تولید کم اسپرم در مردان

با پیشرفت روز افزون علم بسیاری از بیماریها درمان شدند اما بسیاری از بیماریها نیز ایجاد شدند.در روشهای جدید مقابله با ناباروری از جمله بارورسازی آزمایشگاهی تولید کم اسپرم در مردان، احتمال بروز نواقص ژنتیکی در  این کودکان را افزایش می‌دهد .

تولید تعداد کم اسپرم در مردان باعث افزایش خطر بروز نواقص ژنتیکی در کودکان متولدشده به روش بارورسازی آزمایشگاهی (ivf) میشود. در مطالعات جدید اطلاعاتی مفید و حایز اهمیت بدست آمد:

به گزارش سرویس بین‌الملل خبرگزاری دانشجویان ایران( ایسنا) به نقل از شبکه‌ی خبر بی بی سی، دانشمندان دانشگاه پورتو در پرتغال، مولکول دی ان ای حاصل از اسپرم‌ مردانی که به میزان طبیعی و یا کمتر از حد طبیعی تولید سلول جنسی می‌کنند، مورد مطالعه قرار دادند.
این مطالعات برای ما روشن ساخت با کاهش تعداد اسپرم‌های تولید شده، احتمال بروز نارسایی‌های مختلف مانند نارساییهای کلیوی و… و نواقص ژنتیکی افزایش پیدا میکند.
مشکلات ذکر شده میتواند خطر رشد جنین ناقص را با حالت‌های مختلف آسیب‌های ژنتیکی افزایش دهد.

 محققان موسسه‌ی علوم بیوپزشکی از دانشگاه پورتو در تحقیقات خود ۱۲۳ مرد را مورد آزمایش قرار دادند.محققان دریافتند در تمام ۲۷ مردی که تولید اسپرم‌های آنها طبیعی بوده این رفتارهای ژنتیکی کاملا طبیعی و صحیح صورت گرفته است.

 ژن‌های مطالعه شده در این آزمایش‌ها در واقع ژن‌های اصلی هستند که از جانب مادر،پدر و یا هر دوی آنها باید با هم هماهنگ شوند که کار خود را به خوبی انجام دهند در غیر این صورت، آسیب‌های ژنتیکی ایجادشده پس از انتقال به جنین بر رشد آن به طور بالقوه تاثیر گذاشته و در نهایت باعث بروز نارسایی‌های ژنتیکی می‌شود
پیش از این تصور می‌شد که علت بروز این استفاده از روش بارورسازی آزمایشگاهی است اما این مطالعات نشان داد علت اصلی نارسایی‌های ژنتیکی وجود تعداد کم اسپرم‌ است.

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یک