درمان سرطان پروستات با زعفران

[sbu_post_image]

درمان سرطان پروستات با زعفران

طبيعت سرشار از زيبايي، اعجاز و سخاوت است. پروردگار طبيعت را به ما ارزاني داشت تا در آن زندگي کنيم و به بهترين وجه از آن بهره گيريم. تمام گياهان موجود در طبيعت، از درختان سر به فلک کشده در جنگلها تا بوته هاي خار بيابان هاي تفتيده، از هر نظر مهم و با ارزش و آيت روشني از دانش و عظمت خداوند هستند. انسان از بدو خلقت از گياهان استفاده هاي متعددي مي کرده و جهت بقاي خود نيازمند به آنان بوده اند. آنان در تغذيه، تهيه پوشاک، ساخت مسکن و لوازم زندگي و بسياري از موارد ديگر از گياهان استفاده مي کردند. از دير باز تا کنون يکي از موارد مهم استفاده از گياهان درمعالجه و درمان بيماري ها بوده است.

طي ساليان متمادي داروهاي گياهي اساس درمان بيماريهاي گوناگون محسوب مي شد. قديميترين اطلاعات ثبت شده در مورد استفاده از گياهان درعصر ساختن اهرام مصر يعني حدود چهار هزار سال قبل است. طبق اسناد به دست آمده، از سير و پياز در تغذيه کارگران سازنده اهرام استفاده مي شده و برخي گياهان درمداواي بيماريها به کارگرفته مي شده است همچنين از گياهان مختلف در حفظ اجساد و جلوگيري از فساد آنها، تهيه روغنهاي طبي و مواد ضد سم، عطريات و لوازم آرايشي زنان استفاده مي شده و استفاده از گياهان دارويي در ايران قدمت بلند مدتي برخوردار است. در دوران هخامنشي طب گياهي در ايران گسترش چشم گيري داشت و علاوه بر تجربياتي که درکشور به دست آمده بود، از يافته هاي يونانيان هم استفاده مي شد. پس از ظهور اسلام و افزايش شوق آموختن در ايرانيان، دانش طب گياهي نيز پيشرفت چشمگيري يافت. به عنوان مثال درکتاب قانون ابن سينا پزشک عالي قدر اسلامي که درعالم پزشکي شهرت جهاني دارد، بسياري از گياهان دارويي و نسخه هاي طبيعي آورده شده است و اين کتاب نزديک به چهارصد سال در دانشکده هاي پزشکي اروپا تدريس مي شد.

در اوايل قرن بيستم پيشرفت علم شيمي منجر به توسعه صنعت داروسازي و تهيه داروهاي شيميايي گشت و از آن زمان به بعد هر روزه داروهاي شيميايي جديدي به وسيله دانشمندان ساخته و به بازار عرضه مي شود. اگرچه داروهاي شيميايي به نسبت داروهاي گياهي، بيماريها را سريعتر درمان کرده و اثر قويتري دارند اما پيامدهاي سوء ناشي از مصرف آنان نيز بيشتر از داروهاي گياهي است. مصرف طولاني و برخي موارد مقطعي داروهاي شيميايي عوارض خاصي در بدن بر جاي مي گذارد که عوارض جانبي ناميده مي شوند و ممکن است ناراحتيهاي تازه اي براي بيمار ايجاد کند. به همين جهت امروزه بسياري ازمتخصصان پزشکي و داروسازي معتقدند بايد بيماران را به سوي مصرف گياهان دارويي سوق داد و در راستاي همين هدف دردهه اخير، داروسازان از عصاره هاي گياهي داروهاي متنوعي را ساخته و به بازار عرضه کرده اند که اثرات مثبت آنها مورد تاييد همه قرار گرفته است. گياهان دارويي حاوي روغنهاي عطري، آلکالوئيدها مواد پروتئيني، ملاونوئيدها و مواد لعابدار است.

گياه زعفران به عنوان يک گياه مهم درصنايع دارويي و آرايشي و بهداشتي مورد توجه قرار گرفته است. استفاده از زعفران در ايران در سده هاي اول تا چهارم هجري بر مي گردد. در آن زمان عوام از اين گياه در جشنها و سرورها و مجالس بزم و نشاط مانند عروسيها و اعياد يا استقبال از بزرگان و زائران نثار قدمها مي کردند و همچنين در نوشتن بعضي از ادعيه ها مورد اعتقاد مردم بر روي پوستهاي مختلف و يا پارچه ها از آن استفاده مي کردند و در گذشته زعفران را در تقويت معده، درمان دردهاي لثه و دردهاي عصبي، سرماخوردگي و … مصرف مي کردند. به علت وجود آلکالوئيدهاي ارزشمند در پيکره رويشي و ريشه زعفران در اکثر فارماکوپه ها به عنوان يک گياه دارويي بسيار مهم معرفي وخواص آن نيز بيان شده است. اين گياه به علت دارا بودن آلکالوئيد هاي مهم نظير “ليکوپن” و “کروسين” که هر دو اثر آنتي نئوپلازي (ضد تومور) دارند، اهميت خاصي در داروسازي داشته و حدود 30 سال است که دراين صنايع مورد استفاده قرار مي گيرد. اين مواد در شيمي درماني برخي سرطانها نيز کاربرد دارند.

ليکوپن جزء آن دسته از ترکيباتي است که با عنوان کاراتنوئيدها شناخته مي شوند و در گياهان به ايجاد رنگهاي زرد، نارنجي و قرمز منجر مي شوند. ليکوپن ترکيبي محلول در چربي بوده و داراي پيوند ضعيفي با فيبر موجود در سبزي است.کاربرد گياهان دارويي از دير باز در ايران و ديگر کشورها بين مردم رايج بوده و در سال هاي اخير رويکردي همه جانبه جهت استفاده از داروهاي با منشا طبيعي و به ويژه گياهي در بين مردم بوجود آمده است. زعفران با نام علمي (Crocus sativus) از تيره زنبقيان ،گياهي پايا با ارتفاع تقريبا 30 ساني متر که داراي برگ هاي دراز و سبز است. گل هاي زعفران ارغواني،منظم و شامل لوله اي دراز است که به 3 گلبرگ و کاسبرگ منتهي مي شود. زعفران حاوي آلکالوئيدهاي ليکوپن ،آلانين،کامفور و … بوده که قسمت مورد استفاده آن کلاله مي باشد.

از نظر خواص درماني ،گياه زعفران براي دردهاي عصبي ، کم خوابي ، تشنج،آسم ، روماتيسم و دردهاي لثه مورد استفاده قرار مي گيرد. مهمترين خواص دارويي گياه زعفران در درمان سرطان پروستات است. اين بيماري بر اثر تغييرات هورموني حاصله نظير کم شدن مقدار آندرسترون و يا افزايش مقادير سرمي استروژن ،استراديول و آندروژن بوجود مي آيد. آلکالوئيد ليکوپن با کم کردن آندروژن ها منجر به آتروفي سلول هاي اپيتليال آن شده و از تاثير آندروژن بر روي بافت ها جلوگيري مي کند و بدين ترتيب سرطان پروستات درمان مي شود. هدف از اين مقاله ، تحقيق و بررسي خواص دارويي گياه زعفران در درمان سرطان پروستات است.

مشخصات گياه زعفران:

زعفران با نام علمي (.Crocus Sativus L) از خانواده زنبقيان (Iridaceae) گياهي علفي، چند ساله، بدون ساقه و پيازدار است. پياز زعفران از نوع توپر و تقريبا كروي شكل با قطر 3 تا 5 سانتي متر و پوششي قهوه اي رنگ مي باشد كه در زير خاك قرار مي گيرد. هر پياز 6تا 9 برگ باريك، نظير برگ علفهاي چمني توليد مي نمايد. ريشه هاي زعفران ازنوع افشان هستند كه از قــاعده پيازها و از روي دايــره محيطي آن مي رويند. گل زعفران اولين اندامي است كه در اوايل پاييز ظاهر مي شود. در سال اول كشت، به علت ضعف پيازها و عدم استقرار كامل آنها در خاك و كشت عمقي، جوانه هاي گل توان كافي براي رويش ندارند و حتي برگها در سال اول ديرتر از معمول ظاهر مي شوند. پوشش گل از سه كاسبرگ و سه گلبرگ همرنگ بنفش تشكيل مي شود، به طوريكه تشخيص كاسبرگها از گلبرگها مشكل مي باشد. تعداد پرچمها سه و طول ميله پرچم دو برابر بساك است. بساك زعفران زرد رنگ مي باشد. مادگي در مركز گل قرار گرفته و داراي يك تخمدان است و از قسمت تخمدان خامه باريكي خارج مي گردد. خامه طويل و كشيده بوده به رنگ زرد كمرنگ است كه به يك كلاله شفاف قرمز نارنجي سه شاخه اي به طول 3-2 سانتيمتر ختم مي شود. سه كلاله همراه با خامه پس از خشك كردن، زعفران تجارتي را تشكيل مي دهند. تکثير زعفران از طريق ايجاد پيازهاي جديد که از پياز مادر توليد مي شود صورت مي گيرد. پياز زعفران در ماه هاي تابستان به صورت غيرفعال و راکد در زمين باقي مي ماند و در رشد دوباره خود را در پايان تابستان شروع مي نمايد.

سابقه درماني زعفران:.

ايرانيان زعفران را به بسياري از نقاط جهان باستان، خواص آن را به يونانيها، روميها، چينيها و اقوام سامي از جمله عربها معرفي كردند و شيوه زراعت آن را در سده هاي اول تا چهارم هجري به امم اسلامي پيرامون مديترانه آموختند. به اين ترتيب كه نخستين زعفران زارها به وسيله ايرانيان تبعيد شده توسط معاويه در نواحي شام داير شدند، سپس كاشت زعفران در شمال افريقا و اندلس (اسپانياي اسلامي) وصقليه (سيسيل) رواج يافت و اقوام ايراني همچون رستميان و بنوطبري در انتقال فرهنگ زعفرانكاري مؤثر بودند. درآن زمان عوام ازاين گياه براي جلوگيري از خون ريزي ها ، درمان زخم و درد لثه ها و به عنوان يک گياه آرام بخش و ضد افسردگي استفاده مي کردند. به علت وجود آلکالوئيدهاي ارزشمند در پيکر رويشي و ريشه ي زعفران در اکثر فارماکوپه ها،اين گياه به عنوان يک گياه دارويي بسيار مهم معرفي و خواص آن نيز بيان شده است. اين گياه به علت دارا بودن آلکالوئيد هاي مهم نظير “ليکوپن“ که اثر نئوپلازي (ضد تومور) دارند، اهميت خاصي در داروسازي داشته و حدود 30 سال است که در اين صنايع مورد استفاده قرار مي گيرد.

سرطان پروستات 

سرطان پروستات نوعي بيماري است که در آن سلولهاي بدخيم از بافتهاي پروستات نشات مي گيرد و به طور نامنظم و فزاينده‌اي تکثير و منجر به افزايش حجم در هر يک از اجزاي سلولي غده پروستات مي‌شود .سرطان پروستات دومين سرطان شايع بعد از سرطان ريه در ميان مردان است. اطلاعات آماري و علائم باليني ميزان مرگ و مير ناشي از سرطان پروستات مبين سه طيف گسترده روند رشد اين بيماري است. سرطان پروستات مي‌تواند داراي رشد آهسته بوده و زماني طولاني تا بروز علائم باليني آن داشته باشد. در مواردي ديگر تومور به سرعت رشد کرده و تهاجم تومور به بافت‌هاي ديگر امکانپذير مي شود. در چنين مواردي مدت فاصله زماني بين شروع بيماري و گسترش دامنه آن بسيار کوتاه است. مابين اين دو طيف رشد، تومورهايي وجود دارند که سرعت روند رشد آنها در حد متوسطي است .سرطان پروستات با نشانه‌هاي مرتبط با دفع ادرار و يا درد شکم تظاهر مي‌کند. اين نشانه‌ها با علائم بيماريهاي رايجي مانند عفونت و هيتروفي (بزرگي) خوش خيم پروستات (Benign Prostatic Hyperplasia) مشترک است. تحقيقات آماري و باليني، روند بدخيمي بيماري سرطان پروستات را به سن، عوامل ژنتيکي، عوامل هورموني و تغذيه ارتباط مي دهند. اين بيماري بر اثر تغييرات هورموني حاصله نظير کم شدن مقدار آندرسترون و يا افزايش مقادير سرمي استروژن، استراديول و آندروژن بوجود مي آيد. آلکالوئيد ليکوپن با کم کردن آندروژنها منجر به آتروفي سلولهاي اپيتليال آن شده و از تاثير آندروژن بر روي بافتها جلوگيري مي کند و بدين ترتيب سرطان پروستات درمان مي شود.

علايم سرطان پروستات

پروستات غده‌اي است كه در زير مثانه قرار داشته و مجراي دفع ادرار را در بر گرفته است. اين غده عضلاني به اندازه‌ يك گردو بوده و از طريق ترشح مايعي به هنگام انزال، تغذيه اسپرم را بر عهده دارد. اين غده فقط در آقايان مشاهده مي‌گردد و عمدتاً آقايان تا قبل از بروز اختلالي در آن، از وجود اين غده بي‌اطلاع هستند. از عوامل افزايش اين بيماري ميتوان به مصرف گوشت‌هاي حاوي اسيد آراشيدونيك و گوشت‌هاي خام، رژيم‌هاي غذايي حاوي اسيد آلفالينولنيك و يا وجود سطح بالاي اين ماده در خون و مصرف زياد گوشت قرمز اشاره کرد. افزايش ادرار پي در پي سخت، جاري شدن ضعيف ادرار، عدم توانايي در ادرار، سوزش ادرار و ناتواني جنسي از مهمترين علايم اين بيماري است. دارو درماني مطالعات آندوکريني نشان داده که کم کردن آندروژنها منجر به آتروفي سلولهاي اپيتليال آن مي‌شود و آندروژن در بيضه و غدد فوق کليوي توليد شده و درمانهاي آندوکربني به صورت زير است:

حذف منبع توليد آندروژي، مهار گونادوترپين هيپوفيز، کاهش ساخت آندروژن، جلوگيري از تأثير آندروژن بر روي بافتها، مصرف فلوتاميد (اولکسين).

داروهاي خوراکي مهار کننده آندروژن، جديدترين درمان دارويي کانسر پروستات است. هورمون آزاد کننده گونادوتروپين (آنالوگهاي لوپروليد، گاسرلين استات) نيز گاهي در درمان بکار مي‌رود. اين عوامل ترشح يا عملکرد آندروژنها را که سبب تحريک و رشد تومور است، مهار مي‌کند. گاهي به بيمار استروژن مي‌دهند (دي اتيل استيل بسترون) و با مهار آزاد سازي گونادوترپين هيپوفيز مقادير سرمي تستوسترون را کاهش مي‌دهند. از داروهاي شيمي درماني مي‌توان به سيلکوفسفاميد (سيستوکسان)، 5 فلوئور و اوراسيل استراموستين فسفات، دوکسور و بي سين هيدروکلرايد (آدريامايسين) و سيتومايسين c (موتامايسين) اشاره کرد.درمان جراحي پروستات شامل پروستاتکتومي ترانس يوترال و پروستاتکتومي راديکال است. پروستاتکتومي ترانس يوترال براي تومورهاي خوب ديفرانسيه با حجم کم يا به عنوان يک عمل تسکيني براي رفع انسداد انجام مي‌شود و در واقع يک آدنکتومي است از بافت جديد و پروستات حقيقي و کپسول فيبروتيک آن را خارج نمي‌کنند. پروستاتکتومي راديکال از طريق پرينه يارتروپيک انجام مي‌شود و محتوياتي مانند تمام غده پروستات، کپسول بيروني، وزيکول سيمينالها، مقاطعي از وازود فرانها و قسمتي از گردن مثانه خارج مي‌شود. سرطان پروستات با استفاده از ليکوپن موجود در گياه زعفران قابل درمان است. آلکالوئيد ليکوپن با کم کردن آندروژنها منجر به آتروفي سلول هاي اپيتليال آن شده و از تاثير آندروژن بر روي بافت ها جلوگيري مي کند و بدين ترتيب سرطان پروستات درمان مي شود.

نتايج و بحث:

سابقه درمان بيماري ها با گياهان دارويي به قدمت تاريخ زيست انسان بر روي کره زمين است وانسان به کمک گياهان دارويي خود را درمان کرده و مي کند. انسان تنها با داروهاي شيميايي درمان نمي شود بلکه همه عوامل طبيعي نقش درمان را دارند و دارو نهايتا نقش پيشگيري را در برابر بيماري ها ايفا مي کند. وجود گياهان در طبيعت يکي از نعمتهاي بزرگ الهي محسوب مي شود اين بيماري بر اثر تغييرات هورموني حاصله نظير کم شدن مقدار آندرسترون و يا افزايش مقادير سرمي استروژن، استراديول و آندروژن بوجود مي آيد. آلکالوئيد ليکوپن با کم کردن آندروژنها منجر به آتروفي سلولهاي اپيتليال آن شده و از تاثير آندروژن بر روي بافتها جلوگيري مي کند و بدين ترتيب سرطان پروستات درمان مي شود. هدف از اين مقاله، تحقيق و بررسي خواص دارويي گياه زعفران در درمان سرطان پروستات است.

منبع: ثامن

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان