سرطان کلیه

[sbu_post_image]


سرطان کلیه معمولا در افراد بالاتر از 40 سال دیده می شود. ولی هیچ کس به درستی علت دقیق این بیماری را نمی داند. پزشکان به ندرت می توانند توضیح دهند که چرا یک نفر سرطان کلیه می گیرد ولی فرد دیگری نه.


کلیه ها یک جفت اندام هستند که در دو طرف ستون مهره ها در ناحیه پشت شکم قرار گرفته اند. هر کلیه به اندازه یک مشت است. غده آدرنال به قسمت فوقانی کلیه متصل است. توده ای از بافت چربی و لایه ای از بافت فیبروز دور کلیه ها و غده آدرنال را احاطه کرده است.

کلیه ها قسمتی از دستگاه ادراری هستند. آنها با تشکیل ادرار، مواد زاید و آب اضافی خون را از بدن خارج می کنند. ادرار در یک فضای توخالی به نام لگنچه در قسمت میانی هر کلیه جمع می شود.

سپس از طریق میزنای (حالب) به سوی مثانه می رود و در نهایت بدن را از طریق پیشابراه ترک می کند.

کلیه ها همچنین موادی می سازند که در کنترل فشار خون و تولید گلبول های قرمز مؤثرند.

سرطان

سرطان از سلول ها شروع می شود. سلول ها ساختار هایی هستند که بافت ها را می سازند. بافت ها هم اعضا را شکل می دهند.

در حالت طبیعی سلول ها هنگامی که بدن نیاز داشته باشد، رشد کرده و تقسیم می شوند و هنگامی که سلول ها پیر می شوند، می میرند و سلول های جدید جای آنها را می گیرند.

گاهی این عمل مختل می شود. سلول های جدید شکل می گیرند، وقتیکه بدن به آنها نیاز ندارد و سلول های پیر در وقتی که باید نمی میرند. این سلول های اضافی توده ای تولید می کنند که تومور نامیده می شود.

تومورویلمز” رایج ترین سرطان کلیه در کودکان است که با نوع سرطان کلیه در بزرگسالان متفاوت است و به گونه ای دیگر درمان می شود

تومورها می توانند خوش خیم یا بدخیم باشند:

تومور خوش خیم: سرطان نیستند، به ندرت خطرناکند، به ندرت دوباره عود می کنند، سلول های آن به بافت های اطراف حمله نمی کنند (متاستاز ندارند).

تومور بدخیم: سرطان هستند، خطرناکند و زندگی را تهدید می کنند، دوباره عود می کنند، سلول های آن به بافت های اطراف حمله می کنند. آنها می توانند وارد گردش خون و سیستم لنفاوی شوند و این گونه است که سلول های سرطانی از منشا خود (تومور اولیه) برای تشکیل تومورهای جدید در ارگان های دیگر پخش می شوند. پخش سرطان در بدن را متاستاز می گویند.

 انواع مختلف سرطان می تواند در کلیه ها شروع شود. این مقاله در مورد سرطان سلول های کلیوی، رایج ترین نوع سرطان در بزرگسالان، می باشد. این نوع گاهی” رنال آدنوکرسینوما” و” هایپرنفروما” هم نامیده می شود.

نوع دیگر سرطان، سرطان سلول های ترانزیشنال است که بر لگنچه اثر می گذارد. این نوع، مشابه سرطان مثانه است و مانند آن درمان می شود.

تومورویلمز” رایج ترین سرطان کلیه در کودکان است که با نوع سرطان کلیه در بزرگسالان متفاوت است و به گونه ای دیگر درمان می شود.

علت سرطان کلیه

سرطان کلیه معمولا در افراد بالاتر از 40 سال دیده می شود. ولی هیچ کس به درستی علت دقیق این بیماری را نمی داند. پزشکان به ندرت می توانند توضیح دهند که چرا یک نفر سرطان کلیه می گیرد ولی فرد دیگری نه.

با این وجود این آشکار است که سرطان کلیه مادرزادی نیست و هیچ کس این بیماری را از دیگری وا نمی گیرد.

– سیگار کشیدن

افراد سیگاری دو برابر بیشتر از دیگران به سرطان کلیه مبتلا می شوند.

– چاقی

– فشار خون بالا

دیالیز طولانی مدت

– شغل : افرادی که در معرض گاز کک در کارخانجات صنعتی و یا فلزی هستند، در معرض خطرند. کارگران در معرض آزبستوز و کادمیوم ممکن است در خطر ابتلا باشند.

– جنس: مردان بیشتر از زنان در خطر ابتلا هستند.

علایم سرطان کلیه

خون در ادرار

درد پهلوها که خوب نمی شود

توده ای در اطراف ناحیه شکم

کاهش وزن

تب

احساس خستگی یا داشتن احساس سلامتی ضعیف

در بسیاری از مواقع این نشانه ها به معنای سرطان نیست. عفونت، کیست یا مشکل دیگر می تواند علایمی مشابه ایجاد کند.

شخصی با هر یک از این نشانه ها بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کند تا مشکل او شناسایی شده و به زودی درمان شود.

تشخیص سرطان کلیه

اگر بیمار علایمی داشت که مشابه سرطان کلیه بود، پزشک یک یا بیشتر از این آزمایش ها را در مورد او انجام می دهد:

– تست بدنی: پزشک علایم حیاتی مثل تب و فشار خون بیمار را چک کرده و پهلوهای او را لمس می کند.

– تست ادرار: برای چک کردن خون در ادرار

– تست خون: برای اندازه گیری موادی مثل کراتینین (غلظت زیاد کراتینین به این معنی است که کلیه ها کار خود را درست انجام نمی دهند)

– تست IVP : پزشک رنگ خاصی را به درون وریدی در بازو تزریق می کند. رنگ در بدن حرکت می کند و به وسیله کلیه ها دریافت می شود. رنگ باعث درخشش کلیه ها در زیر اشعه ایکس می گردد. مقداری از اشغه ایکس رنگ را هنگام عبور از مثانه و حالب ردیابی می کند. اشعه ایکس می تواند تومورهای کلیه و مشکلات دیگر را نشان دهد.

– سی تی اسکن: دستگاه تولید کننده اشعه ایکس به کامپیوتری متصل است و یک سری عکس از جزئیات کلیه می گیرد.

– تست ماورای صوت: از امواج فوق صوت که افراد آن را نمی شنوند استفاده می گردد. امواج از کلیه بازتاب می شوند و پژواک آنها توسط رایانه ای دریافت و تصاویری تحت عنوان سونوگرام ساخته می شود.

– بیوپسی (نمونه برداری): عبارتست از خارج کردن تکه ای از بافت کلیه برای بررسی سلول های سرطانی.

سرطان بازگشتی، سرطانی است که دوباره بعد از درمان بازگردد که ممکن است در کلیه یا جای دیگری بازگردد

مراحل سرطان کلیه

مرحله یک: مرحله ابتدایی است، تومور حدود 7 سانتیمتر اندازه دارد و بزرگتر از توپ تنیس نیست و سلول های سرطانی فقط در کلیه یافت می شوند.

 مرحله دوم: مرحله ابتدایی است، تومور بیش از 7 سانتیمتر اندازه دارد و سلول های سرطانی فقط در کلیه یافت می شوند.

مرحله سوم: یکی از موارد زیر است:

تومور در خارج از کلیه نیست، ولی سلول های سرطانی در دستگاه لنفاوی پخش شده و به یک عقده لنفی نزدیک می روند.

تومور، غده آدرنال و بافت چربی اطراف کلیه را نیز در بر گرفته است. ولی سلول های سرطانی خارج از بافت فیبروز نیستند. سلول های سرطانی ممکن است در یک عقده لنفی نزدیک یافت شوند.

– سلول های سرطانی از کلیه به رگ خونی بزرگ مجاور راه یافته و سلول های سرطانی ممکن است در یک عقده لنفی نزدیک یافت شوند.

 مرحله چهارم: یکی از موارد زیر است:

تومور خارج از بافت فیبروز که کلیه را احاطه کرده است، دیده می شود.

– سلول های سرطانی در عقده های لنفاوی بیشتری دیده می شوند.

سرطان در جاهای دیگری مثلا ریه ها پخش می شود.

منبع : تبیان

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان