سرطان بيضه و علل آن

[sbu_post_image]

بيضه قسمتی از سيستم توليدمثل آقايان است. اين عضو در يک ساک پوستی به نام اسکروتوم قرار گرفته است و توسط يک کورد طناب مانند در پشت قاعده آلت تناسلی متصل است. بيضه ها هورمون مردانگی توليد می کنند که بيشترين و مهمترين آن ها تستوسترون است؛ علاوه بر آن توليد اسپرم نيز به عهده اين ارگان است. سلول های اسپرم از بيضه ها به لوله های کوچکی به نام وازودفران منتقل می شوند و سپس وارد اپيديديم می شود؛ در تمام طول مسير، اسپرم درون مايعی به نام مايع منی (Semen) شناور است. اين مايع توسط غدد پروستات و وزيکول سمينال توليد می شود. در طی انزال اين مايع از طريق لوله پيشابراه (که از وسط آلت عبور می کند) به نوک آلت رسيده و از بدن خارج می گردد.

در بيضه چند نوع سلول وجود دارد که هر يک وظيفه خاصی دارند، مثلا يک گروه هورمون توليد می کنند و گروه ديگر اسپرم. در هر نوع از اين سلول ها ممکن است يک يا چند نوع سرطان بروز کند که درمان آن ها متفاوت خواهد بود.

انواع سرطان بیضه

سه نوع سرطان اصلی و مهم بيضه عبارتند از:

تومورهای سلول های زايا (Germ cell)

اين تومور شايعترين نوع سرطان بيضه است و از هر ۱۰ مورد سرطان بيضه ۹ مورد آن از اين دسته اند. اين سرطان، سلول های توليد کننده اسپرم را درگير می کند و خود شامل دو گروه سرطان است؛ سمينوما که معمولا در اواخر دهه ۳ تا اوايل دهه ۵ زندگی ديده می شود. گروه ديگر سرطان غير سمينومايی است که در سنين جوانتری ديده می شود و معمولا در فواصل سنين ۱۸تا ۴۰ سالگی اتفاق می افتد.

تومورهای استرومال

که در سلول های توليد کننده هورمون مردانگی و بافت همبند اطراف آن ديده می شود. اين تومورها معمولا خوش خيم هستند و به بيرون بيضه گسترش نمی يابند و با عمل جراحی کاملا برطرف می شوند.

تومورهای بيضه ای ثانويه

که ناشی از متاستاز تومورها به ساير نقاط بدن  هستند. اين نوع تومورها معمولا در مردان بالای 50 سال دیده می شوند و شايعتر از تومورهای اوليه با منشا خود بيضه هستند. درمان معمول آن ها برداشتن توسط جراحی و سپس راديوتراپی و شيمی درمانی است.در پسربچه هايی که لوسمی حاد دارند، گاهی سلول های لوسمی می تواند به بيضه  گسترش يابد و سرطان ايجاد نمايد. سرطان پروستات، ريه، پوست، کليه و ساير ارگان ها نيز می تواند به بيضه گسترش يابد. اين سرطان ها چون ناشی از گسترش تومورهای ديگر هستند معمولا پيش آگهی خوبی ندارند.

علت سرطان بيضه

علت دقيق اکثر موارد سرطان بيضه مشخص نيست، ولی تعدادی از عوامل خطر مستعد کننده ايجاد اين سرطان شناخته شده است. وجود عوامل خطر معمولا شانس ابتلای فرد به اين بيماری را افزايش می دهد. سرطان های مختلف عوامل خطر متفاوتی دارند؛ بعضی از عوامل خطر مثل سيگار کشيدن قابل کنترل است ولی بعضی ديگر مانند سن و نژاد قابل تغيير نيستند. با اين وجود تاکيد می کنيم که داشتن يک و يا حتی چند عامل خطر به معنای اين نيست که فرد حتما مبتلا به سرطان خواهد شد، فقط شانس ابتلا به سرطان در وی افزايش می يابد و بهتر است در فواصل مناسب از نظر وجود سرطان مربوطه چک شود. به هر حال شانس ابتلا به سرطان بيضه حتی در صورت وجود عوامل خطر آن اندک است.

عوامل سرطان بيضه

• نهان بيضگی و سرطان بیضه

اين مشکل عامل خطر اصلی به حساب می آيد. قبل از تولد، بيضه يک جنين پسر در شکم وی قرار دارد و درست قبل از تولد و يا ماه های اول بعد از تولد، بيضه ها پايين آمده و درون اسکروتوم قرار می گيرد، ولی تقريبا در 3 درصد از پسران بيضه ها پايين نمی آيد که به آن نهان بيضگی گويند و بايد در همان سنين کودکی نسبت به پايين آوردن آن ها به وسيله جراحی اقدام کرد، در غير اين صورت در بيضه باقيمانده در شکم شانس سرطان بيضه بسيار افزايش می يابد.

• سابقه خانوادگی و سرطان بیضه

اگر پدر، برادر و يا فرزند مردی مبتلا به سرطان بيضه شده باشد احتمال ابتلا به سرطان بيضه در وی بالاتر خواهد بود.

• ايدز و عفونت HIV و سرطان بیضه

هيچ عفونت ديگری به جز اچ. آی. وی.( ويروس ايدز) شانس ابتلا به سرطان بيضه را افزايش نمی دهد.

• نژاد و قوميت و سرطان بیضه

اين سرطان در سفيدپوستان آمريکايی و اروپايی از آسيايی ها و آفريقايی ها بیشتر است.

• سايز بدن و سرطان بیضه

محققان سوئدی به تازگی دريافته اند که اين سرطان در افرادی که به طور ژنتيکی اندامی کشيده و لاغر دارند بيشتر ديده می شود.

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان