سنگ کلیه در افراد دیابتی

[sbu_post_image]

بیماری دیابت مشکلات بسیاری از جمله عفونت های کلیه و مثانه و بی اختیاری ادرار و سنگ کلیه را برای مبتلایان ایجاد می کند و همچنین احتمال تشکیل سنگ کلیه را افزایش می دهد. بیماری دیابت همه اعصاب و عروق فرد بیمار را در برمی گیرد و می تواند مشکلات بسیاری را برای هر کدام از اعضای بدن ایجاد کند. کلیه و مثانه نیز از این قاعده مستثنی نیستند و در صورت عدم کاهش قند خون و معالجه،امکان نارسایی در آنها وجود دارد.

ممکن است مثانه بیش از حدمعمول دچار انقباض شود که در این صورت فرد احساس می کند ادرارش به طور کامل تخلیه نشده است و به این بیماری اصطلاحا مثانه عصبی گفته می شود.

از دیگر مشکلات مثانه در افراد دیابتی، فلج مثانه یا عدم انقباض آن است که بی اختیاری ادرار را به دنبال دارد. اگر ادرار موجود در مثانه به طورکامل تخلیه نشود؛ احتمال عفونت مثانه نیز وجود دارد از این رو بیماران دیابتی درصورت احساس هرگونه مشکلی دراین زمینه،باید به متخصص اورولوژیست مراجعه کند.

تحقیقات انجام شده درایران نشان می دهد احتمال تشکیل سنگ کلیه درافراد دیابتی و مبتلا به فشار خون بیشتر از افراد عادی است و همچنین این بیماری عوارض و خطرات بیشتری را برای دیابتی ها ایجاد می کند.

بیماران دیابتی برای پیشگیری از این مشکلات و عفونت های مکرر کلیه و مجاری ادرار و جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه،باید هرسال جهت انجام تست های فعالیت کلیه به پزشک مراجعه کنند و با کنترل قند خون خود،آسیب های این بیماری را به بدن به حداقل برسانند.

منبع: سلامت سایت

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان