سنگ لگنچه

دستگاه ادراری از چند بخش اصلی تشکیل شده است:

1)      کلیه ها که وظیفه آنها تولید ادرار است .

2)       لگنچه که ادار پس از تولید شدن وارد آن میشود ومحل ایجاد اغلب سنگهای ادراری است سنگهای لگنچه معمولا باعث ایجاد درد نمیشوند مگر اینکه راه لگنچه را مسدود نمایند.

سنگ لگنچه

زماني که سنگ کاليس نتواند از محل اتصال حالب به لگنچه عبور کند،‌ در اين مکان سنگ لگنچه ناميده مي‌شود.حال میخواهیم بدانیم سنگ کالیس کجاست و چگونه است , با توجه به عکس و مطالب زیر بیشتر با آن آشنا شوید.

2Q==

سنگ کاليس

گاهي سنگ در ابتداي مجراي کاليس ايجاد مي‌شود و حرکتي هم ندارد. اين نوع سنگ معمولا بدون درد است و به همين علت در عکس‌برداري‌هايي که به هدف ديگري انجام مي‌شوند، کشف مي‌شود. اما اگر اين سنگ حرکت کند و موجب انسداد گردن کاليس شود، ايجاد عفونت مي‌کند.

  • کاليس‌هاي فرعي، لوله‌هايي هستند که ادرار را دريافت مي‌کنند و از به هم پيوستن آنها کاليس‌هاي اصلي و در نهايت ميزناي (حالب) ساخته مي‌شود.

منبع : پاپوبلاگ و آفرینش

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان