سرطان مثانه

سرطان مثانه از جمله سرطانهایی است که در کشور ما شیوع زیادی دارد.. سرطان مثانه  گاهی از خود مثانه منشا میگیرد یعنی از بافت خود مثانه به‌وجود می‌آید و گاهی منشا از کلیه و حالب، مسیرهای عبور ادرار  قبل از مثانه است.اما در اکثر مواقع منشا از خود مثانه است.چون سرطان مثانه یک نوع بیماری بدون علامت است معمولا دیر تشخیص داده میشود. علامت سرطان مثانه وجود خون در ادرار است که در مراحل اولیه با چشم غیر مسلح دیده نمیشود و یا بصورت تغییر رنگی شدید در ادرار بوجود می‌آید.
کسانی که در معرض مواد شیمیایی خاص و یا معتاد به سیگار یا سایر مواد مخدر هستند، کسانی که در خانواده‌شان سابقه سرطان مثانه ‌وجود دارد بیشتر در معرض سرطان مثانه قرار دارند.

میزان وجود خون در ادرار بزرگی تومور سرطان مثانه  است. به این معنی که هرچه تومور سرطان مثانه بزرگتر باشد خون بیشتری در ادرار دیده میشود و زمانی که خون با چشم در ادرار دیده شد سرطان مثانه پیشرفت زیادی داشته است.وجود خون در ادرار صرفا نشانه سرطان مثانه نیست  بیماریهایی مثل سنگ یا نارساییهای کلیوی نیز همین نشانه را دارند لذا با اولین نشانه‌های تغییر رنگ ادرار فورا به پزشک اورولوژی مراجعه کنید این کار با یک آزمایش ساده ادرار همراه است. سرطان مثانه از جمله بیماریهای کشنده ایست که هیچ علامتی ندارد، هیچ دردی ندارد ولی میزان شیوع زیادی دارد و میتواند به سلامت جامعه آسیب وارد کند. شیوع سرطان مثانه در مردان از سرطان پروستات هم بیشتر است   که علت آن مصرف سیگار، اشتغال در کارهای خطرناک که با مواد سمی سرو کار دارند و… بدون شک سرطان مثانه از بیماریهای بسیار کشنده اورولوژیکی است.

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

مطالب مرتبط

مشاوره و تماس
× مشاوره رایگان