۱ دقیقه

رابطه جنسی و درد کمر

آنچه می خوانید...

کاهش درد ناشی از ناپایداری مفصل خاجی-خاصره ای هنگام رابطه جنسی

 

[sbu_post_image]

مفاصل خاجی- تهیگاهی از نوع مفاصل غیرمتحرک هستند. حرکت در سطح این مفصل ناچیز است و با افزایش سن به صفر می‌رسد. ثلث قدامی این مفاصل به شکل لاله گوش بوده دارای پرده سینوویال است. دو سوم خلفی زبر و خشن است وفاقد پرده سینوویال است و یک مفصل لیفی می‌سازند. در جلوی این مفاصل رباط‌های بسیار محکمی دو استخوان خاجی و تهیگاه را به یکدیگر مرتبط می‌کنند که در استحکام این مفصل نقش اساسی را بازی می‌کنند. در صدمات بسیار شدید این ناحیه، تا زمانی که این رباط‌ها پاره نشده باشند، لگن ثبات و استحکام خود را از دست نمی‌دهد.

یکی از علل کمر درد، ناپایداری مفصل خاجی – خاصره ای (مفصل ساکروایلیاک) می باشد که می تواند برای افراد در هنگام برقراری رابطه ی جنسی نیز ناراحتی هایی را ایجاد کند. اما  در حدود 80% از افراد، درد و علائم ناشی از بی ثباتی این مفصل ، با قرار دادن لگن به صورت آرام به سمت عقب بهبود می یابد. این کار با خم کردن پایی که در سمت دردناک قرار دارد، بر روی لگن انجام می شود.

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.