تومورهاى غده فوق‌کلیوى

 

[sbu_post_image]

تومورهاى غده فوق‌کلیوى و بزرگ شدن (هیپرتروفی) آن معمولا باعث افزایش هورمون خاصى مى‌شود. در اکثر موارد درمان توسط برداشتن تومور از طریق جراحى انجام مى‌شود.

انواع تومورهاى غده فوق‌کلیوى

فئوکروموسیتوم (Pheochromocytoma)

یک تومور خوش‌خیم بخش مرکزى غده فوق‌کلیوى است که باعث تولید زیاد اپى‌نفرین و نوراپى‌نفرین مى‌شود. علائم عبارتند از : حملات ضربان تند قلب، رنگ‌پریدگی، تعریق، ضعف و سردرد. در طى این حملات فشار خون معمولا بسیار بالا است.

تولید بیش از حد آلدوسترون (آلدوسترونیسم)

تولید اضافى هورمون آلدوسترون ممکن است در اثر تومور یا بزرگ شدن بخش قشرى غده فوق‌کلیوى پدید آید. علامت اصلى آن، افزایش فشار خون است که تنها با برداشتن تومور یا غدهء بزرگ شده درمان مى‌شود.

سندرم بروز صفات مردانه (Virilizing syndrome)

بروز صفات ثانویه مردانه به‌ویژه در زنان است. در اینجا یک تومور با بزرگ شدن بخش قشرى غده فوق‌کلیوى باعث تولید زیاد هورمون‌هاى جنسى می شود. علائم و نشانه‌ها در زنان بارزتر از مردان است و عبارتند از: موى اضافی، آکنه، بم شدن صدا، نامنظمى یا قطع قاعدگی و کوچک شدن پستان‌ها.

منبع : تبیان

 

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان