عفونت کلیه مشکلات ادراری به همراه دارد

عفونت کلیه مشکلات ادراری به همراه دارد

اگر عفونت کلیه مکررا تکرار شود، خصوصا در فصل سرد سال که عفونت بیشتر می شود و درمان نگردد، فرد دچار نارسایی کلیه خواهد شد.

برای ایجاد عفونت کلیه، باید یک عامل بیماری زا وجود داشته باشد، یعنی یک میکروب باید وارد کلیه شود و در آن جا عفونت ایجاد کند. این میکروب از دو راه وارد کلیه می شود:

– از طریق جریان خون مثلا عفونت جایی از بدن، از راه خون به کلیه می رسد.

– عدم رعایت بهداشت ناحیه تناسلی، یعنی میکروب از طریق مجاری ادراری وارد کلیه می شود.

البته قابل ذکر است که سنگ کلیه نیز به دلیل اینکه هم مقداری باعث تاخیر در جریان ادرار می شود و هم به هر حال یک ماده خارجی است و جزء ساختمان خود کلیه نیست، به شدت کلیه را مستعد ابتلا به عفونت می کند.

سایر علل عفونت کلیه عبارتند از:

عفونت مثانه

‌- نگه داشتن ادرار

– سوند ادراری

– سیستوسکوپی (معاینه مثانه بوسیله مشاهده درون آن توسط دستگاهی)

– جراحی روی مجاری ادراری

بزرگی پروستات

سنگ کلیه

مشکلات مادرزادی یا اکتسابی مجاری ادراری که موجب انسداد در مجاری ادراری می شود.

کلیه عضو بسیار مهمی در بدن ماست و اگر وجود نداشته باشد و یا نتواند کار خودش را انجام دهد و اگر امکانات دیالیز هم در اختیار نباشد، به دلیل تجمع مواد سمی در داخل بدن، صد در صد باعث مرگ افراد خواهد شد

علائم عفونت کلیه

درد پشت یا پهلو از علائم عفونت یا سنگ کلیه است. درد ناشی از عفوت کلیه، شدید نیست و درد مبهمی در ناحیه کلیه ها ایجاد می شود که می تواند همراه با تب و یا بدون آن باشد.

چون درد ناشی از سنگ کلیه شدید است، افراد در پی درمان آن برمی آیند، ولی در عفونت کلیه، علی‌رغم علائم بالینی، به دلیل فقدان درد شدید، افراد به آن بی اهمیتی کرده و درمانش نمی کنند.

معمولاً هر عفونتی، دمای بدن را بالا می برد و تب ایجاد می کند، اما در بعضی از افراد ممکن است دمای بدن کاهش پیدا کند. این ها در افراد با توجه به وضعیت ایمنی بدنشان و وضعیت فیزیولوژیکی بدنشان مقداری متفاوت خواهد بود

علائم ادراری در عفونت کلیه و مثانه به صورت زیر است:

سوزش و درد هنگام ادرار کردن

تکرر ادرار یعنی فرد مرتبا مجبور است به دستشویی برود

– احساس نیاز فوری به دفع ادرار

بهتر است با این علائم ادراری آشنا باشید و در صورت مشاهده آنها سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید، چه درد کلیه یا تب داشته باشید و چه نداشته باشید. اگر پزشک تشخیص داد، دچار عفونت ادارای هستید با دقت کامل، آن را درمان کنید.

کلیه عضو بسیار مهمی در بدن ماست و اگر وجود نداشته باشد و یا نتواند کار خودش را انجام دهد و اگر امکانات دیالیز هم در اختیار نباشد، به دلیل تجمع مواد سمی در داخل بدن، صد در صد باعث مرگ افراد خواهد شد.

پس نسبت به علائم ادراری بسیار دقیق باشید و اگر در خود و یا اطرافیانتان این علائم را دیدید، حتما پیگیر درمان آن باشید.

منبع: تبیان

دکتر محسن وریانی

دکتر محسن وریانی متولد سال ۱۳۵۴ از منطقه چهاردانگه شهرستان ساری در استان مازندران است. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در محل تولد سپری کردند. در سال 1373 با قبولی در رشته پزشکی وارد دانشگاه شهید بهشتی شدند. پس از اخذ مدرک دکترای عمومی و شرکت در امتحان تخصص در سال 1384 موفق به قبولی در رشته تخصصی جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید.

Call Now Buttonمشاوره و تماس
× مشاوره رایگان