دیابت و سرطان مثانه

[sbu_post_image]

داروی دیابت و سرطان مثانه

یك بازبینی گسترده روی گزارشات رسمی درباره واكنش‌های نامطلوب دارویی نشان داده است كسانی كه از نوعی داروی دیابت موسوم به «Actos» استفاده می‌كنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند.

 این بازبینی آماری نشان داد كه بین سالهای 2004 تا 2009 میلادی، بیش از نیم میلیون مورد واكنش شدید دارویی در بین افرادی گزارش شد كه از داروهای دیابت استفاده می‌كردند و این اطلاعات به پایگاه داده‌های سازمان رسمی غذا و داروی آمریكا افزوده شد.

از بین افرادی كه دچار این واكنش‌های شدید شده بودند، 138 مورد ابتلا به سرطان مثانه مشاهده شده كه تمام بیماران مبتلا به این سرطان حداقل از یكی از 15 داروی مختلف دیابت استفاده كرده بودند.

از این بازبینی‌ها معلوم شد بیش از یك پنجم از بیمارانی كه به سرطان مثانه مبتلا شده بودند از داروی Actos استفاده كرده بودند كه در مقابل عوارض سایر داروهای دیابت، خطر قابل ملاحظه‌ای محسوب می‌شود.

البته هنوز نمی‌توانیم به طور قطعی بگوییم كه مصرف این دارو به طور مستقیم سبب بروز سرطان مثانه می‌شود به همین خاطر برای دستیابی به اطلاعات دقیق‌تر انجام آزمایشات بیشتر روی این دارو و عوارض آن مورد نیاز است.

داروی Actos در واقع هم ردیف داروی دیگری به نام Avandia تولید شركت دارویی گلاسكو اسمیت كلین است كه مصرف این دارو هم با بروز مشكلات قلبی رابطه دارد.

طبق آمار انستیتو ملی سرطان در آمریكا، در سال 2010 میلیادی حدود 70 هزار مورد جدید ابتلا به سرطان مثانه در این كشور گزارش شده است و 15 هزار نفر نیز بر اثر این سرطان جان خود را از دست داده‌اند.

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان