جراحی انواع فتق

[sbu_post_image]

فتق اینگوینال بیماری شایعی است که به ویژه در مردان رخ می دهد و عوارض خطرناکی مانند گیرافتادگی، انسداد روده، اختناق و حتی تهدید حیات دارد؛ بنابراین همه فتق ها باید مورد عمل جراحی قرارگیرند. برای ترمیم فتق ها دو شیوه جراحی وجود دارد: هرنیوپلاستی به روش باز و هرنیوپلاستی لاپاراسکوپیک. این پژوهش به مقایسه میزان عوارض و عود پس از عمل جراحی فتق اینگوینال به روش باز و لاپاراسکوپی پرداخته است.

جراحی انواع فتق

بیماری فتق به دلیل ضعف لایه‌های داخلی عضلات دیواره شکم بروز می‌کند که منجر به ایجاد برآمدگی بالون شکل و ورود روده کوچک و سایر اندام‌های داخل شکمی در این ناحیه می‌شود. این بیماری ممکن است در مردان و زنان با هر سنی مشاهده شود اما در مردان شیوع بیشتری دارد. عواملی مانند بلند کردن وزنه سنگین، افزایش وزن، سرفه مداوم و زور زدن هنگام اجابت مزاج می‌تواند احتمال بروز مجدد فتق در بیمارانی را که تحت جراحی فتق قرار گرفته‌اند، افزایش دهد. حدود ۸۰ درصد از فتق‌ها، در کشاله ران ایجاد می‌شود که شامل دو نوع مستقیم و غیر مستقیم می‌باشد.

  • غیر مستقیم: در دوره جنینی جنس مذکر، مسیری برای جابجایی بیضه‌ها از شکم به داخل کیسه بیضه وجود دارد که بطور طبیعی باید قبل از تولد بسته شود. در صورت باز ماندن این مسیر، احتمال ابتلا به فتق کشاله ران در سنین بالاتر افزایش پیدا می‌کند. این نوع فتق در هر سنی می‌تواند ایجاد شود.
  • مستقیم: به دلیل ضعیف شدن عضلات دیواره شکم به وجود می‌آید که در برخی موارد در مردان تا کیسه بیضه نیز پیش می‌رود. بر خلاف نوع غیر مستقیم که در هر سنی رخ می‌دهد، فتق مستقیم بیشتر در سنین میانسالی و پیری بروز می‌کند زیرا با افزایش سن، عضلات دیواره شکم ضعیف‌تر می‌شود.

علائم فتق

  • فتق به صورت یک برآمدگی در کشاله ران و یا سایر نواحی شکم ظاهر می‌شود.
  • ممکن است بیمار در ناحیه فتق، به خصوص هنگام لمس شدن، درد داشته باشد.
  • گاهی ایجاد درد قبل از تورم بروز می‌کند.
  • اندازه برآمدگی ممکن است در حالت ایستادن و یا افزایش فشار داخل شکم مانند سرفه کردن، بزرگتر شود.
  • احتمال بروز علایم انسداد روده مانند تهوع و استفراغ وجود دارد که این حالت بسیار خطرناک بوده و باید به صورت اورژانسی به پزشک مراجعه شود.

درمان فتق

هیچ درمان طبی برای بیماری فتق وجود ندارد و تنها با انجام جراحی قابل درمان است که با توجه به مزایای بیشمار لاپاروسکوپی، بکارگیری این روش بسیار مؤثر خواهد بود. جهت ورود ابزارهای باریک لاپاروسکوپی، ۲ تا ۳ شکاف کوچک در اطراف ناحیه مبتلا به فتق ایجاد می‌شود. در طی جراحی، قسمت‌هایی که برآمده است به جای خود برگردانده می‌شود و در صورت نیاز از مش‌های مصنوعی برای تقویت دیواره شکم استفاده می‌گردد.
در صورت عدم جراحی، ممکن است روده به داخل برآمدگی فتق کشیده شود که این امر منجر به انسداد روده خواهد شد. در این شرایط، جراحی پیچیده‌تر بوده و عوارض بیشتری دارد.

 

منبع:بانک اطلاعات.فنایی

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان