درمان سنگ کلیه با دستگاه سنگ شکن

[sbu_post_image]

سنگ کلیه یکی از شایع ترین بیماری های دستگاه کلیوی است که به علل مختلف بروز می کند . در گذشته تنها راه درمان سنگ کلیه جراحی باز و یا این بود که به سنگ اجازه بدهند به طور خود به خود از مجاری ادرار دفع گردد .امروزه روش درمانی ” eswl” که مردم آن را به نام دستگاه سنگ شکن می شناسند به روشهای درمانی اضافه شده است.

نحوه عمل سنگ شکن

در این روش در واقع از امواج صوتی پرقدرت استفاده می کنند . این امواج صوتی پرقدرت توسط دستگاهی از بیرون بدن به سمت سنگ های کلیه تابانده می شوند و بدون آسیب به بافت های اطراف تنها سنگ را خرد می کنند . سپس خرده سنگ های حاصله توسط جریان عادی ادرار از مجاری ادراری دفع می شوند . طی مدت انجام این عمل بیمار در وضعیتی که برای انجام عمل سنگ شکنی راحت باشد روی تخت دراز می کشد . برای اینکه بیمار درد و ناراحتی احساس نکند ، مسکن هم به او داده می شود .

برای تعیین دقیق محل کلیه ها از گرافی اشعه ایکس استفاده می شود . ابتدا از امواج صوتی با قدرت اندک استفاده می شود اما اگر این امواج در شکستن سنگ ناموفق باشند بر قدرت آنها افزوده می شود تا به حدی برسند که سنگ را بشکنند . به طور متوسط به هر سنگ حدود ۲۰۰ پالس صوتی زده می شود تا در نهایت سنگ را بشکند . در هنگام ارسال هر یک از این پالس ها بیمار صدای ارسال پالس را می شنود .نتیجه حاصل از این اقدامات این است که سنگ بزرگ به تعدادی خرده سنگ تقسیم می شود که برخلاف سنگ بزرگ ابتدایی امکان خروج خود به خودی آنها با جریان ادرار وجود دارد .

توصیه های قبل از انجام سنگ شکن 

اولین توصیه ما این است که حداقل از یک هفته قبل مصرف سیگار را کنار بگذارید . سعی کنید ورزش و فعالیت های بدنی را به میزان مناسب در برنامه خود بگنجانید ، چرا که هرچه آمادگی بدنی شما بیشتر باشد دفع سنگ بهتر صورت خواهد گرفت . حتما نام تمام داروهای مصرفی خود را به اطلاع پزشک معالج برسانید.

به ویژه داروهایی مثل آسپرین که روی سیستم انعقاد خون اثر می گذارند ، ممکن است لازم شود طی روزهای قبل قطع گردند . طی انجام سنگ شکن هم آرام باشید و اضطراب چندانی به خود وارد نکنید . سعی کنید طی انجام سنگ شکن حرکت نکنید . سعی کنید طی انجام سنگ شکن حرکت نکنید چون برای پزشکی که در حال انجام سنگ شکن است مشکل ساز می شوید .

توصیه های بعد از سنگ شکن

به مقدار زیاد از مایعات استفاده کنید چرا که این کار باعث تسهیل دفع سنگ از بدن شما می شود .

وجود مقدار اندکی از درد و ناراحتی قابل انتظار است و حتی ممکن است در ادرار خود اندکی خون ببنید .

مزایای دستگاه ESWL

اولین و مهمترین مزیت دستگاه درد کمتر بیمار هنگام سنگ شکنی است . در حین سنگ شکنی به علت حرکت سنگ تحت تاثیر ضربه های وارد شده به سنگ ، بیمار احساس درد شدیدی خواهد داشت که به علت تکنیک برتر این دستگاه بر خلاف دستگاههای دیگر ، بیمار درد مختصری خواهد کرد و نیازی به بیهوش کردن بیمار و یا استفاده از داروهای مسکن و مخدر نخواهد بود .

مزیت بعدی بکارگیری همزمان دستگاه سونوگرافی و رادیوگرافی (CRM) است که امکان تنظیم دقیق دستگاه بر روی سنگ و مشاهده تغییرات حاصل شده در مانیتور دستگاه همزمان با انجام سنگ شکنی را ممکن می سازد و درصد خطا را به حداقل می رساند . دستگاه مجهز به سیستم ردیابی سنگ به صورت اتوماتیک بادقت در حدود ۱۰۰ درصد است که اول سنگ را تشخیص می دهد سپس با جابجایی بیمار سنگ در معرض محل تولید امواج قرار می دهد تا سنگ شکنی انجام شود .

استفاده از نرم افزارهای پیشرفته تحت سیستم عامل ویندوز در جابجایی و درمان بیماران برای سنگ شکنی  ثبت مشخصات بیمار و کارهای انجام شده جهت مراجعات بعدی تهیه و چاپ گزارش کارهای انجام شده برای بیمار جهت ارائه به پزشک متخصص برای ادامه درمان از دیگر مزیتهای دستگاه می باشد . مزیت دیگر دستگاه درمان خارپاشته می باشد . با قدرت امواج تولید شده دستگاه تا حد قابل قبولی قسمت استخوانی خارپاشنه خرد می شود و با ایجاد بافت فیبروزه زیر پاشنه تا حدود زیادی درد بیمار کاهش می یابد . با انجام سه جلسه سنگ شکنی درد بیمار به حداقل خواهد رسید .

منبع:دانشگاه علوم پزشکی

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان