سرطان کلیه، تشخیص و درمان آن

[sbu_post_image]

سرطان کلیه، سرطانی است که منشاء آن در کلیه ها می باشد. کلیه دواندام لوبیا شکل است ،که هر کدام تقریبا به اندازه مشت شخص است. پشت اندام های شکمی واقع شده،و هر کلیه در یک طرف ستون فقرات قرار گرفته است.

در بزرگسالان، شایع ترین نوع سرطان کلیه کارسینوم سلول کلیوی است. دیگر انواع سرطان کلیه به ندرت رخ می دهد. در کودکان جوان تر، احتمال ابتلا به یک نوع سرطان کلیه به نام تومور ویلمز بسیار شایع می باشد. به نظر می رسد تعداد افراد مبتلا به سرطان کلیه در حال افزایش است اما دلیل آن هنوز مشخص نیست. بسیاری از سرطان های کلیه در طول مراحل شناسایی بیماری ها ی دیگر تشخیص داده می شوند. تکنیک های تصویر برداری مانند توموگرافی کامپیوتری (CT) در اغلب موارد استفاده می شود ، که ممکن است منجر به کشف  بهترسرطان کلیه شود.

تشخیص سرطان کلیه

آزمایش ها و روش های مورد استفاده برای تشخیص سرطان کلیه عبارتند از:

آزمایش خون و ادرار در تشخیص سرطان کلیه

آزمایش خون و ادرار ممکن است به پزشک سرنخی درباره آنچه باعث علائم و نشانه ها شده است بدهد.

تصویربرداری در تشخیص سرطان کلیه

انجام آزمایش های تصویربرداری به پزشک اجازه می دهد که بتواند تومور یا اختلال را تجسم کند. آزمایش های تصویربرداری ممکن است شامل سونوگرافی، توموگرافی کامپیوتری (CT) و یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)باشد.

نمونه برداری از بافت کلیه در تشخیص سرطان کلیه

در مواردی، ممکن است پزشک روشی را برای برداشتن نمونه کوچکی از سلولها (بیوپسی) از یک منطقه مشکوک در کلیه توصیه کند. از آنجا که عمل جراحی  معمولا اولین مرحله درمان برای سرطان کلیه محسوب می شود و بیوپسی کلیه حامل خطر ابتلا به” منفی کاذب” می باشد پزشکان معمولا از بیوپسی کلیه چشم پوشی می کنند. بیوپسی کلیه به طور معمول در مواردی صورت می گیرد که به احتمال زیاد غیر سرطانی است. و یا برای افرادی که نمی توانند عمل جراحی انجام دهند.

درمان سرطان کلیه

بیمار و تیم درمان در مورد گزینه های درمانی سرطان کلیه با یکدیگر صحبت می کنند. بهترین روش ممکن است به عواملی ، از جمله سلامت عمومی، نوع سرطان کلیه، آیا سرطان گسترش یافته است و اولویت های درمان بستگی داشته باشد.

عمل جراحی در درمان سرطان کلیه

جراحی برای اکثر سرطانهای کلیه جز درمان اولیه محسوب میشود. روش های جراحی مورد استفاده برای درمان سرطان کلیه عبارتند از:

از بین بردن کلیه آسیب دیده (نفرکتومی) در درمان سرطان کلیه

رادیکال نفرکتومی شامل حذف کلیه، مرز بافت سالم و غدد لنفاوی مجاور می باشد. غده آدرنال نیز ممکن است برداشته شود. نفرکتومی می تواند یک عمل جراحی بازباشد، به این معنی که جراح یک برش بزرگ برای دسترسی به کلیه ایجاد می کند. یا نفرکتومی می تواند بصورت لاپاروسکوپی انجام گیرد ,برای قرار دادن یک دوربین فیلمبرداری کوچک و ابزارهای جراحی بسیار کوچک چند برش کوچک ایجاد می شود. جراح میتواند در مانیتور ویدئویی به انجام نفرکتومی بپردازد.

برداشتن تومور از کلیه (جراحی نفرون جزئی) در درمان سرطان کلیه

این روش، نفرکتومی جزئی نیز نامیده می شود، جراح تومور و یک حاشیه کوچک از بافت سالم که آن را احاطه کرده است، را به جای برداشتن کل کلیه بر می دارد. نفرکتومی جزئی می تواند یک روش باز،و یا ممکن است بصورت لاپاروسکوپی انجام گیرد. نفرکتومی جزئی ممکن است گزینه ای برای سرطان کلیه کوچک و یازمانی که بیمار فقط دارای یک کلیه است باشد .وقتی نفرکتومی جزئی امکان پذیر باشد به طور کلی بیش از نفرکتومی رادیکال ترجیح داده می شود. از آنجا که حفظ بافت کلیه به همان اندازه که امکان پذیر است می تواند خطر ابتلا به عوارض بعدی مانند بیماری های کلیه و نیاز به دیالیز را کاهش دهد.

نوع عمل جراحی که پزشک توصیه می کند بر اساس نوع سرطان بیمار و مرحله آن خواهد بود.ازخطرات جراحی می توان خونریزی و عفونت را بیان کرد.

درمان بدون جراحی سرطان کلیه

برای برخی افراد، عمل جراحی  گزینه ی مناسبی  نیست. در این شرایط، درمان سرطان کلیه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان سرطان کلیه با منجمد کردن سلول های سرطانی(کرایوبلیشن)

در طول کرایوبلیشن ، سوزن مخصوص از طریق پوست و به تومور کلیه وارد می شود وبا استفاده از اشعه X-آن را هدایت می کنند. گاز موجود در سوزن برای خنک کردن و یا منجمد کردن سلول های سرطانی استفاده می شود. موارد بسیاری مبنی بر ایمنی بودن و اثربخشی کرایوبلیشن وجود دارد. این روش به طور معمول برای افرادی که نمی توانند به روش های دیگر جراحی شوند و تومورهای کلیه کوچک دارند اختصاص دارد.

درمان سرطان کلیه با گرم کردن سلول های سرطانی (radiofrequency ablation)

در طول RFA یک سوزن مخصوص  از طریق پوست به تومور کلیه وارد می شود وبا استفاده از اشعه X-آن را هدایت می کنند. یک جریان الکتریکی از طریق سوزن عبور کرده و به سلول های سرطانی وارد می شود،که سبب حرارت و یا سوزاندن سلول ها می گردد. اطلاعات طولانی مدت درباره ایمنی و اثربخشی RFA وجود دارد. RFA به طور معمول برای افرادی که قادر به جراحی به روش های دیگرنیستند و کسانی که تومورهای کلیه کوچک دارند اختصاص دارد.

درمان سرطان کلیه پیشرفته و عود کرده

سرطان کلیه ای که عود کرده ویا به بخش های دیگر بدن گسترش یافته ممکن است قابل علاج نباشد، اما می تواند با درمان کنترل شود. در این شرایط، درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  •     جراحی برای برداشتن تومور کلیه به همان اندازه که ممکن باشد. حتی زمانی که عمل جراحی نمی تواند سرطان را حذف کند، در برخی موارد ممکن است حذف تومور تا آن اندازه که امکان پذیر است مفید باشد. برای حذف سرطانی که به مناطق دیگر بدن گسترش یافته است ممکن است جراحی صورت گیرد.
  •     داروهایی که با استفاده از سیستم ایمنی بدن به مبارزه با سرطان می پردازد (درمان زیست شناختی). درمان بیولوژیک (ایمونوتراپی) با استفاده از سیستم ایمنی بدن به مبارزه با سرطان می پردازد. داروها در این دسته عبارتند از: اینترفرون و aldesleukin( (Proleukin، که نسخه های مصنوعی از مواد شیمیایی ساخته شده در بدن است. عوارض جانبی این داروها عبارتند از: لرز، تب، تهوع، استفراغ و از دست دادن اشتها.
  •     درمانی که جنبه های خاصی از سرطان را هدف قرار می دهد (درمان هدفمند). درمان هدفمند سیگنال های غیر طبیعی خاص که در سلول های سرطان کلیه وجود دارند و اجازه می دهند که این سلولها تکثیر شوند مسدود می کند. این داروها نویدی را برای درمان سرطان کلیه که به نواحی دیگر بدن گسترش یافته می دهد.داروهای هدفمند axitinib (Inlyta), (Avastin) bevacizumab, Votrient) pazopanib), sorafenib (Nexavar) و sunitinib (Sutent)  باعث مسدود کردن سیگنال ها یی که نفش مهمی در رشد عروق خونی که مواد مغذی را به سلول های سرطانی می رساند و اجازه می دهد سلول های سرطانی گسترش یابد ایفا می کنند. Temsirolimus(Torisel) و everolimus(Afinitor) جزو داروهای هدفمند که باعث مسدود شدن سیگنالها که اجازه می دهد که سلول های سرطانی رشد کنند و زنده بمانند می باشد. داروهای درمانی هدفمند می توانند باعث عوارض جانبی مانند خارش شدید، اسهال و خستگی شود.
  •     پرتو درمانی. پرتو درمانی با استفاده از پرتوهای انرژی پرقدرت، مانند اشعه X-، به از بین بردن سلول های سرطانی می پردازد. پرتو درمانی گاهی اوقات به کنترل ویا کاهش علائم سرطان کلیه که به مناطق دیگر بدن، از جمله استخوانها گسترش یافته است می پردازد.
  •     آزمایشات بالینی. آزمایشات بالینی به مطالعه درمان های جدید و روش های نوین برای درمان سرطان کلیه و بیماری های دیگر می پردازد. شرکت در یک کارآزمایی بالینی ممکن است به بیمار شانس تجربه آخرین متد درمانی را بدهد, اما یک درمان تضمینی را ارائه نخواهد داد. در مورد آزمایشات بالینی در دسترس با پزشک صحبت کنید و با دقت مزایا و خطرات ان را بسنجید.

منبع: سایت بیمارستان بیکن

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان