instagram
telegram
phone
درمان سرطان پروستات
22 آگوست 2013
پروتز بیضه
22 آگوست 2013

جراحی کیسه بیضه

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

post_image

کیسه بیضه حجیم و جراحی پلاستیک

 گاهی کیسه بیضه به علت بعضی بیماری ها و یا بنا به علل نامعلوم بزرگ و حجیم می شود. در همچون مواردی باید با جراحی پلاستیک از اندازه کیسه های بیضه کاست. در اصطلاح علمی، عمل جراحی پلاستیک بیضه را اسکروتوپلاستی (Scrotoplasty) می گویند.

علت عمل جراحی پلاستیک کیسه بیضه

 عملکرد کیسه بیضه نگهداری از بیضه ها در یک محیط با دمای متعادل می باشد تا بیضه ها بتوانند 2 کار اصلی خود؛ یعنی تولید هورمون مردانه و تولید اسپرم را به نحو مطلوب انجام دهند. گاهی کیسه بیضه به علت بعضی بیماری ها و یا بنا به علل نامعلوم متحمل تغییراتی می شود که هم از نظر ظاهری حالت نامناسبی پیدا می کند و هم این که گاهی با فعالیت های طبیعی فرد مداخله می کند. بیشتر با بالا رفتن سن، کیسه های بیضه افتادگی پیدا کرده و اسباب زحمت فرد را فراهم می کنند؛ چون کیسه بیضه محل محرمانه بدن تلقی می شود، بسیاری از مردان در بیان کردن مشکل خود خجالت می کشند و یک عمر از نظر روحی و فیزیکی در عذاب هستند.

کیسه های بیضه بزرگ و کشیده گاهی برای فرد به خصوص افراد دیابتی می تواند منشا عفونت های خطیر باشد؛ چون آن ها به علت ساییدگی و ضربات، زخم شده و چون محیط به علت تعریق مرطوب می باشد، زود عفونت ایجاد می شود. در افراد دیابتی عفونت کیسه بیضه گاهی به سرعت پیشرفت کرده و سبب یک بیماری خطیر که بعضی اوقات کشنده است به نام « گانگرن فورنیر » می گردد که در آن بافت های ناحیه تناسلی به علت عفونت شدید تخریب شده و کم کم بافت های اطراف را نیز گرفتار می کنند .

کیسه بیضه حجیم در بسیاری از موارد نیاز به اقدام خاصی ندارد و فقط فرد باید بهداشت خود را رعایت کند. گاهی این کیسه ها بسیار حجیم شده و اسباب زحمت فرد می شوند. در ضمن، بسته به نوع شغل و فعالیت افراد، یک کیسه بیضه حجیم ممکن است در فردی اهمیت نداشته باشد و برعکس در فرد دیگر سبب مزاحمت شدید گردد. در همچون مواردی باید با جراحی پلاستیک از اندازه کیسه های بیضه کاست. در اصطلاح علمی، عمل جراحی پلاستیک بیضه را اسکروتوپلاستی (Scrotoplasty) می گویند. در موارد زیر بیمار از عمل جراحی پلاستیک کیسه بیضه سود می برد:

1. کیسه بیضه بسیار بزرگ باشد، این گونه کیسه های بیضه سبب مشکلات زیر در مرد می شوند:

• کاهش اعتماد به نفس از نظر روابط زناشویی به علت ظاهر نامناسب

• مشکل و حتی دردناک بودن بعضی از فعالیت های فیزیکی

• تحریک پوست کیسه بیضه و زخم شدن آن

2. عفونت مکرر پوست کیسه بیضه

3. مداخله با فعالیت های روزمره

عمل جراحی پلاستیک کیسه بیضه

یک عمل پلاستیک است که در دست جراح حاذق عوارض بسیار کمی دارد. این عمل جراحی نیاز به یک روز بستری در بیمارستان دارد و جهت ترمیم از نخ های قابل جذب استفاده می شود و بعدا نیازی به کشیدن بخیه ها نیست. بستگی به نیاز بیمار طول مدت عمل جراحی 60-30 دقیقه می باشد. در این عمل هیچ گونه دستکاری در آلت تناسلی و مجرای ادرار صورت نمی گیرد. کیسه های بیضه شکل طبیعی خود را حفظ کرده و هیچ گونه تغییری در حس پوست بیضه اتفاق نمی افتد.

عوارض عمل جراحی کیسه بیضه

مثل هر عمل جراحی دیگر، این جراحی نیز دارای عوارض مخصوص به خود است. اگر بیمار توصیه های قبل و بعد از عمل جراحی را رعایت نماید، می توان از بسیاری از عوارض عمل جلوگیری کرد. مهم ترین عارضه این عمل، عفونت محل زخم است.معمولا تا 2 روز پس از عمل، مختصر دردی در ناحیه عمل طبیعی است. بعد از عمل، پوست کیسه بیضه متورم و ملتهب است. یک هفته طول می کشد تا تورم کاهش یابد و 4 هفته طول می کشد تا کیسه بیضه شکل طبیعی خود را پیدا کند. هفته اول بعد از عمل نیاز به پانسمان زخم است و در پایان هفته اول می توان فعالیت طبیعی را از سر گرفت. تا 4 هفته بعد از عمل نباید نزدیکی انجام شود، چون ممکن است منجر به عفونت شدید محل عمل شود.

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی، متخصص ارولوژی
آدرس: تهران، میدان توحید، ابتدای ستارخان، نبش کوثر یکDid you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

دیدگاه ها بسته شده است

Call Now Buttonبا ما در تماس باشید