زگیل تناسلی؛ علائم، پیشگیری و درمان

[sbu_post_image]

اچ پی وی (ویروس پاپیلومای انسانی) از طریق مقاربت و غالبا هنگام رابطه واژنی و با مقعدی انتقال میابد . این ویروس همچنین ممکن است در طول رابطه جنسی دهانی انتقال یابد. ویروس فوق ، زمانی که شریک مقاربتی ناقل ، علائم و نشانه بیماری را نداشته باشد نیز میتواند انتقال یابد و شخص دوم نیز بدون علائم بیماری میتواند ناقل شود . همچنین امکان دریافت بیش از یک نوع از اچ پی وی (زگیل تناسلی) به یک شخص وجود دارد . خیلی به ندرت ، یک زن باردار مبتلا به اچ پی وی می تواند ویروس را به نوزاد خود در هنگام زایمان انتقال دهد . این بیماری ارثی (ژنتیکی) نیست ولی کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند میتوانند قابلیت بیشتری برای آلودگی با ویروس فوق را داشته باشند .

درمان زگیل تناسلی

هیچ روشی برای ریشه کن کردن کامل این ویروس وجود ندارد ، اما زگیل تناسلی قابل روئیت را می توان با روشهایی برداشت و در مجموع هیچ روش درمانی بهتر از روش دیگر نیست .

چند روش:
– کریوتراپی (Cryotherapy) : در این روش با استفاده از نیتروژن مایع زگیل را منجمد کرده و از بین میبرند .
– لیزر درمانی .
– الکترودسیکاسیون (Electrodesiccation) ، در این روش با استفاده از جریان الکتریکی زگیل را از بین میبرند .
– داروها ، داروهای متعددی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد :

Podophyllum resin (Pod-Ben-25, Podofin)
Podofilox (Condylox)
Trichloroacetic acid or bichloracetic acid
5-Fluorouracil (Efudex)
Interferon alpha-n3 (Alferon N)
Imiquimod (Aldara)

بانک اطلاعات پزشکی پاراسات مطلبی را در ارتباط با این بیماری ارائه داده است و مطالعه قسمتهایی از آنرا به شما پیشنهاد میدهم :

بیماری زگیل تناسلی، یک بیماری ویروسی است که از طریق مقاربتی انتقال میابد که هر دو جنس را مبتلا می کند. این بیماری ضایعات پوستی به شکل برامدگیهای تو پر و کوچک در پوست یا مخاط ناحیه تناسلی ایجاد می کند که فاقد درد یا خارش می باشند. زگیلها می توانند از چند هفته تا چند ماه بعد از تماس با فرد آلوده ایجاد شوند. عامل ایجاد کننده ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی است که در ایجاد برخی تومورهای بدخیم نیز نقش دارد . این ویروس مشابه با ویروس ایجاد کننده ی زگیل معمولی است ولی در مقایسه با آن از قدرت انتقال بیشتری برخوردار است . ضایعات بیشتر در نواحی مرطوب ایجاد می شوند.

انتقال بیماری جنسی زگیل آلت تناسلی

از طریق تماس مستقیم با زگیل تناسلی صورت می گیرد که حاوی ویروس است و می تواند از طریق ارتباط جنسی، تماس با ترشحات تناسلی و لباس آلوده و همچنین از طریق مادر به نوزاد در هنگام تولد منتقل شود.

علایم زگیل تناسلی

برآمدگی های پوستی‌ توپری‌ به ابعاد حدود 2 تا چند میلیمتر هستند که‌ ممکن است به صورت متعدد وحتی خوشه‌ای باشند.فاقد درد، سوزش و خارش بوده ومسری تر از زگیل معمولی سایر نواحی بدن هستند. اگرچه زگیلهای کوچک بدون درمان نیز پس از مدتی خود به خود از بین خواهند رفت اما از آنجا که این بیماری می تواند زمینه ساز بدخیمی باشد باید در پی درمان و پیگیری بود. احتمال عود بیماری نیز زیاد است. زگیل تناسلی ممکن است در مردان منجر به گرفتگی مجاری ادراری (انسداد ادراری) و یا در زنان موجب ایجاد سرطان گردن رحم گردد.

روش پیشگیری از زگیل تناسلی

– تا زمان بهبودی کامل ضایعات باید از ارتباط جنسی خودداری شود زیرا احتمال انتقال زیاد است.
– استفاده از کاندوم در سایر مواقع احتمال ابتلا را کاهش می دهد.
– همچنین از خراشیدن و دستکاری ضایعات باید پرهیز نمود چرا که موجب انتقال آلودگی شده ویا ممکن است عفونت ثانویه باکتریایی روی دهد.
– رعایت بهداشت و تمیز و خشک نگه داشتن محل ضایعات به بهبودی کمک می کند.
– همچون سایر بیماریهای مقاربتی بهترین راه پشگیری، ارتباط جنسی معقول و مطمئن است.

واکسن جدیدی را که (FDA) سازمان تائید غذا و داروی آمریکا در سال 2006 برای پیشگیری از چهار گونه از ویروسهای زگیل به نام گارداسیل (Gardasil) ساخته شد، مورد تائید قرار داد که می توان آنرادر سه نوبت به فاصله 6 ماه جهت پیشگیری تزریق نمود.

درمان زگیل آلت تناسلی

روش درمان توسط پزشک و با توجه به محل درگیری و اندازه ضایعات تعیین می شود.بسته به نظر پزشک درمان به صورت استفاده از داروهای موضعی مثل پودوفیلین، استفاده از کرایوتراپی ونیتروژن مایع، تا استفاده از لیزر یا جراحی متفاوت است.

پیگیری توسط آزمون پاپ اسمیر خانمها باید به صورت جدی مد نظر قرار گیرد. ممکن است در این زمینه حتی به بررسیهای بیشتر مانند نمونه گیری از بافت نیز نیاز باشد.درمان کامل ضایعات توصیه می شود.

منبع: سایت دکتر سردار

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان