عفونت مزمن کلیه

[sbu_post_image]

عفونت مزمن کلیه

 نوعی عفونت کلیه ها که به آرامی بروز کرده و ماه ها یا سال ها به طول می انجامد. این عارضه منجر به تشکیل جوشگاه در کلیه و سرانجام از دست رفتن عملکرد کلیه می گردد. کلیه ها مواد زائد را از جریان خون تصفیه کرده و باعث تولید ادرار می گردند. نارسایی کلیه می تواند بزرگسالان هر دو جنس را درگیر سازد ولی در خانم ها شایعتر است سابقه دیابت قندی،انسداد راه ادراری ناشی از سنگ یا تومور، استفاده طولانی مدت از کتتر عوامل افزایش دهنده خطر عفونت مزمن کلیه هستند.
برای کمک به درمان عفونت مزمن کلیه روزانه حدود دولیتر مایعات بنوشید؛ جهت اسیدی شدن ادرار از آب آلبالوی ترش یا زغال اخته استفاده کنید.

علایم عفونت مزمن کلیه

این عارضه برخلاف نارسایی حاد کلیه معمولاً بدون علامت است . علایم بروز نارسایی مزمن کلیه عبارتند از

کم خونی ضعف
کاهش اشتها
پرفشاری خون
درد یکطرفه یا دو طرفه کمر
وجود پروتئین در ادرار

خون در ادرار

علل عفونت مزمن کلیه

عفونت های حاد باکتریایی مکرر کلیه
عفونت
های درمان نشده مجاری ادراری تحتانی

پیشگیری عفونت مزمن کلیه

اقدام به درمان فوری عفونت های حاد کلیه شامل درمان آنتی بیوتیکی به مدت 2 هفته یا بیشتر، عدم قطع داروهای تجویزی حتی در صورت برطرف شدن علایم در طی چند روز پس از شروع درمان
اقدام به درمان عفونت مجاری ادراری گردد.

علایم عفونت مزمن کلیه با درمان قابل کنترل است . اگر تنها یک کلیه دچار عفونت مزمن بوده و به درمان آنتی بیوتیکی جواب ندهد، برداشت کلیه مبتلا با جراحی ممکن است از بروز عوارض پیشگیری کند.
در صورت بروز نارسایی مزمن در هر دو کلیه ، پیوند کلیه یا دیالیز، می تواند جان بیمار را نجات دهد. پرفشاری خون با علت کلیوی،نارسایی مزمن کلیه ،درمان عفونت مزمن کلیه از عوارض احتمالی عفونت مزمن کلیه هستند.

درمان عفونت مزمن کلیه

آزمایش کامل ادرار و کشت ادرار جهت تشخیص ؛ سیستوسکوپی ؛ سونوگرافی ؛ پیلوگرام داخل وریدی (IVP) (روشی برای بررسی کلیه و مجاری ادرار با تزریق یک داروی قابل شناسایی توسط اشعه ایکس به داخل جریان خون )؛ ممکن است در موارد خاص آزمون های دیگری توصیه گردد.
طرح درمانی عفونت مزمن کلیه را با دقت دنبال کنید. انجام این امر برای یک بیماری که در مراحل اولیه علایم چندانی ندارد ممکن است آسان نباشد. اقدام جراحی در صورت انسداد ادراری جهت رفع انسداد میباشد.

داروهای عفونت مزمن کلیه

مصرف آنتی بیوتیک ها برای ماه ها یا سال ها و داروهایی جهت اسیدی کردن مختصر ادرار

برگرفته از سایت ترکمن مدیکال

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان