عفونت های اورولوژی

 

[sbu_post_image]

عفونت ادراری

این عفونت‌ها به دو دسته عفونت کلیه (سیستم فوقانی) و مثانه تقسیم می‌شوند.
نکته مهم در عفونت‌های ادراری سن بیمار می‌باشد و اهمیت عفونت ادراری در سنین پایین بخصوص در زیر 4 سالگی می‌باشد و تخریب کلیه در اثر عفونت معمولاً در بچه‌ها دیده می‌شود و در بزرگسالان در مواردی که عفونت ادراری همراه انسداد باشد باعث تخریب نمی‌شود.

عفونت ادراری در کودکان

مهم‌ترین و خطرناک‌ترین سن عفونت ادراری در کودکان و به‌خصوص نوزادان و شیرخواران می‌باشد.
عفونت‌های ادراری در بچه‌ها اکثراً علائم اختصاصی نداشته و باید پزشک به دنبال آن باشد.
عفونت ادراری در نوزادان می‌تواند با علائم عفونت تمام بدن  و بی‌حالی و حال عمومی به تظاهر کند. در شیرخواران علامت عفونت‌های ادراری می‌تواند عدم رشد کودک باشد و در سنین بالاتر کودک می‌تواند سوزش ادرار در مجموعه علائم خود داشته باشد.

نکته بسیار مهم در عفونت ادراری کودکان وجود یا عدم وجود برگشت ادراری از مثانه به کلیه در او می‌باشد، در صورت وجود برگشت ادراری از مثانه به کلیه درمان این بچه‌ها متفاوت بوده و طولانی مدت و اصل هم مسئله برگشت ادراری است.
در صورت عدم وجود برگشت ادرار از مثانه کلیه، درمان ساده‌تر بوده و اکثراً نیاز به درمان طولانی ندارند.
نکته مهم دیگر در عفونت ادراری کودکان بررسی کامل این بیماران با سونوگرافی و در صورت احتیاج رادیوگرافی‌های تخصصی می‌باشد که در مواردی بیماری‌های مادرزادی سیستم ادراری با عفونت تظاهر کرده و نیاز به درمان اختصاصی دارند.
درمان عفونت ادراری در کودکان در مواردی نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد.

پیشگیری از عفونت ادراری

 چند سوال در اینجا مطرح است ، اول اینکه آیا پیشگیری از عفونت ادراری امکان پذیر است یا نه و در صورت مثبت بودن جواب در چه افرادی انجام میشود .
با توجه به اینکه عفونت ادراری اکثراً در افراد مؤنث دیده می شود ، منظور ما از پیشگیری از عفونت در این افراد می باشد .

پیشگیری از عفونت ادراری فقط در بچه های زیر 4 سال و حداکثر زیر 10 سال مبتلا به برگشت ادراری و نیز در زنان حامله با سابقه عفونت ادراری و نیز زنان مبتلا به بیماری قند و عفونت ادراری توصیه می شود .

در سایر افراد پیشگیری از عفونت ادراری توصیه نمی شود . زیرا که این پیشگیری مؤثر نبوده و خاتمه درمان مجدداً با همان روال قبلی می تواند عفونت ادراری عود نماید .

پیشگیری از عفونت ادراری با مقادیر بسیار کم داروی آنتی بیوتیک بوده که بسیار کمتر از مقادیر مصرف معمولی بوده و برای مدت طولانی مصرف میشود .
البته افراد بالغ می توانند با مصرف زیاد مایعات و نیز عدم نگهداری طولانی ادرار شانس بروز عفونت ادراری را در خود کمتر نمایند . هر چند این احتمال هیچوقت صفر نمیشود .

عفونت کلیه

علائم آن درد ناحیه پهلو، تب، بی‌حالی، ضعف، سوزش ادرار بوده که همان‌طور که قبلاً گفته شد، این علائم در کودکان بصورت مبهم وجود داشته، از این رو تشخیص در کودکان مشکل‌تر است.

هر بار عفونت کلیه در کودکان به‌خصوص ارگ سریع درمان نشود می‌تواند منجر به تخریب قسمتی از کلیه گردد ولی در بالغین عفون کلیه‌ها اگر همراه انسداد نباشد، معمولاً باعث از بین رفتن و تخریب کلیه نمی‌گردد.

در مواقع مراجعه حتماً باید آزمایشات کامل و کشت ادرار انجام شده و درمان براساس این آزمایشات بوده که در اکثریت موارد می‌تواند درمان بصورت سرپائی و خوراکی باشد مگر اینکه حال عمومی بیمار به همراه و یا قادر به خوردن بعلت ضعف نباشد، در این موارد بیمار بستری شده و درمان تزریقی خواهد بود.

دوره درمان در اینجا طولانی‌تر بوده و حدود 2-1 هفته خواهد بود.

سرماخوردگی کلیه

  سوال مهم این است که همچین بیماری وجود دارد و یا یک اصطلاح غیر علمی و غیر واقعی می باشد.

جواب دوم صحیح است، کلیه ها سرما نمی خورند زیرا که در داخل بدن توسط عضلات بدن کاملا محافظت می شوندو آنچه که به عنوان سرما خوردگی در کلیه ها عنوان می شود غیر واقعی می باشد.

البته کلیه ها دچار عفونت می شوند که معمولا میکروب از راه مثانه بصورت بالا روند وارد کلیه شده و یا از راه خون وارد می شود و ربطی به سرما ندارد

عفونت مثانه

این عفونت همانند عفونت کودکان در جنس مونث شایع‌تر است.
علائم آن شامل سوزش ادرار، تکرر ادرار، درد در ناحیه زیر شکم، درد موقع ادرارکردن، بوی بد ادرار می‌باشد. همان‌طور که در بالا گفته شد، در زنان بسیار شایع‌تر از مردان بوده و با افزایش سن زنان شیوع آن افزایش می‌یابد. در مواردی با خون‌ریزی ادراری همراه بوده که باعث ترس و وحشت بیمار می‌گردد.

تشخیص بعد از علائم بالینی با آزمایشات کامل ادرار و کشت ادرار بوده و درمان براساس این آزمایشات و معمولاً کوتاه مدت 5-3 روز می‌باشد. در اکثریت موارد نیاز به بستری شدن وجود نداشته و در صورتی که عفونت تکرار شونده و مکرر باشد می‌توان بررسی سیستم فوقانی با سونوگرافی انجام داد.
بطور معمول در زنان حامله هیچ درمان پیش‌گیری برای جلوگیری از عود بیماری انجام نمی‌شود، زیرا که هیچ درمان موثری برای جلوگیری از عود مجدد بیماری وجود ندارد.

در تعدادی از زنان علائم عفونت واژن بسیار شبیه عفونت مثانه و انجام آزمایش ادرار در این موارد می‌تواند کمک‌کننده باشد.
عفونت مثانه مگر در موارد استثنایی هیچ خطری برای کلیه‌ها و بیمار نداشته و بیماری کوتاه مدتی می‌باشد.

منبع : eswl و post و post و  post و post

 

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان