دیابت شیرین و تکرر ادرار

[sbu_post_image]

یکی از مشکلات مهم کلیه که برای افراد ایجاد می شود تکرر ادرار است که دفع بیش از حد مایعات و افزایش غیر معمول دفاع دفع است. تکرر ادرار به دلایل مختلف ایجاد می شو د یکی از این دلایل عفونت ادراری مثانه است که همراه تب و لرز و سوزش ادرار و تکرر ادرار همراه است که در خانم های جوان دیده می شود.

از بیماری های دیگری که موجب تکرر ادرار می شود بیماری داخلی است. کسانی که دیابت شیرین دارند باعث افزایش حجم ادرار می شود. افزایش مواد قندی زیاد تر از حد معمول باعث دیورز و حجم ادرار زیاد و تکرر ادرار می شود.

اولین علامت دیابت شیرین، تکرر ادرار است. در این بیماری،در هورمون ADH که تنظیم کننده دفع مایعات خروجی از بدن است اختلال ایجاد می شود. این هورمون از غدد مغز ترشح می شود اگر این هورمون دچار اختلال شود فرد تکرر ادرار پیدا می کند.

بعضی از بیماری های ثانویه مانند: تنگی مجرای ادرار است که حجم ادرار به طور کامل تخلیه نمی شود و فاصله تخلیه ادرار کم می شود. سنگ های داخل مثانه و وجود مواد خارجی و حالت های فتقی نیز باعث تکرر ادرار می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان