زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی چیست
زگیل تناسلی چیست؟

زگیلهای تناسلی زائده های جوش مانند کوچکی هستند که میتوانند در هر قسمتی از ناحیه تناسلی زن یا مرد ظاهر شوندعامل زگیلهای تناسلی یک ویروس بنام پاپيلوماي انسـاني(Human Papillomm Virus) است .این ویروس ازطریق تماس مستقیم با زگیل تناسلی و یا پوست آلوده به ویروس و اغلب از طریق ارتباط جنسی، منتقل می شود.

آیا زگیل تناسلی خطرناک است؟

زگیلهای تناسلی خوشخیمند ولی از حدود 150 نوع ویروس عامل ایجاد کننده آن حدود 15 نوع با سرطانهای دهانه رحم، سرطان مثانه و بیماریهای آلت مردان در ارتباط است. زگیلهای تناسلی به علت اینکه ممکن است زخمی شود احتمال سرایت سایر بیماریهای آمیزشی را بالا می برد ضمن اینکه به علت ظاهر نا زیبا اثرات روحی روانی بدی دارد.بنابراین حتما باید درمان شود.

میزان شیوع زگیل تناسلی

 شايع‌ترين عفونت‌هاي آميزشي زگیلهای تناسلی هستند و متاسفانه این بیماری در ایران نیز به سرعت در حال انتشار است به صورتی که رئیس انجمن سرطان های زنان ایران از بروز یک بیماری ویروسی آمیزشی در شهرتهران خبر داده و گفته: این بیماری ویروسی زگیل تناسلی است که یکی از دلایل بروز آن می تواند روابط آزاد جنسی باشد.

زگیل تناسلی مسری است ؟

احتمال ابتلا به زگیل تناسلی ،تنها با یک بار ارتباط جنسی با فرد دارای زگیل تناسلی 59% می باشد. زگیل تناسلی بسیارمسری می باشد و معمولا در حدود 68% افرادی که با فرد مبتلا به زگیل تناسلی ،ارتباط جنسی دارند در حدود 1 تا 3 ماه مبتلا خواهند شد .

برای انتقال زگیلهای تناسلی دخول کامل واژنی ویا مقعدی لازم است؟

متاسفانه فقط با تماس پوستی ناحیه تناسلی نیز میتواند منتقل گردد زگیل تناسلی بدون داشتن رابطه واژنی و مقعدی منتقل میشود.

تماس جنسی تنها راه انتقال زگیل تناسلی است؟

متاسفانه به ندرت از طریق سونای بخار ، حوله آلوده و اپیلاسیون ،همچنین بصورت مادرزادی از مادر آلوده به نوراد هنگام زایمان طبیعی هم قابل انتقال است ولی راه اصلی شناخته شده انتقال بوسیله تماس جنسی است.

زگیل تناسلی همیشه علامت دار است؟

خیر.این عارضه میتواند در جایی باشد که نتوان دید یعنی ممکن است در ظاهر،فرد علائمی نداشته باشد ولی ویروس عامل زگیل تناسلی را بدون هیچ علامتی دفع کند.در خانمها نیز ممکن است زگیل در قسمت داخلی دستگاه تناسلی باشد و گاهی با خونریزی خود را نشان دهد.

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان