/ 5.

۳ دقیقه

فئوکروموسیتوم (سرطان غدد فوق کلیه)

آنچه می خوانید...
()

[sbu_post_image]

فئوکروموسیتوم

فئوکروموسیتوم (سرطان غدد فوق کلیه) توموری که معمولاً در مرکز (مدولا) غدد فوق کلیوی (دو غده چسبیده بر بالای دو کلیه ) ایجاد می شود. فئوکروموسیتوم (سرطان غدد فوق کلیه) اغلب خوش خیم (95% موارد) بوده و به سایر اعضا گسترش نمی یابد. این بیماری بزرگسالان از هر دو جنس را مبتلا ساخته و معمولاً در سنین 50-30 سال بروز می کند.

علایم فئوکروموسیتوم (سرطان غدد فوق کلیه)

تُندی ضربان قلب پس از وزش ، هیجانات یا مواجهه با سرما
لرزش و عصبی بودن
احساس مرگ
احساس گرسنگی
تعریق ؛ رنگ پریدگی
ضعف و خستگی
حملات فشار خون بسیار بالا همراه با سردرد
کاهش وزن بدون توجیه
تهوع و استفراغ حملات برخی از این علایم ممکن است چندبار در روز رخ داده و یا به طور گاهگاهی با فاصله تا دو ماه بروز کند.

علل فئوکروموسیتوم (سرطان غدد فوق کلیه)

هورمون های اپی نفرین و نوراپی نفرین تولید شده توسط مرکز غدد فوق کلیوی در دستگاه عصبی مرکزی جهت کنترل ضربان قلب ، فشارخون و سایر عملکردهای حیاتی بدن به کار می روند. وقتی توموری در این ناحیه ایجاد شود (فئوکروسیتوم ) با وجود خوش خیم بودن ، بیش از اندازه معمول هورمون ترشح می کند و این افزایش هورمون ها باعث ایجاد علایم می شود. علت ایجاد فئوکروموسیتوم (سرطان غدد فوق کلیه) ناشناخته است .

میتوان ازعوامل افزایش دهنده خطر فئوکروموسیتوم (سرطان غدد فوق کلیه) به بارداری و سابقه خانوادگی فئوکروموسیتوم (سرطان غدد فوق کلیه) اشاره کرد.

فئوکروموسیتوم (سرطان غدد فوق کلیه) معمولاً با جراحی قابل معالجه است .
از عوارض احتمالی فئوکروموسیتوم (سرطان غدد فوق کلیه) میتوان به سکته مغزی ناشی از فشارخون بسیار بالا در طی یک حمله ،آسیب کلیوی ، مغزی یا قلبی و یا مرگ در اثر فئوکروموسیتوم (سرطان غدد فوق کلیه) تشخیص داده نشده و درمان نشده نام برد.

درمان فئوکروموسیتوم (سرطان غدد فوق کلیه)

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های ادرار و خون برای اندازه گیری سطوح کاتکولامین ها (کاتکولامین ها از محصولات تولید هورمون در مرکز غدد فوق کلیه هستند). ام آرآی ، و اسکن هسته ای باشد.
جراحی برای برداشت فئوکروموسیتوم (سرطان غدد فوق کلیه). معمولاً پس از چند روز بررسی و درمان مقدماتی با داروهای مهارکننده آزادشدن هورمون ها در طی جراحی ، فئوکروموسیتوم (سرطان غدد فوق کلیه) از طریق یک برش جراحی برروی شکم خارج می گردد. قبل از جراحی ، رژیم پرنمک برای افزایش حجم خون ممکن است توصیه گردد.
داروهای مسدودکننده گیرنده های آلفا و بتا آدرنژیک قبل از جراحی به منظور مهار اثر هورمون ها در طی جراحی تجویز می شود و همچنین ممکن است تجویز داروهایی برای درمان فشارخون بالا ضرورت یابد.

بیشتر بخوانید
آنچه باید دربارۀ سرطان مثانه و مجاری ادراری بدانید

برگرفته از سایت ترکمن مدیکال

/ 5.

(Visited 23 times, 1 visits today)

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار
پس از گذراندن پزشکی عمومی و با توجه به نبودن پزشک ارولوژی خانم در مناطق مختلف کشور ، در رشته ارولوژی تخصص گرفتم. همزمان استخدام شرکت نفت شده و در مناطق مختلف و محروم جنوب خدمت کردم. جهت رفاه حال بیماران خانم ، دوره های تکمیلی در رشته بی اختیاری خانم ها و روشهای نوین درمان بی اختیاری را در فرانسه تحت نظر دکتر پاسکال و در ایتالیا تحت نظر دکتر آلتونا گذراندم.