دیابت و اختلالات مجاری ادراری

[sbu_post_image]

بیماری دیابت مشكلات بسیاری را از جمله عفونت های كلیه و مثانه و بی اختیاری ادرار برای مبتلایان ایجاد می كند و همچنین احتمال تشكیل سنگ كلیه را افزایش می دهد. بیماری دیابت همه اعصاب و عروق فرد بیمار را در برمی گیرد و می تواند مشكلات بسیاری را برای هر كدام از اعضای بدن ایجاد كند.

كلیه و مثانه نیز از این قاعده مستثنی نیستند و در صورت عدم كاهش قند خون و معالجه،امكان نارسایی در آنها وجود دارد. ممكن است مثانه بیش از حدمعمول دچار انقباض شود كه در این صورت فرد احساس می كند ادرارش به طور كامل تخلیه نشده است و به این بیماری اصطلاحا مثانه عصبی گفته می شود.

از دیگر مشكلات مثانه در افراد دیابتی،فلج مثانه یا عدم انقباض آن است كه بی اختیاری ادرار را به دنبال دارد. اگر ادرار موجود در مثانه به طوركامل تخلیه نشود؛احتمال عفونت مثانه نیز وجود دارد از این رو بیماران دیابتی درصورت احساس هرگونه مشكلی دراین زمینه،باید به متخصص اورولوژیست مراجعه كند.

تحقیقات انجام شده درایران نشان می دهد احتمال تشكیل سنگ كلیه درافراد دیابتی و مبتلا به فشار خون بیشتر از افراد عادی است و همچنین این بیماری عوارض و خطرات بیشتری را برای دیابتی ها ایجاد می كند. بیماران دیابتی برای پیشگیری از این مشكلات و عفونت های مكرر كلیه و مجاری ادرار،باید هرسال جهت انجام تست های فعالیت كلیه به پزشك مراجعه كنند و با كنترل قند خون خود،آسیب های این بیماری را به بدن به حداقل برسانند.

منبع: سلامت نیوز

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان