افراد بالغ طی ۲۴ ساعت شبانه‌روز، پنج تا شش مرتبه دفع ادرار دارند و هر گونه افزایش در این مورد که موجب می‌شود تعداد دفعات بیش از این مقدار طبیعی باشد، به عنوان تکرر ادرار شناخته می‌شود.

تکرر ادرار؛ افزایش حجم ادرار یا کاهش آن

تکرر ادرار به شرایطی اطلاق می‌شود که بیمار ناچار است تعداد دفعات رفتن به دستشویی را افزایش دهد، اما در هر مرتبه، حجم ادرار چقدر باید باشد تا بتوانیم بگوییم بیمار دچار تکرر ادرار شده است؟

تکرر ادرار به دو نوع تقسیم می‌شود،:

گاهی در هر مرتبه دفع، بیمار به مقدار کافی و منطقی دفع ادرار دارد که این مشکل به عنوان پلی‌اوری تعریف و شناخته می‌شود.

بروز چنین وضعی علل متفاوتی دارد. به عنوان مثال بیماران مبتلا به دیابت یا کسانی که مقادیر مصرفی مایعاتشان بسیار زیاد است ممکن است با این موضوع روبه‌رو شوند.

البته برای بیماران قلبی معمولا پلی‌اوری فقط در طول شب اتفاق می‌افتد؛ چون ورمی که در طول روز در پای این بیماران جمع شده است، شب‌ها و هنگام استراحت موجب افزایش دفع ادرار می‌شود.همچنین کسانی که به دلیل مصرف دارو و به پیشنهاد پزشک اورولوژی، مقدار زیادی آب و مایعات مصرف می‌کنند نیز دچار این مشکل خواهند شد. در این گروه از بیماران ضمن این که تعداد دفعات ادرار زیاد است، میزان ادرار دفعی در هر مرتبه نیز افزایش پیدا می‌کند.

در گروه دیگری از بیماران با این که دفعات دفع ادرار افزایش می‌یابد، اما میزان ادرار در هر مرتبه کم و اندک است. در واقع این افراد با وجود مقدار کمی ادرار، احساس دفع خواهند داشت و مجبورند به دستشویی بروند.

منبع: جام جم

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک